Mówi: | Prof. Grzegorz W. Kołodko |
Funkcja: | Ekonomista, były minister finansów |
Firma: | Akademia im. Leona Koźmińskiego |
Prof. G. Kołodko: należy obniżyć stopy procentowe przynajmniej o cały punkt procentowy
Polska przedsiębiorczość ma się dobrze w przeciwieństwie do polityki gospodarczej rządu – twierdzi prof. Grzegorz Kołodko i podkreśla, że właśnie dzięki temu, a nie decyzjom polityków, sytuacja gospodarcza kraju nie jest zła. Były minister finansów podpowiada: należy jak najszybciej opracować i wprowadzić udogodnienia dla przedsiębiorców oraz programy aktywizujące bezrobotnych. Krytykuje również Radę Polityki Pieniężnej, że nie podjęła decyzji o obniżce stóp procentowych.
Rząd przyjął w tym tygodniu wstępny projekt przyszłorocznego budżetu. Wynika z niego, że deficyt wyniesie 35,6 mld zł, zamiast 32 mld zł, prognozowanych w czerwcu, a wzrost PKB osiągnie poziom 2,2 proc., a nie 2,7 proc, jak wcześniej zakładano.
– Rząd obniża swoje prognozy, zachowując się bardziej realistycznie. Nie chce się po raz kolejny pomylić i mówi, że wzrost nie przekroczy wiele ponad 2 proc. To jest próg świadomości społecznej. Jeśli nam rosną dochody o 2 proc., to my tego w ogóle nie odczuwamy. Nawet jeśli statystycznie będzie lepiej, to my, przedsiębiorcy i konsumenci, będziemy mówili, że jest gorzej – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Grzegorz Kołodko.
Gorzej może wyglądać sytuacja na rynku pracy. Rząd szacuje, że w przyszłym roku stopa bezrobocia wyniesie 13 proc. Dlatego były minister finansów nakłania rząd, by odblokować środki z Funduszu Pracy i przygotować program aktywizacji bezrobotnych. Kołodko uważa również, że decyzje polityków powinny wspomagać przedsiębiorców, np. proponując przejście z memoriałowego na kasowe rozliczanie podatku VAT.
Jako przykład błędnego posunięcia, które miało wpływ na hamowanie gospodarki, była majowa podwyżka stóp procentowych.
– To był błąd. Narodowy Bank Polski z pewnością musi teraz obniżyć stopy procentowe, i to nie o marne 0,25 punktów procentowych, tylko przynajmniej o cały punkt procentowy, czyli o 100 punktów bazowych – przekonuje profesor.
Jego zdaniem, spowolnienia gospodarczego w Polsce nie można – jak robią to niektórzy ekonomiści i politycy – tłumaczyć uwarunkowaniami zewnętrznymi, czyli kryzysem w strefie euro i w państwach UE.
– Jest pytanie, czy są możliwości i jakie, po stronie polityki gospodarczej i polskiej przedsiębiorczości, żeby zdynamizować gospodarkę – mówi Grzegorz Kołodko.
Przykłady z poprzedniej dekady pokazują, że jest to możliwe. Profesor przypomina, że w I kwartale 2004 roku udało się osiągnąć prawie 7-procentowy wzrost PKB. Dwa lata wcześniej, w latach 2001-2002 tempo rozwoju gospodarki wynosiło 0-2 proc. PKB.
– Teraz jest większa autentyczna przedsiębiorczość ludzi biznesu, jest wyższy poziom kapitału ludzkiego, wyższy poziom infrastruktury, która nam wszystkim dobrze służy, mamy więcej środków płynących z różnych funduszy strukturalnych, więcej inwestycji – wymienia Kołodko.
Te możliwości rozwoju powodują – w opinii ekonomisty – że Polska nie powinna porównywać swojej sytuacji do państw regionu, np. Węgier i Ukrainy, których gospodarki rzeczywiście przeżywają problemy, ale raczej powinna dążyć w stronę rynków wschodzących takich jak Turcja, Rosja czy Malezja i to na ich tle powinna być oceniana.
– Na nas świat patrzy nie tylko jak na jeden z nowych krajów UE, ale również jak na kraj znaczący. Jesteśmy prawie 40-milionowym narodem w centrum Europy. Na tle rynków wschodzących Polska wygląda kiepsko, dynamika jest coraz mniejsza. I zasadniczo odpowiedzialność ponosi za to polityka gospodarcza rządu – mówi były minister finansów.
Czytaj także
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-03-07: Malwina Wędzikowska: Luksusowe marki bardzo podupadły. Miliarderzy noszą się bez logo, a influencerzy przebodźcowali odbiorców towarami z górnej półki
- 2025-03-05: Nawet 35 proc. Polaków może się zmagać z insulinoopornością. Sygnałami alarmowymi są nagły wzrost wagi ciała, senność i napady głodu
- 2025-02-11: System opieki zdrowotnej w Strefie Gazy jest zdewastowany. Ponowne dostawy pomocy humanitarnej to kropla w morzu potrzeb
- 2025-01-30: Za rok USA oficjalnie wycofają się z porozumienia paryskiego. To nie musi oznaczać rezygnacji z zielonych inwestycji
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-01-27: Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem to szansa na pomoc humanitarną dla Strefy Gazy. Ponad 90 proc. mieszkańców jest od niej odciętych
- 2025-01-29: Przyroda w Europie ulega ciągłej degradacji. Do 2030 roku UE częściowo chce odwrócić ten proces
- 2024-12-02: Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.