Mówi: | Wojciech Dąbrowski |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Agencja Rozwoju Przemysłu |
ARP: Wkrótce chcemy rozpocząć budowę fabryki w dawnej Stoczni Szczecińskiej
70 mln euro - to wartość polsko-niemieckiej inwestycji w stoczni "Gryfia". W nowej fabryce będą produkowane elementy dla morskich elektrowni wiatrowych. Umowa z władzami miasta i województwa już jest. Teraz inwestorzy, w tym Agencja Rozwoju Przemysłu, finalizują konkretne ustalenia.
Budowa szczecińskiej fabryki to jeden z największych i najciekawszych projektów realizowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Partnerami inwestycji są niemiecki Bilfinger Berger oraz gdyńska Stocznia Crist.
- Jest to projekt budowy fabryki, która będzie wytwarzała elementy dla elektrowni wiatrowych. Projekt jest ulokowany na terenie stoczni remontowej "Gryfia". Ma dać zatrudnienie ok. 400 osobom. Planowany przerób stali to 80 tys. ton rocznie - informuje Wojciech Dąbrowski, prezes ARP.
Jak podkreśla prezes Agencji, produkowany w fabryce produkt będzie innowacyjny, ponieważ umożliwi lokowanie fundamentów wiatraków głębiej niż dotychczas.
- Podpisana jest umowa inwestycyjna z władzami Szczecina i władzami województwa. Finalizowane są ustalenia. Chcielibyśmy w krótkiej perspektywie rozpocząć budowę - zapowiada Wojciech Dąbrowski.
Budowa i uruchomienie fabryki ma kosztować ok. 70 mln euro. Wkład ARP to 12,5 proc., czyli blisko 9 mln euro.
- Reszta należy do Bilfinger Bergera i do polskiej Stoczni Crist - wyjaśnia prezes Agencji.
Do rozpoczęcia inwestycji potrzebna jest m.in. zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz pozwolenia na budowę.
Do czasu osiągnięcia pełnej mocy produkcyjnej w Szczecinie, fundamenty do morskich elektrowni wiatrowych będą produkowane w gdyńskich zakładach Stoczni Crist. Inwestorzy prognozują, że w najbliższych 10 latach rynek będzie potrzebował ok. 5,5 tys. takich elementów. Agencja Rozwoju Przemysłu liczy na to, że stanie się to polskim hitem eksportowym w ramach odradzającego się sektora stoczniowego.
Produkcja urządzeń dla energetyki wiatrowej to tylko jeden z elementów coraz większego zaangażowania ARP w sektor energetyczny. Kolejnym zapowiadanym krokiem ma być rozwój produkcji urządzeń dla firm wydobywających gaz łupkowy.
Czytaj także
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-04: Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-26: Państwom członkowskim będzie łatwiej zwiększać inwestycję w obronność. KE proponuje nowe zasady finansowania
- 2025-02-21: Polacy przerzucają się na piwa bezalkoholowe. Segment rośnie o 17 proc., podczas gdy cały rynek piwa się kurczy
- 2025-03-31: Coraz więcej dronów dzieli przestrzeń powietrzną z załogowymi statkami powietrznymi. Powstaje system do koordynacji lotów
- 2025-03-03: Polska uzależniona od leków z importu. To zagrożenie dla bezpieczeństwa lekowego kraju
- 2025-03-28: Brak krajowej polityki kosmicznej blokuje możliwości współpracy międzynarodowej. Wspólne projekty mogłyby być katalizatorem rozwoju sektora
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.