Mówi: | Tomasz Matras |
Funkcja: | zarządzający funduszami akcji |
Firma: | Union Investment TFI |
Dywidendy za 2013 rok będą wyższe niż za poprzedni. Zyskają inwestorzy z udziałami w funduszach dywidendowych
Dzięki poprawie gospodarki wzrosną dywidendy wypłacane przez spółki. Wypłaty dla akcjonariuszy za 2013 rok powinny być wyższe niż za poprzedni. Wzrost wartości dywidend to szansa dla osób inwestujących w fundusze dywidendowe.
– Poprawiająca się sytuacja makroekonomiczna znajduje odzwierciedlenie w sytuacji finansowej spółek. To jest już widoczne w wynikach za III kwartał, więc wydaje się, że dywidendy za 2013 rok, czyli te, które zostaną wypłacone w 2014 roku, powinny być wyższe od tych, które były wypłacane za poprzedni rok – przewiduje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Tomasz Matras, zastępca dyrektora inwestycyjnego ds. akcji Union Investment TFI.
Szczególnie wysokie dywidendy wypłacą firmy, które nie planują wysokich nakładów inwestycyjnych w nadchodzącym okresie. Matras przyznaje że niewiadomą co do wysokości dywidend pozostaje sektor energetyczny, bo już w przyszłym roku ruszą w tym obszarze wielomilionowe inwestycje.
Matras podkreśla, że wypłata dywidend to indywidualna decyzja każdej spółki, dlatego trudno generalizować i mówić o polityce dywidendowej całej gospodarki.
– Na razie 2013 rok jak i poprzedni wskazuje, że dobra sytuacja finansowa spółek, poprawiające się wyniki i nadpłynność powodują, że dużo spółek dzieli się dywidendami. Natomiast jedne spółki mają przyjętą politykę dywidendową, inne spółki po prostu wypłacają dywidendę w zależności od sytuacji w danym roku – mówi Matras.
Poprawiająca się sytuacja finansowa spółek wypłacających dywidendę jest szansą dla inwestorów, którzy mają udziały w funduszach dywidendowych. Potencjał zysku tego typu funduszy wynika nie tylko ze wzrostu wyceny giełdowej spółek, lecz także z wypłacanych przez nich dywidend.
UniAkcje Dywidendowy to subfundusz dywidendowy Union Investment TFI, który poza Polską inwestuje także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Polityka inwestycyjna zakłada dobór do portfela perspektywicznych spółek o najwyższych stopach dywidendy, spełniających zarówno szereg wymogów jakościowych, jak również płynności ich akcji.
– Spółki energetyczne, telekomunikacyjne oraz banki to są spółki, które w ostatnim czasie dzielą się dywidendami i należy założyć, że taka polityka również będzie utrzymywana w kolejnych latach. Do tego grona dołączyła w ostatnim czasie także liczna grupa mniejszych i średnich spółek. Jest to duża grupa spółek przemysłowych, które korzystają na poprawiającej się sytuacji makroekonomicznej – wylicza Matras.
Z płacenia dywidend mogą zrezygnować spółki, które znajdą ciekawe możliwości inwestycyjne, takie jak: budowa nowych zakładów, przejęcia lub rozbudowa mocy produkcyjnych. Matras prognozuje jednak, że spore dywidendy wypłacą spółki z udziałem Skarbu Państwa. Dzielenie się zyskami przez te spółki to ważny element dla procesu łatania dziury budżetowej.
Czytaj także
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-18: UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
- 2025-03-31: Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
- 2025-02-25: Wzrost udziału kobiet we władzach spółek z WIG140 rozczarowująco niski. Co piąta firma ma zarząd i radę nadzorczą w męskim składzie
- 2025-03-26: Brak różnorodności szkodzi firmom. Nowa dyrektywa może je skłonić do zmiany podejścia
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-11-28: P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
- 2024-11-27: Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.