Mówi: | Marcin Bielawski |
Funkcja: | kierownik oddziału |
Firma: | Job-Impulse |
Praca czeka na studentów. Stawki zaczynają się od 10 zł za godzinę.
Szanse młodych ludzi na rozpoczęcie kariery zawodowej zwiększają staże. Minimum miesiąc jest potrzebny na to, by poznać specyfikę danej pracy, strukturę organizacji i zakres zadań. W tym czasie pracodawca może się zorientować, na ile dany pracownik sprawdzi się w swojej roli. Studenci mogą też bez większych problemów podjąć pracę, najczęściej tymczasową.
– Na studentów czeka praca przede wszystkim w branżach, gdzie nie jest wymagane duże doświadczenie, ale raczej liczą się predyspozycje i "miękkie" umiejętności – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Bielawski, kierownik oddziału Job–Impulse. – Mamy oferty pracy w branżach związanych z obsługą klienta, handlem, call center, i tu na pewno młodzi ludzie mają szansę zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych.
Przewagą tego typu zajęć jest też elastyczność. Student bez problemu powinien dostosować dni i godziny do planu zajęć na uczelni.
– Bardzo często pracę tymczasową, staż czy praktyki wykonują osoby uczące się dziennie. Są w stanie połączyć naukę z pracą. Np. w jednym z naszych biur mamy praktykantów, którzy rotują, pracując 2–3 dni w tygodniu wymieniają się obowiązkami, a jednocześnie łączą tę pracę z bieżącymi obowiązkami edukacyjnymi – mówi Bielawski.
Odbycie praktyk i staży jest szczególnie przydatne w późniejszej karierze, zwłaszcza w przypadku osób młodych, bez udokumentowanego doświadczenia zawodowego. Im więcej zadań zrealizują w ten sposób, tym lepiej, bo pokazuje to ich inwencję i aktywność w pracy. Na tej podstawie przyszłemu pracodawcy łatwiej będzie ocenić zaangażowanie potencjalnego pracownika na etatowym stanowisku.
Liczba ofert uzależniona od sezonowości
Liczba ofert pracy tymczasowej waha się w ciągu roku. To efekt sezonowości. Popyt na pracowników rośnie w wakacje, przed świętami, a także w okresie zwiększonej aktywności produkcyjnej w poszczególnych branżach. Co jakiś czas firmy poszukują też pracowników do inwentaryzacji.
Rodzajów stanowisk, o jakie mogą ubiegać się studenci, jest bardzo dużo. Spora jest również rozpiętość zarobków – najczęściej waha się od 10 do ponad 20 złotych brutto za godzinę.
– Stawki są uzależnione zarówno od lokalizacji, jaki i od zadań powierzanych młodym ludziom – wyjaśnia szef oddziału Job-Impulse. – Minimalne stawki, jakimi operujemy w stosunku do prostych prac, gdzie nie są wymagane specjalne kwalifikacje, to 10–11 złotych brutto, natomiast przy bardziej rozbudowanych zadaniach stawki mogą wynosić ponad 20 złotych za godzinę.
Ocenia przy tym, że rynek pracy tymczasowej, w tym staży i praktyk zmienił się nie tylko na korzyść pracownika, ale i pracodawcy. Rosnące zatrudnienie w tym sektorze pozwala obu stronom lepiej się poznać, a co za tym idzie zdobyć więcej doświadczenia we wzajemnej współpracy.
Czytaj także
- 2025-05-12: Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-05-14: Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-05-06: Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.