Mówi: | Aneta Wilmańska |
Funkcja: | Wiceminister Środowiska |
Min. Środowiska: UE musi mówić jednym głosem w globalnych negocjacjach klimatycznych
Polskie weto dla planów redukcji emisji CO2 to początek dyskusji na forum UE - uważa Aneta Wilmańska, wiceminister środowiska. 27 państw musi wypracować wspólne stanowisko, które będzie prezentować podczas międzynarodowej konferencji ws. klimatu organizowanej przez ONZ w Katarze.
Minister Środowiska Marcin Korolec argumentował polski sprzeciw, ustaleniami z poprzedniej konferencji w Durbanie. Postanowiono wówczas, że do 2015 roku mają trwać globalne negocjacje klimatyczne. A nowe światowe porozumienie w tej sprawie wejdzie w życie 5 lat później. Dlatego, zdaniem ministra Korolca, UE nie powinna określać już teraz nowych i bardziej ambitnych celów po 2020 roku.
- Trudno mi sobie wyobrazić, że dyskusja na temat redukcji emisji dwutlenku węgla jest skończona. Ona wciąż jest przed nami. W procesie światowym, w ramach ONZ również będzie prowadzona i dalsze kroki będą ustalane w perspektywie do 2015 roku. Unia Europejska musi się w ten proces wpisać - podkreśla Aneta Wilmańska, wiceminister środowiska.
Komisja Europejska zaproponowała mapę drogową ograniczania emisji CO2 do 2050 roku. W dokumencie założono, że UE zredukuje emisję o 40 proc. w 2030 roku, a docelowo ma być 80 proc. mniejsza niż w 1990 rokiu. Pakiet energetyczno-klimatyczny, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 roku, zakłada, że w 2020 państwa unijne będą emitować 1/5 dwutlenku węgla mniej.
- Polska postawiła weto, ale nie przeciwko redukcji emisji CO2, ale przeciw konkretnej propozycji przedstawionej przez prezydencję duńską. Zanim to weto nastąpiło, minister środowiska zwrócił się do ministrów pozostałych 26 państw UE z zaproszeniem do pogłębionej dyskusji, kiedy i w jaki sposób dojść do redukcji emisji CO2. Musimy o tym dyskutować, bo kraje mają różne uwarunkowania, różne możliwości, w związku z tym trzeba dobrać odpowiednie narzędzia do tego, byśmy mogli wypełnić nasze z obowiązania - wyjaśnia Aneta Wilmańska.
I dodaje, że powinno to nastąpić w najbliższym czasie.
- Myślę, że jesteśmy przed taką dyskusją na forum ministrów środowiska UE. Ona musi odbyć się w ciągu najbliższych miesięcy po to, abyśmy mogli ze wspólnym stanowiskiem dyskutować na forum ONZ - mówi wiceminister środowiska.
Globalne negocjacje rozpoczną się od grudniowej konferencji ONZ w Katarze i będą trwać przez cały kolejny rok.
Czytaj także
- 2025-05-07: PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar
- 2025-04-30: W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem
- 2025-03-12: Przyspiesza proces wstąpienia Mołdawii do UE. Unia przeznaczy dla tego kraju ponad 1,8 mld euro wsparcia
- 2025-03-31: Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
- 2025-03-05: KE pracuje nad planem działań dla przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci widzą dla niego przyszłość w technologiach bezemisyjnych
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-25: Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać
- 2025-01-30: Za rok USA oficjalnie wycofają się z porozumienia paryskiego. To nie musi oznaczać rezygnacji z zielonych inwestycji
- 2025-02-13: Rekordowe emisje dwutlenku węgla przyspieszają wzrost temperatury. Naukowcy przestrzegają przed przekroczeniem kolejnych punktów krytycznych
- 2025-01-29: Przyroda w Europie ulega ciągłej degradacji. Do 2030 roku UE częściowo chce odwrócić ten proces
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.