Mówi: | Aneta Wilmańska |
Funkcja: | Wiceminister Środowiska |
Min. Środowiska: UE musi mówić jednym głosem w globalnych negocjacjach klimatycznych
Polskie weto dla planów redukcji emisji CO2 to początek dyskusji na forum UE - uważa Aneta Wilmańska, wiceminister środowiska. 27 państw musi wypracować wspólne stanowisko, które będzie prezentować podczas międzynarodowej konferencji ws. klimatu organizowanej przez ONZ w Katarze.
Minister Środowiska Marcin Korolec argumentował polski sprzeciw, ustaleniami z poprzedniej konferencji w Durbanie. Postanowiono wówczas, że do 2015 roku mają trwać globalne negocjacje klimatyczne. A nowe światowe porozumienie w tej sprawie wejdzie w życie 5 lat później. Dlatego, zdaniem ministra Korolca, UE nie powinna określać już teraz nowych i bardziej ambitnych celów po 2020 roku.
- Trudno mi sobie wyobrazić, że dyskusja na temat redukcji emisji dwutlenku węgla jest skończona. Ona wciąż jest przed nami. W procesie światowym, w ramach ONZ również będzie prowadzona i dalsze kroki będą ustalane w perspektywie do 2015 roku. Unia Europejska musi się w ten proces wpisać - podkreśla Aneta Wilmańska, wiceminister środowiska.
Komisja Europejska zaproponowała mapę drogową ograniczania emisji CO2 do 2050 roku. W dokumencie założono, że UE zredukuje emisję o 40 proc. w 2030 roku, a docelowo ma być 80 proc. mniejsza niż w 1990 rokiu. Pakiet energetyczno-klimatyczny, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 roku, zakłada, że w 2020 państwa unijne będą emitować 1/5 dwutlenku węgla mniej.
- Polska postawiła weto, ale nie przeciwko redukcji emisji CO2, ale przeciw konkretnej propozycji przedstawionej przez prezydencję duńską. Zanim to weto nastąpiło, minister środowiska zwrócił się do ministrów pozostałych 26 państw UE z zaproszeniem do pogłębionej dyskusji, kiedy i w jaki sposób dojść do redukcji emisji CO2. Musimy o tym dyskutować, bo kraje mają różne uwarunkowania, różne możliwości, w związku z tym trzeba dobrać odpowiednie narzędzia do tego, byśmy mogli wypełnić nasze z obowiązania - wyjaśnia Aneta Wilmańska.
I dodaje, że powinno to nastąpić w najbliższym czasie.
- Myślę, że jesteśmy przed taką dyskusją na forum ministrów środowiska UE. Ona musi odbyć się w ciągu najbliższych miesięcy po to, abyśmy mogli ze wspólnym stanowiskiem dyskutować na forum ONZ - mówi wiceminister środowiska.
Globalne negocjacje rozpoczną się od grudniowej konferencji ONZ w Katarze i będą trwać przez cały kolejny rok.
Czytaj także
- 2025-03-12: Przyspiesza proces wstąpienia Mołdawii do UE. Unia przeznaczy dla tego kraju ponad 1,8 mld euro wsparcia
- 2025-03-05: KE pracuje nad planem działań dla przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci widzą dla niego przyszłość w technologiach bezemisyjnych
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-25: Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać
- 2025-01-30: Za rok USA oficjalnie wycofają się z porozumienia paryskiego. To nie musi oznaczać rezygnacji z zielonych inwestycji
- 2025-02-13: Rekordowe emisje dwutlenku węgla przyspieszają wzrost temperatury. Naukowcy przestrzegają przed przekroczeniem kolejnych punktów krytycznych
- 2025-01-29: Przyroda w Europie ulega ciągłej degradacji. Do 2030 roku UE częściowo chce odwrócić ten proces
- 2024-12-19: Unijny system handlu emisjami do zmiany. Po 2030 roku może objąć technologie pochłaniania CO2
- 2024-12-13: Do lutego 2025 roku państwa ONZ muszą przedstawić swoje nowe zobowiązania klimatyczne. Na razie emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
Sześć farm wiatrowych o mocy 83,5 MW znalazło się w portfolio Grupy Enea. Spółka Enea Nowa Energia kupiła je od European Energy Polska i zapowiada, że to nie koniec tego typu transakcji. Ten rok ma być intensywny dla spółki pod względem rozwoju OZE. Celem strategicznym jest osiągnięcie 2,1 GW mocy zainstalowanej w zielonych źródłach w 2030 roku i 4,9 GW pięć lat później.
Przemysł
Brak krajowej polityki kosmicznej blokuje możliwości współpracy międzynarodowej. Wspólne projekty mogłyby być katalizatorem rozwoju sektora

Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów w gospodarce. Zapotrzebowanie na kosmiczne technologie napędzają niestabilność gospodarczo-polityczna oraz kryzys klimatyczny. Rozwój polskiego sektora kosmicznego mocno przyspieszył po przystąpieniu Polski do ESA, jednak brak przyjętej polityki kosmicznej sprawia, że nie wykorzystujemy do końca związanego z tym potencjału. Brak jasnych przepisów utrudnia też współpracę bilateralną z innymi krajami.
Problemy społeczne
Wrocław najczęściej wskazywanym miejscem na ewentualną przeprowadzkę. To przekłada się na potencjał gospodarczy

40 proc. Polaków planujących w najbliższych latach przeprowadzkę wybrałoby Wrocław – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Stolica Dolnego Śląska jest postrzegana jako miejsce, w którym można znaleźć dobrą pracę i mieszkanie, a komunikacja miejska działa w satysfakcjonujący sposób. Miasto jest również doceniane za walory turystyczne i chętnie odwiedzane przez podróżujących. Postrzeganie miasta przez mieszkańców i pracowników przekłada się również na potencjał inwestycyjny i zainteresowanie biznesu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.