Mówi: | Mieczysław Groszek |
Funkcja: | Wiceprezes |
Firma: | Związek Banków Polskich |
ZBP: Nie damy się przekonać do zniesienia tajemnicy bankowej
Ministerstwo Sprawiedliwości chce ograniczenia obecności prawa karnego w obrocie gospodarczym. W projekcie, który teraz jest w konsultacjach społecznych, znalazła się m.in. propozycja wykreślenia z prawa bankowego zapisów o karaniu za ujawnienie tajemnicy bankowej. - To niesie ryzyko dla bezpieczeństwa i zaufania do sektora bankowego - ocenia wiceprezes ZBP Mieczysław Groszek.
Projekt resortu sprawiedliwości zakłada, że zapisy o karaniu za złamanie tajemnicy bankowej znikną z ustawy Prawo bankowe.
Obowiązek zachowania tajemnicy bankowej wynika z art. 104 ustawy. Zgodnie z prawem zakaz ujawniania pewnych informacji obowiązuje bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za pośrednictwem których bank wykonuje pewne czynności bankowe. Kary za złamanie tajemnicy bankowej, czyli grzywna do 1 mln zł oraz kara pozbawienia wolności do 3 lat, przewidziane są w art. 171 ust. 4 i 5 Prawa bankowego.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by zapisy o karze zniknęły z ustawy. Łamanie tajemnicy bankowej byłoby jednak karane na podstawie przepisów z kodeku karnego o ujawnianiu tajemnic służbowych. Bankowcy podkreślają, że uchylenie art. 171 może doprowadzić do obniżenia rygoru jednego z najważniejszych obowiązków banku.
- Nie damy się przekonać. To jest jeden z bardzo ważnych elementów bezpieczeństwa i zaufania do tego sektora. Jeżeli nastąpiłaby sytuacja zliberalizowania podejścia do ujawniania tajemnicy bankowej, to oznaczałoby, że oba elementy mogłyby być zagrożone - ocenia Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.
W jego opinii zapisy w ustawie o bankowości oraz przepisy kodeksu karnego nie stoją ze sobą w sprzeczności.
- Kodeks karny ma pewną ogólną konstrukcję. Zapisanie tego w prawie bankowym ma szczególną wymowę, dlatego, że ono jest jednoznacznie wystandaryzowane, czyli jest precyzyjniej określone niż określa to kodeks - dodaje Mieczysław Groszek.
Związek Banków Polskich zgłasza swoje uwagi do projektu podczas konsultacji społecznych. Jak zapewnia wiceprezes ZBP, rozmowy idą w dobrym kierunku.
- Mam wrażenie z prowadzonych formalnych i nieformalnych rozmów, że to raczej nasze argumenty są przyjmowane, a nie odwrotnie - mówi Groszek.
Jak podkreślają bankowcy, utrzymanie tajemnicy bankowej leży w interesie przede wszystkim klientów banków, czyli przedsiębiorców i konsumentów. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo ich pieniędzy, ale także o bezpieczeństwo samych klientów i zachowanie ich prywatności i tajemnic. Szczególnie, że przykład Szwajcarii, gdzie zniesiono przepisy chroniące informacje bankowe po to, żeby po dwóch latach je przywrócić, pokazuje, że rozwiązanie to nie sprawdza się.
Czytaj także
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-11-08: Komisja Europejska stwierdziła poprawę stanu praworządności w UE. Ruszyła kampania informacyjna na ten temat
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-09-02: Projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk wzburzył naukowców. Ich zdaniem spowoduje on obniżenie prestiżu tej instytucji oraz ograniczy jej samodzielność
- 2024-08-23: ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.