Mówi: | Maciej Bando |
Funkcja: | Wiceprezes |
Firma: | Urząd Regulacji Energetyki |
URE: został jeden warunek do uwolnienia cen prądu
Uwolnienie cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych umożliwi przyjęcie pakietu ustaw, które zagwarantują ochronę odbiorcy wrażliwego. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy mogłoby to nastąpić. Ochrona najuboższych odbiorców jest tym ważniejsza, że URE liczy się ze wzrostami cen prądu na początku procesu likwidacji taryf.
Kilka dni temu zakończyły się prace nad nowym wzorem umowy kompleksowej, dzięki której klienci po zmianie sprzedawcy prądu będą mogli płacić jeden rachunek za prąd i jego dostawy.
- Aby uwolnić ceny energii elektrycznej, należy zamknąć procedurę ochrony odbiorcy wrażliwego - mówi Maciej Bando, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Odbiorcy wrażliwi to najubożsi klienci, którzy mogą mieć problemy z regulowaniem zobowiązań. Termin ten obejmuje nie tylko osoby fizyczne, ale również szpitale czy domy pomocy społecznej.
Odpowiednie przepisy znalazły się w projekcie nowelizacji prawa energetycznego przedstawionego przez Ministerstwo Gospodarki w grudniu ubiegłego roku. Propozycja resortu zakłada, że rachunki odbiorców wrażliwych społecznie zostaną pomniejszone o kwotę ryczałtu, ustalanego na podstawie zużycia prądu i liczby osób w gospodarstwie domowym. Sprzedawcy energii w zamian za ulgę mieliby dostawać rekompensatę od państwa. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy przepisy mogłyby zostać przyjęte.
- Jako Urząd Regulacji Energetyki nie potrafimy powiedzieć, kiedy ta procedura zostanie zamknięta, bo jest to cały pakiet ustaw ochrony tych odbiorców wrażliwych. Jak tylko zostanie to wykonane i te ustawy zostaną wprowadzone i zaczną obowiązywać, wtedy podejmiemy decyzję o uwolnieniu bądź o konieczności poczekania jeszcze chwili - wyjaśnia Maciej Bando podczas IV Forum Efektywności Energetycznej.
Ochrona odbiorców wrażliwych jest szczególnie ważna w kontekście spodziewanych podwyżek po uwolnieniu cen energii. Chociaż - jak podkreśla wiceprezes URE - nie powinny one być gwałtowne.
- Mogą być niewielkie wzrosty cen, ale rynek ma taką właściwość, że sam się reguluje, więc pierwszy moment uwolnienia cen nie jest adekwatny do dokonywania ocen - dodaje Maciej Bando.
Na ocenę efektów liberalizacji rynku energii elektrycznej potrzeba co najmniej jednego sezonu.
- Rzetelna i prawidłowe dane można próbować analizować po roku - zaznacza wiceprezes URE.
W 2007 roku uwolniono ceny energii dla przemysłu. W początkowej fazie doszło do wzrostu cen prądu prawie o 40 procent. Firmy szybko jednak nauczyły się lepiej dostosowywać taryfy dla swoich indywidualnych potrzeb. Łatwiejsze też stały się negocjacje cen zakupu energii.
Czytaj także
- 2025-06-25: W rosyjskiej niewoli może przebywać kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców. Napięta sytuacja geopolityczna sprzyja Rosji
- 2025-06-17: Zdaniem 80 proc. Polaków ceny nieruchomości są wysokie lub bardzo wysokie. Mimo to i tak wolimy posiadać na własność, niż wynajmować
- 2025-05-12: Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
- 2025-04-03: W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-02-05: Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
- 2025-02-03: Ceny najmu mieszkań stabilizują się. Zakończenie wojny w Ukrainie może spowodować odpływ najemców i spadek cen
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.