Mówi: | Marek Rozkrut |
Funkcja: | Główny Ekonomista |
Firma: | EY |
Ekonomista EY: spodziewamy się dalszej obniżki stóp procentowych
Dziś rusza dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. – Nowa projekcja inflacji pokaże, że jest miejsce na obniżenie stóp do poziomu 2,25 proc. – prognozuje główny ekonomista EY Marek Rozkrut. Jednak oceniając wypowiedzi członków RPP, przewiduje, że podobnie jak w czerwcu zapadnie decyzja o obniżce o 25 pb, do poziomu 2,50 proc.
Od 5 czerwca stopa referencyjna wynosi 2,75 proc. Jest to najniższy poziom w historii, jednak niewykluczone są dalsze obniżki. Według Marka Rozkruta członkowie RPP zdecydują się na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu na obniżkę o 25 punktów bazowych.
– Niektórzy członkowie Rady mogą obawiać się problemów na rynku walutowym wynikających z obniżki stóp. Jednak z wypowiedzi niektórych z nich m.in. prezesa Marka Belki i profesora Jerzego Hausnera wnioskuję, że te obawy nie będą decydujące – przewiduje ekonomista.
Jak podkreśla, nowa projekcja inflacji powinna jednak wskazać, że jest jeszcze pole do obniżki i główna stopa referencyjna może być na poziomie 2,25 proc.
– Wydaje mi się, że RPP tak nie postapi. Raczej zdecyduje się na jeszcze jedną obniżkę, a potem może sobie zrobić przerwę. Nie mniej oczekiwałbym, że nastawienie wciąż będzie łagodne, dlatego że bilans ryzyk dla wzrostu gospodarczego i perspektyw inflacji jest wciąż ujemny. To oznacza, że wciąż w przyszłości bardziej prawdopodobna powinna być obniżka niż podwyżka stóp procentowych – przekonuje Marek Rozkrut.
Dalszy scenariusz zależy od wyników makroekonomicznych. Kluczowe będą dane o wzroście PKB w III kwartale.
– Jeżeli odbicie gospodarcze rzeczywiście nastąpi, wówczas nie będziemy mieli do czynienia z obniżką stóp procentowych. Gdyby natomiast ta perspektywa miała się przesuwać, w szczególności w wyniku np. pogorszenia sytuacji w strefie euro, wówczas moglibyśmy oczekiwać wczesną jesienią kolejną obniżki stóp procentowych – prognozuje Rozkrut.
To oznacza, że pierwsze podwyżki stóp procentowych będą możliwe najwcześniej w przyszłym roku.
– Chciałbym, żeby ruch w odwrotną stronę zaczął się jak najszybciej, bo to by oznaczało, że perspektywy wzrostu gospodarczego się zmieniły na plus i co za tym idzie, presja inflacyjna także powinna wzrosnąć. Obawiam się, że jednak te perspektywy nie są na tyle korzystne dzisiaj, abyśmy mieli mieć do czynienia z podwyżką stóp procentowych np. w roku bieżącym – podkreśla.
Główny ekonomista EY ocenia, że RPP zbyt późno rozpoczęła cykl obniżek.
– Powinna była ich dokonać już w roku ubiegłym. Niestety RPP nie zaufała projekcji inflacyjnej, która jest przygotowywana przez analityków NBP trzy razy w roku – dodaje ekonomista.
Jego zdaniem, według tej projekcji, należało podjąć decyzję o obniżce stóp w pierwszej połowie ubiegłego roku albo na początku drugiej połowy.
Czytaj także
- 2025-01-17: Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
- 2025-01-14: Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
- 2024-12-16: L. Kotecki (RPP): Dyskusje o obniżkach stóp procentowych mogą się rozpocząć w marcu 2025 roku. Pierwsze cięcia powinny być ostrożne
- 2024-11-21: Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-09-19: Nowe trendy w digital marketingu. Innowacje rewolucjonizują działania agencji i klientów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.
Polityka
Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.