Mówi: | Piotr Bednarski |
Funkcja: | dyrektor Instytutu Reumatologii |
Demografia wymusza zmiany w służbie zdrowia. Instytut Reumatologii rozszerzy działalność
Warszawski Instytut Reumatologii rozszerzy działalność o geriatrię i dziedziny pokrewne. Ma stać się jednostką prowadząca kompleksowe badania i terapię w tej dziedzinie. Zmiany w Instytucie wymusza demografia. Starzejące się społeczeństwo oznacza, że rosną potrzeby i wyzwania związane z opieką nad osobami starszymi. Władze Instytutu zapewniają, że modernizacja jest ogromną szansą na rozwój placówki.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów Instytut Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie ma rozszerzyć działalność o geriatrię i dziedziny pokrewne, m. in. psychogeriatrię, neurogeriatrię, neuroortopedię, onkologię i chirurgię, diabetologię, gastroenterologię oraz kardiologię dla osób powyżej 60. roku życia. Zmodernizowana jednostka będzie nosić nazwę Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Celem zmian jest poprawienie jakości opieki nad osobami starszymi – będą one mogły bowiem liczyć na kompleksową opiekę.
– Instytut Reumatologii jest przygotowany do zmian. Decyzja o przekształceniu Instytutu Reumatologii w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji zapadnie – mam nadzieję – w najbliższym czasie. Projekt rozporządzenia został zaakceptowany przez ministra. Pani premier wypowiedziała swoją opinię w exposé o konieczności powołania tego Instytutu, więc mam nadzieję, że nastąpi to wkrótce – mówi agencji informacyjnej Newseria Piotr Bednarski, dyrektor Instytutu Reumatologii.
Przeciwnicy modernizacji Instytutu Reumatologii obawiają się, że na rozszerzeniu działalności placówki stracą pacjenci reumatologiczni. Władze Instytutu zapewniają jednak, że wbrew tym opiniom, restrukturyzacja nie będzie się odbywała kosztem żadnej ze specjalności oferowanych obecnie przez jednostkę. Nie ma też planów zlikwidowania ani ograniczenia działania Kliniki Reumatologii Wieku Rozwojowego, która jest niezwykle istotną częścią działalności bieżącej Instytutu Reumatologii. Dyrektor Instytutu uważa, że restrukturyzacja realnie może przyczynić się do poprawy opieki nad pacjentami oraz rozwoju Instytutu jako jednostki naukowej.
– Pacjenci zyskają przede wszystkim nowych specjalistów. My jako jednostka naukowo-badawcza będziemy mogli również działać w sferze nauki i badań. W tej chwili działamy w systemie reumatologii, rehabilitacji i ortopedii, ale poszerzając działalność o geriatrię, wzbogacimy też cały zespół Instytutu po to, żeby mógł wykorzystywać swoje umiejętności i wiedzę do tego, by pomagać starzejącemu się społeczeństwu – mówi Piotr Bednarski.
Ministerstwo Zdrowia planuje zatrudnienie na co najmniej sześciu nowych etatach. Wydatki na pierwszy etap modernizacji Instytutu Reumatologii mają sięgnąć 20 mln zł i pochodzić częściowo z budżetu państwa. Zdaniem władz Instytutu jest on dobrze przygotowany do modernizacji – w najbliższym czasie rozpoczną się remonty pomieszczeń, w których usytuowana zostanie Klinika Geriatrii. Remontowi mają być również poddane dotychczasowe pomieszczenia poradni reumatologicznych, co ma znacznie poprawić warunki lekarzy i pacjentów.
– Na remonty przygotowano pieniądze w Ministerstwie Zdrowia. Zostaną przeznaczone nie tylko na nowo powstającą Klinikę Geriatrii, lecz także na modernizację klinik związanych z reumatologią. Wszystko to pozwoli na to, żeby płynnie rozszerzyć działalność Instytutu o geriatrię, nie uszczuplając bieżącej działalności, jaką jest reumatologia, rehabilitacja i ortopedia – mówi Piotr Bednarski.
Czytaj także
- 2025-04-07: Księża zgłaszają duże poczucie zagrożenia. Połowa badanych doświadczyła agresji w ostatnim roku
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-03-25: Brakuje kompleksowej strategii dotyczącej uzależnień dzieci i młodzieży. Problemem nie tylko alkohol i nikotyna
- 2025-02-27: Biodegradowalne materiały mogą rozwiązać problem zanieczyszczenia plastikiem. Na razie to jednak kosztowna alternatywa
- 2025-02-18: Pogłębia się brak wojskowych kadr medycznych. System ich kształcenia wymaga pilnej reformy
- 2025-02-05: Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
- 2025-01-23: Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi
- 2025-01-20: Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
- 2025-01-09: Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.