Mówi: | Piotr Kramek |
Funkcja: | lider Praktyki Public Sector & Healthcare |
Firma: | SAS Polska |
Analiza danych coraz ważniejsza w ochronie zdrowia. Komputer pomoże zaplanować terapię i przeciwdziałać nadużyciom finansowym
Analiza zbiorów danych może znacząco usprawnić system ochrony zdrowia. Innowacyjne narzędzia pozwalają dobrać odpowiednią terapię i ocenić jej skuteczność. Pomogą też planować efektywne wykorzystanie sprzętu medycznego i wdrażanie nowych technologii w placówkach medycznych. Mogą one również zapobiegać nadużyciom w obszarze rozliczeń. Te wszystkie działania powinny sprawić, że rosnące środki na ochronę zdrowia będą wydawane bardziej efektywnie – podkreślają eksperci SAS.
– Koszty służby zdrowia w Polsce i na świecie rosną znacznie szybciej niż środki, które są na nią przekazywane. To oznacza, że coraz większy nacisk kładziony jest na efektywność ich wydawania. W związku z tym odchodzimy od rozliczania liczby świadczeń na rzecz podejścia opartego na efektywności liczenia, z angielskiego „value-based healthcare” – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Kramek, lider Praktyki Public Sector & Healthcare w SAS Polska.
W Polsce wydatki publiczne na ochronę zdrowia mieszczą się w przedziale 4,6–4,8 proc. krajowego PKB, podczas gdy średnia dla państw OECD sięga 6,7 proc. W tym roku weszła w życie ustawa, która przewiduje, że w kolejnych latach nakłady na sektor zdrowia będą stopniowo wzrastać, aby w 2024 roku osiągnąć poziom 6 proc. PKB i zrównać się z unijną średnią.
Z drugiej strony może to jednak nie nadrobić długiego okresu niedoinwestowania, podczas gdy wyzwań w ochronie zdrowia wciąż przybywa. Należą do nich m.in. starzejące się społeczeństwo i zwiększony popyt na świadczenia medyczne, niedobór lekarzy i pielęgniarek, który wymusza podwyżki ich wynagrodzeń, oraz konieczność inwestowania w nowoczesne technologie i sprzęt diagnostyczny. Dlatego – obok wzrostu nakładów – potrzebne są także mechanizmy zwiększające efektywność i skuteczność leczenia pacjentów. W tym może pomóc analityka danych.
– Coraz popularniejsze są trendy związane z medycyną precyzyjną, personalizowaną. W tym przypadku zarówno farmakoterapia, jak i środki związane z leczeniem pacjenta są dostosowane do jego konkretnego profilu. Na bazie danych zgromadzonych w systemach szpitalnych możemy wykorzystać historię podobnych przypadków, żeby dobrać najlepszą terapię dla danego pacjenta – wyjaśnia Piotr Kramek.
Zaawansowana analityka w ochronie zdrowia jest pomocna także w wykrywaniu nadużyć. Analiza sieci powiązań pomiędzy lekarzami, aptekami i usługodawcami może zapobiec wyłudzeniom związanym z refundacją leków i przeciwdziałać takim zjawiskom, jak unbundling czy upcoding (wskazywanie do rozliczenia usług medycznych po wyższych stawkach) w kontekście procedur medycznych.
– Zaawansowana analityka znajduje również zastosowanie w obszarze zakażeń szpitalnych. Korzystamy z doświadczeń naszych klientów wykorzystujących techniki predykcyjne po to, aby typować pacjentów, którzy mogą ulec zakażeniu szpitalnemu podczas hospitalizacji. Mając taką wiedzę, można przedsięwziąć środki zapobiegawcze już w momencie rejestracji pobytu pacjenta w szpitalu i zredukować ryzyko takiego zakażenia – mówi Piotr Kramek.
Ekspert SAS Polska podkreśla, że w kontekście wyzwań strojących przed ochroną zdrowia trzeba również zwrócić uwagę na rosnący udział technologii, chociażby w telemedycynie czy diagnostyce. Z raportu „Pacjent w świecie cyfrowym” firmy doradczej PwC wynika, że telediagnostyka, sztuczna inteligencja, dedykowane aplikacje i urządzenia mobilne będą odgrywać w medycynie coraz większą rolę. Już w tym momencie 60 proc. pacjentów z Europy Środkowo-Wschodniej jest gotowych, by korzystać z telemedycyny.
– Zaawansowana analityka jest nieodłączną częścią wykorzystania technologii w ochronie zdrowia. Mówimy o wykorzystaniu jej w zakresie prognozowania – np. tego, ilu pacjentów z danym schorzeniem pojawi się w danym miesiącu czy roku. Dzięki temu można lepiej zaplanować pracę personelu medycznego i wykorzystanie sprzętu medycznego. Zaawansowana analityka sprawdza się również w telemedycynie, gdzie mamy do czynienia z dużą liczbą czujników i pomiarów z aparatury medycznej. Może pomóc przeanalizować strumienie tych danych w poszukiwaniu anomalii, zjawisk niepożądanych z punktu widzenia zdrowia pacjenta – mówi ekspert SAS Polska.
Z ubiegłorocznego raportu „Zdrowe oszczędności”, opracowanego przez ekspertów Pracodawców RP i Polskiej Unii Onkologii, wynika, że w parze ze zwiększaniem nakładów na ochronę zdrowia w Polsce musi iść większa efektywność ich wydatkowania. Eksperci postulują m.in. wdrożenie rozwiązań technologicznych, które pomogą skrócić kolejki do lekarzy (powiadomienia SMS), przyspieszenie informatyzacji i wdrożenie mechanizmów, które pozwolą na wymianę i analizę danych pomiędzy płatnikiem, świadczeniobiorcami i pacjentami. Z raportu wynika, że rozsądne i efektywne wydatkowanie środków na ochronę zdrowia mogłoby ograniczyć niezbędny wzrost publicznych nakładów na ten cel o około 0,5 proc. PKB rocznie.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-29: Trudno gojące się rany to problem miliona Polaków. System ochrony zdrowia go bagatelizuje
- 2024-11-04: Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
- 2024-10-30: Wraca temat zakazu hodowli zwierząt na futra. Polska może dołączyć do 22 krajów z podobnymi ograniczeniami
- 2024-11-06: 4 mld zł z KPO na e-zdrowie. Trafią m.in. na ucyfrowienie dokumentacji medycznej oraz narzędzia przyspieszające diagnostykę
- 2024-10-22: Wiarygodność ekonomiczna Polski sukcesywnie się pogarsza. To negatywnie wpływa na postrzeganie Polski przez inwestorów
- 2024-11-12: W Polsce rodzi się najmniej dzieci w historii pomiarów. Duże znaczenie mają różnice w wykształceniu kobiet i mężczyzn oraz rynek pracy
- 2024-10-17: Sztuczna inteligencja coraz mocniej wchodzi w medycynę. Potrzebna wielka baza danych pacjentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.