Mówi: | Maciej Bando |
Funkcja: | Wiceprezes |
Firma: | Urząd Regulacji Energetyki |
URE: został jeden warunek do uwolnienia cen prądu
Uwolnienie cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych umożliwi przyjęcie pakietu ustaw, które zagwarantują ochronę odbiorcy wrażliwego. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy mogłoby to nastąpić. Ochrona najuboższych odbiorców jest tym ważniejsza, że URE liczy się ze wzrostami cen prądu na początku procesu likwidacji taryf.
Kilka dni temu zakończyły się prace nad nowym wzorem umowy kompleksowej, dzięki której klienci po zmianie sprzedawcy prądu będą mogli płacić jeden rachunek za prąd i jego dostawy.
- Aby uwolnić ceny energii elektrycznej, należy zamknąć procedurę ochrony odbiorcy wrażliwego - mówi Maciej Bando, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Odbiorcy wrażliwi to najubożsi klienci, którzy mogą mieć problemy z regulowaniem zobowiązań. Termin ten obejmuje nie tylko osoby fizyczne, ale również szpitale czy domy pomocy społecznej.
Odpowiednie przepisy znalazły się w projekcie nowelizacji prawa energetycznego przedstawionego przez Ministerstwo Gospodarki w grudniu ubiegłego roku. Propozycja resortu zakłada, że rachunki odbiorców wrażliwych społecznie zostaną pomniejszone o kwotę ryczałtu, ustalanego na podstawie zużycia prądu i liczby osób w gospodarstwie domowym. Sprzedawcy energii w zamian za ulgę mieliby dostawać rekompensatę od państwa. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy przepisy mogłyby zostać przyjęte.
- Jako Urząd Regulacji Energetyki nie potrafimy powiedzieć, kiedy ta procedura zostanie zamknięta, bo jest to cały pakiet ustaw ochrony tych odbiorców wrażliwych. Jak tylko zostanie to wykonane i te ustawy zostaną wprowadzone i zaczną obowiązywać, wtedy podejmiemy decyzję o uwolnieniu bądź o konieczności poczekania jeszcze chwili - wyjaśnia Maciej Bando podczas IV Forum Efektywności Energetycznej.
Ochrona odbiorców wrażliwych jest szczególnie ważna w kontekście spodziewanych podwyżek po uwolnieniu cen energii. Chociaż - jak podkreśla wiceprezes URE - nie powinny one być gwałtowne.
- Mogą być niewielkie wzrosty cen, ale rynek ma taką właściwość, że sam się reguluje, więc pierwszy moment uwolnienia cen nie jest adekwatny do dokonywania ocen - dodaje Maciej Bando.
Na ocenę efektów liberalizacji rynku energii elektrycznej potrzeba co najmniej jednego sezonu.
- Rzetelna i prawidłowe dane można próbować analizować po roku - zaznacza wiceprezes URE.
W 2007 roku uwolniono ceny energii dla przemysłu. W początkowej fazie doszło do wzrostu cen prądu prawie o 40 procent. Firmy szybko jednak nauczyły się lepiej dostosowywać taryfy dla swoich indywidualnych potrzeb. Łatwiejsze też stały się negocjacje cen zakupu energii.
Czytaj także
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-02-05: Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
- 2025-02-03: Ceny najmu mieszkań stabilizują się. Zakończenie wojny w Ukrainie może spowodować odpływ najemców i spadek cen
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-16: UE walczy z kryzysem mieszkaniowym. Problemem jest brak dostępnych mieszkań i wysokie czynsze
- 2024-09-26: W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt
- 2024-09-10: Daria Ładocha: Wyjeżdżając na wakacje, trzeba się liczyć z tym, że jest drogo. Już same bilety lotnicze są paragonami grozy
- 2024-09-24: Józef Gąsienica-Gładczan: Lepiej jest jechać na koniec świata i jest dużo taniej niż w Polsce. Można się pobawić w krajach Trzeciego Świata z pięknymi plażami za ułamek ceny
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
Sześć farm wiatrowych o mocy 83,5 MW znalazło się w portfolio Grupy Enea. Spółka Enea Nowa Energia kupiła je od European Energy Polska i zapowiada, że to nie koniec tego typu transakcji. Ten rok ma być intensywny dla spółki pod względem rozwoju OZE. Celem strategicznym jest osiągnięcie 2,1 GW mocy zainstalowanej w zielonych źródłach w 2030 roku i 4,9 GW pięć lat później.
Przemysł
Brak krajowej polityki kosmicznej blokuje możliwości współpracy międzynarodowej. Wspólne projekty mogłyby być katalizatorem rozwoju sektora

Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów w gospodarce. Zapotrzebowanie na kosmiczne technologie napędzają niestabilność gospodarczo-polityczna oraz kryzys klimatyczny. Rozwój polskiego sektora kosmicznego mocno przyspieszył po przystąpieniu Polski do ESA, jednak brak przyjętej polityki kosmicznej sprawia, że nie wykorzystujemy do końca związanego z tym potencjału. Brak jasnych przepisów utrudnia też współpracę bilateralną z innymi krajami.
Problemy społeczne
Wrocław najczęściej wskazywanym miejscem na ewentualną przeprowadzkę. To przekłada się na potencjał gospodarczy

40 proc. Polaków planujących w najbliższych latach przeprowadzkę wybrałoby Wrocław – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Stolica Dolnego Śląska jest postrzegana jako miejsce, w którym można znaleźć dobrą pracę i mieszkanie, a komunikacja miejska działa w satysfakcjonujący sposób. Miasto jest również doceniane za walory turystyczne i chętnie odwiedzane przez podróżujących. Postrzeganie miasta przez mieszkańców i pracowników przekłada się również na potencjał inwestycyjny i zainteresowanie biznesu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.