News powiązane z architekt

2023-12-12 | 06:20
Firma
Cyfryzacja procesów budowlanych przyspiesza. Efektem są lepszej jakości projekty i mniej błędów na budowach News powiązane z architekt

Cyfryzacja procesów budowlanych przyspiesza. Efektem są lepszej jakości projekty i mniej błędów na budowach

Modelowanie informacji o budynku, czyli BIM, oraz współpraca oparta na platformach wymiany danych to obecnie kluczowe elementy cyfrowej transformacji w branży architektonicznej i budowlanej. W Polsce wdrażanie tej metodyki jest na coraz wyższym poziomie. Stosuje ją ponad 1/3 osób i podmiotów zaangażowanych w procesy inwestycyjne i budowlane. W porównaniu z 2019 rokiem stanowi to aż 70-proc. wzrost – wynika z raportu „BIM, współpraca i zarządzanie informacją w polskim budownictwie”, który na zlecenie Autodesku przygotował Kantar. Z BIM powszechnie korzystają projektanci i architekci, ale w ostatnich kilku latach świadomość i wykorzystanie tej metodyki wzrosły najbardziej wśród firm wykonawczych i inwestorów. Aż 70 proc. przedstawicieli wszystkich tych grup ocenia, że BIM pozwala na obniżenie kosztów w całym cyklu powstawania i życia budynku.
więcej
2014-10-10 | 06:20
Prawo
Nieprecyzyjne uprawnienia dla inżynierów budownictwa po deregulacji zawodów budowlanych

Nieprecyzyjne uprawnienia dla inżynierów budownictwa po deregulacji zawodów budowlanych

Obowiązująca od 10 sierpnia br. ustawa deregulująca zawody budowlane może utrudniać młodym drogę do pracy – przestrzega Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Branżę dzieli spór o przynależność inżynierów konstruktorów do Izby Architektów. Nowe prawo nadało im nieprecyzyjnie określone uprawnienia do projektowania w zabudowie zagrodowej.
więcej
2014-08-04 | 06:00
Prawo
Od 10 sierpnia zmieniąją się uprawnienia Izby Architektów

Od 10 sierpnia zmieniąją się uprawnienia Izby Architektów

Od 10 sierpnia zwiększają się uprawnienia Izby Architektów. Samorząd zawodowy będzie nadzorował także osoby z ograniczonym prawem wykonywania zawodu architekta, czyli choćby inżynierów budownictwa. Przedstawiciele architektów przestrzegają jednak przed deregulacją, która nadałaby tym osobom pełne uprawnienia projektowe. To po pierwsze mogłoby zwiększyć bezrobocie wśród architektów, a po drugie wpłynąć negatywnie m.in. na estetykę czy funkcjonalność budynków.
więcej
2014-02-06 | 06:10
Dom i ogród
Miejsce do pracy można zorganizować nawet w ciasnym mieszkaniu

Miejsce do pracy można zorganizować nawet w ciasnym mieszkaniu

Coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu. To wymaga jednak zorganizowania odpowiedniego miejsca, w którym będzie można się skupić i efektywnie wykonać powierzone zadania. Nawet w małym mieszkaniu można zorganizować pomieszczenie lub wnękę, która posłuży za biuro.
więcej