Newsy

Zła wiadomość dla kierowców. Baryłka ropy powyżej 121 dolarów.

2012-02-22  |  06:30
Mówi:Łukasz Wróbel
Funkcja:Analityk
Firma:Noble Securities
  • MP4

    To najwyższe poziomy od 9 miesięcy. Tendencję wzrostową możemy obserwować przez najbliższe tygodnie, ale kolejne miesiące powinny przynieść spadki cen na światowych rynkach. Na obniżki cen na stacjach benzynowych raczej nie ma co liczyć.

    Za baryłkę ropy Brent płacono podczas ostatniej sesji na londyńskiej giełdzie ponad 121,5 dol. W ciągu ostatniego miesiąca ceny skoczyły o ok. 10 proc. i są teraz najwyższe od maja ubiegłego roku.

    Eksperci oceniają, że ostatnie zamieszanie na rynkach to w dużej mierze efekt trzech czynników.

     - Jeden to jest zamieszanie wokół Iranu - napięcia, próba manifestacji siły militarnej. Drugi argument to jest stabilizacja sytuacji w Europie, czyli porozumienie, które Grecja właśnie wynegocjowała, jeśli chodzi o drugi program pomocowy. Trzeci czynnik, to jest kondycja Stanów Zjednoczonych. Ona ulega poprawie i to sprzyja wzrostom cen - wymienia Łukasz Wróbel, analityk Noble Securities.

    Iran wstrzymał w niedzielę dostawy ropy dla firm brytyjskich i francuskich. Zagroził też, że będzie ograniczał eksport do pozostałych unijnych odbiorców surowca. Wcale jednak nie to realne zagrożenie wywołało zwyżki na giełdach surowców, ale obawa o rozwój sytuacji między Iranem a Zachodem. Zdaniem Łukasza Wróbla wywołane tym napięcie na rynkach światowych nie powinno trwać długo. Podobnie jak spokój w strefie euro.

     - To w drugiej części tej połowy roku będzie raczej przemawiać za spadkiem cen. Czyli będziemy mieć do czynienia z powrotem problemów w strefie euro i to, że całe zamieszanie wokół Iranu jest obecnie na wyrost - wyjaśnia Łukasz Wróbel.

    Nawet jeśli w najbliższych miesiącach ceny ropy na giełdach znacząco spadną, nie odbije się to na cenach paliw na stacjach benzynowych. Sytuacji nie uratuje nawet mocny złoty.

     - Prawdopodobnie koncerny powstrzymywałyby się przed obniżką cen, argumentując to sytuacją na rynku walutowym, bo ceny ropy i ceny dolara zazwyczaj poruszają się w przeciwnych kierunkach. Myślę, że to w krótkim terminie na rynku ropy może jeszcze przełożyć się na lekki wzrost tych cen. Tyle, że jeśli spadną, w niewielkim stopniu pomoże to detalistom - prognozuje analityk Noble Securities.

    Zwłaszcza, że w ubiegłym tygidniu o kilkadziesiąt złotych podrożały paliwa w hurcie, zarówno benzyna, jak i olej napędowy, w obu polskich koncernach paliwowych.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media i PR

    Komunikacja celów środowiskowych w centrum zainteresowania biznesu. Takich informacji coraz częściej szukają konsumenci

    Z roku na rok coraz więcej firm kładzie nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju. Trend ten lata temu rozpoczęły przedsiębiorstwa świadome swojego wpływu na środowisko naturalne, klimat i lokalne społeczności, w których funkcjonują. Obecnie coraz częściej katalizatorem napędzającym tego typu działania są wymagania konsumentów, którzy oczekują od firm takiej odpowiedzialności, a także coraz większa presja regulacyjna ze strony UE. Z każdym rokiem przybywa deklaracji biznesu dotyczących ograniczania emisji, dążenia do neutralności klimatycznej i nowych, prośrodowiskowych inicjatyw. – Teraz cała sztuka w tym, żeby te działania dobrze komunikować – mówi Aleksandra Majda, ekspertka ESG Impact Network i Agencji Go Green.

    Bankowość

    Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne

    W I kwartale 2024 roku banki poprawiły wyniki, mimo że bazą porównawczą jest znakomity dla nich 2023 rok. Mają więc możliwości udzielania kredytów firmom na rozwój. Problemem jest jednak wstrzemięźliwa postawa samych przedsiębiorstw w zaciąganiu pożyczek inwestycyjnych oraz poszukiwaniu innych źródeł finansowania inwestycji. Bolączką polskiego rynku jest zwłaszcza słabość rynku kapitałowego, czyli finansowania poprzez giełdę.

    Przemysł

    Trwają intensywne przygotowania do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Siedem eksperymentów jest już w trakcie budowy

    Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kosmosie, wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne, ale też na układ odpornościowy – to niektóre z obszarów eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w warunkach mikrograwitacji podczas pierwszej polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów na ich realizację z polskimi instytucjami i firmami. – Ta lista będzie się wydłużać i mam nadzieję, że wszystkie wybrane 18 projektów poleci na stację kosmiczną – mówi Sławosz Uznański, astronauta, który będzie przeprowadzać te eksperymenty na orbicie.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.