Mówi: | Marcin Bielawski |
Funkcja: | kierownik oddziału |
Firma: | Job-Impulse |
Praca czeka na studentów. Stawki zaczynają się od 10 zł za godzinę.
Szanse młodych ludzi na rozpoczęcie kariery zawodowej zwiększają staże. Minimum miesiąc jest potrzebny na to, by poznać specyfikę danej pracy, strukturę organizacji i zakres zadań. W tym czasie pracodawca może się zorientować, na ile dany pracownik sprawdzi się w swojej roli. Studenci mogą też bez większych problemów podjąć pracę, najczęściej tymczasową.
– Na studentów czeka praca przede wszystkim w branżach, gdzie nie jest wymagane duże doświadczenie, ale raczej liczą się predyspozycje i "miękkie" umiejętności – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Bielawski, kierownik oddziału Job–Impulse. – Mamy oferty pracy w branżach związanych z obsługą klienta, handlem, call center, i tu na pewno młodzi ludzie mają szansę zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych.
Przewagą tego typu zajęć jest też elastyczność. Student bez problemu powinien dostosować dni i godziny do planu zajęć na uczelni.
– Bardzo często pracę tymczasową, staż czy praktyki wykonują osoby uczące się dziennie. Są w stanie połączyć naukę z pracą. Np. w jednym z naszych biur mamy praktykantów, którzy rotują, pracując 2–3 dni w tygodniu wymieniają się obowiązkami, a jednocześnie łączą tę pracę z bieżącymi obowiązkami edukacyjnymi – mówi Bielawski.
Odbycie praktyk i staży jest szczególnie przydatne w późniejszej karierze, zwłaszcza w przypadku osób młodych, bez udokumentowanego doświadczenia zawodowego. Im więcej zadań zrealizują w ten sposób, tym lepiej, bo pokazuje to ich inwencję i aktywność w pracy. Na tej podstawie przyszłemu pracodawcy łatwiej będzie ocenić zaangażowanie potencjalnego pracownika na etatowym stanowisku.
Liczba ofert uzależniona od sezonowości
Liczba ofert pracy tymczasowej waha się w ciągu roku. To efekt sezonowości. Popyt na pracowników rośnie w wakacje, przed świętami, a także w okresie zwiększonej aktywności produkcyjnej w poszczególnych branżach. Co jakiś czas firmy poszukują też pracowników do inwentaryzacji.
Rodzajów stanowisk, o jakie mogą ubiegać się studenci, jest bardzo dużo. Spora jest również rozpiętość zarobków – najczęściej waha się od 10 do ponad 20 złotych brutto za godzinę.
– Stawki są uzależnione zarówno od lokalizacji, jaki i od zadań powierzanych młodym ludziom – wyjaśnia szef oddziału Job-Impulse. – Minimalne stawki, jakimi operujemy w stosunku do prostych prac, gdzie nie są wymagane specjalne kwalifikacje, to 10–11 złotych brutto, natomiast przy bardziej rozbudowanych zadaniach stawki mogą wynosić ponad 20 złotych za godzinę.
Ocenia przy tym, że rynek pracy tymczasowej, w tym staży i praktyk zmienił się nie tylko na korzyść pracownika, ale i pracodawcy. Rosnące zatrudnienie w tym sektorze pozwala obu stronom lepiej się poznać, a co za tym idzie zdobyć więcej doświadczenia we wzajemnej współpracy.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-11-07: Ostatni moment na przygotowanie samochodu do zimy. Wśród zaleceń nie tylko wymiana opon, ale i sprawdzenie oświetlenia
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-11-04: Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
- 2024-11-13: Katarzyna Dowbor: Mamy z synem umowę, że nie rozmawiamy o pracy. Cieszę się, że został ciepło przyjęty przez widzów TVN i ma dobre wyniki oglądalności
- 2024-11-22: Tomasz Tylicki: Moje psy raz mieszkają u mnie, raz u moich rodziców. Tak sobie po prostu wędrują i jest im dobrze
- 2024-10-16: UE walczy z kryzysem mieszkaniowym. Problemem jest brak dostępnych mieszkań i wysokie czynsze
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.