Mówi: | Piotr Serafin |
Funkcja: | komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej |
P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
Nowy komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin wskazuje, że budżet na kolejną perspektywę finansową UE powinien być bardziej elastyczny, by można było reagować w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń. W najbliższych miesiącach będą trwały konsultacje z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim na temat priorytetowych obszarów na przyszłą siedmiolatkę.
W środowym głosowaniu Parlament Europejski zatwierdził skład nowej Komisji Europejskiej na kolejną kadencję. Oficjalnie rozpocznie ona pracę 1 grudnia. Jak podkreślił Piotr Serafin, głosowanie kończy czas, gdy instytucje europejskie zajmowały się głównie same sobą, a teraz zajmą się takimi zagadnieniami jak eskalacja wojny w Ukrainie, słabnąca gospodarka europejska czy relacje z nową administracją w Waszyngtonie.
– Na pewno będą rosły nakłady na obronę na poziomie narodowym. Pytanie dzisiaj do państw członkowskich jest takie: czy wydatkując część środków na obronę wspólnie poprzez budżet europejski, czy poprzez inne narzędzia, które mogłyby na poziomie europejskim powstać, osiągniemy większą efektywność, dostaniemy więcej bezpieczeństwa za te same pieniądze – powiedział dr Piotr Serafin dziennikarzom podczas spotkania w Strasburgu. – To pytanie pojawiło się już w dyskusjach na forum Rady Europejskiej parę miesięcy temu, a dzisiaj, także w świetle wyników wyborów w Stanach Zjednoczonych, powróci.
Głównym zadaniem polskiego komisarza będzie praca nad kształtem wieloletnich ram finansowych (WRF) po 2027 roku. Jak podkreśliła w swoim środowym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, trzeba się w nich bardziej skupić na inwestowaniu w priorytety. Ich ustaleniem, we współpracy z PE, Radą UE i państwami członkowskimi, ma się zająć Piotr Serafin.
– Dzisiaj mamy bardzo wiele funduszy i programów, które się powielają, gdy idzie o cele. To się robi szalenie skomplikowane przede wszystkim dla tych, którzy mają z budżetu europejskiego korzystać, a to rodzi różnego rodzaju błędy, nieporozumienia, kłopoty audytorów. To kolejna linia, którą musimy się zająć – mówi komisarz.
Podczas wysłuchania w PE, jakie miało miejsce 7 listopada, komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej wskazywał na konieczność zrównoważenia w WRF nowych priorytetów, takich jak obronność czy cyfryzacja, z istniejącymi politykami w zakresie klimatu, rolnictwa czy spójności.
– Wiem, jakie priorytety ma Polska, wiem, jak ważna dla Polski jest polityka spójności, wiem, jak ważna jest polityka rolna, ale wiem też, że polityka obronna i wydatki na rzecz wspólnego bezpieczeństwa to też jest jeden z kierunków, który, zwłaszcza dla krajów graniczących z Rosją i graniczących z Białorusią, będzie szalenie poważny – mówi Piotr Serafin.
Podkreśla również konieczność stworzenia bardziej elastycznego budżetu, który pozwoli reagować sprawnie na nieprzewidziane okoliczności, a z takimi w ostatnich kilku latach mieliśmy często do czynienia.
– Myśmy przeżyli bardzo niedawno w Polsce powódź, ale mieliśmy też pandemię, mamy wojnę na kontynencie europejskim i realne problemy regionów, które graniczą z Rosją czy z Białorusią. Dzisiaj budżet europejski nie ma w sobie elastyczności, która pozwalałaby odpowiadać na takie wyzwania – wyjaśnia komisarz.
Piotr Serafin w swoim wystąpieniu przed europosłami zadeklarował też prace nad silniejszą ochroną przed nadużyciami finansowymi i ochroną praworządności w związku z funduszami UE. Zaproponował utworzenie funduszu na rzecz konkurencyjności w celu pobudzenia innowacji.
– Chcę, żeby Unia Europejska była synonimem bezpieczeństwa, bo to szczególnie ważne w czasie, kiedy na wschód od Polski toczy się wojna. Chciałbym, żeby Unia Europejska była także synonimem wolności, nie tylko kar i nakazów, bo to wolność była tą siłą, która przyciągała nas do członkostwa w Unii Europejskiej. I wreszcie powiedziałbym, że Unia Europejska musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności. I to są te trzy wielkie zadania, które widzę zarówno przed całą Komisją, jak i przed sobą – podsumowuje Piotr Serafin.
1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
Komisja Europejska stwierdziła poprawę stanu praworządności w UE. Ruszyła kampania informacyjna na ten temat
Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
Czytaj także
- 2024-12-19: Ekonomiści obniżają prognozę wzrostu PKB dla Polski. Szybko rosnący dług publiczny wśród największych zagrożeń
- 2024-12-18: Co trzeci nastolatek nie rozmawia o pieniądzach z rodzicami. To ma wpływ na jego zachowania w świecie finansów
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
- 2024-12-03: Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
- 2024-11-28: 1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-12-04: Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
- 2024-11-29: Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok. Wśród priorytetów ochrona granic i konkurencyjność
- 2024-11-28: Jedna na trzy kobiety w UE doznała w życiu przemocy. Apele o bardziej zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Firma
Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
Prologis, światowy lider rynku nieruchomości logistycznych, rozpoczął budowę nowego centrum logistycznego dla łódzkiej fabryki Dell Technologies o powierzchni 41,5 tys. mkw. Jego operatorem logistycznym będzie firma DP World. Magazyn ma być gotowy w II połowie 2025 roku. Zapewni obsługę logistyczną 25 krajów. To kolejna duża inwestycja w sektor logistyczny w Łodzi, która dzięki centralnemu położeniu i dobrej infrastrukturze zyskuje na znaczeniu w całym regionie Europy Środkowej.
Infrastruktura
Unijny system handlu emisjami do zmiany. Po 2030 roku może objąć technologie pochłaniania CO2
Unijny system EU ETS to jeden z największych rynków uprawnień do emisji CO2 na świecie, ale także jeden ze skuteczniejszych. Według danych Komisji Europejskiej w latach 2005–2023 redukcja emisji w objętych nim sektorach wyniosła 47,6 proc. – Potrzebne są jednak drastyczne zmiany i zwiększenie możliwości działania tego systemu po 2030 roku – mówi Robert Jeszke z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, który proponuje włączenie do EU ETS mechanizmów pochłaniania dwutlenku węgla. Eksperci wskazują, że takie technologie mogą się stać kluczowe na drodze do neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Prawo
Ekonomiści obniżają prognozę wzrostu PKB dla Polski. Szybko rosnący dług publiczny wśród największych zagrożeń
Już nie wysoka inflacja, ale dług publiczny szybko zbliżający się do konstytucyjnego progu 60 proc. PKB zagraża finansom państwa i jego stabilności ekonomicznej – wskazują ekonomiści ankietowani przez Europejski Kongres Finansowy. Nowy raport wskazuje na potrzebę stworzenia jasnej strategii gospodarczej oraz konsolidację finansów publicznych. W przeciwnym razie koszty odsetek płaconych od obligacji pochłaniać będą coraz większą część budżetu. Z drugiej strony wzrost PKB będzie niższy, niż wydawało się jeszcze w czerwcu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.