Mówi: | Elżbieta Chojna-Duch |
Funkcja: | członek Rady Polityki Pieniężnej |
Prof. E. Chojna-Duch (RPP): W najbliższych miesiącach inflacja będzie poniżej 1,5 proc., a w 2014 roku nieco przyspieszy
Aktualizacja 14:06
Do końca roku inflacja będzie się utrzymywała poniżej dolnego limitu celu inflacyjnego – ocenia prof. Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej. W przyszłym roku ceny będą rosły nieco szybciej, ale cel inflacyjny nie jest zagrożony. To będzie jeden z warunków do ewentualnego dalszego łagodzenia polityki pieniężnej.
Główny Urząd Statystyczny ogłosił dziś najnowsze dane, dotyczące wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu. Ceny w ubiegłym miesiącu rosły w tempie 1,0 proc. rok do roku, minimalnie wolniej niż w sierpniu (1,1 proc.).
– W najbliższych miesiącach inflacja będzie się kształtowała poniżej dolnego progu celu inflacyjnego, wynoszącego 1,5 proc., aby następnie w 2014 roku nieco przyspieszyć – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes profesor Elżbieta Chojna-Duch. – Prawdopodobnie w maju i w czerwcu będzie ona przejściowo wyższa z uwagi na efekty statystyczne, efekty bazowe roku 2013, ale pozostanie ona poniżej celu inflacyjnego. A więc nie ma żadnych zagrożeń ze strony inflacji dla polityki pieniężnej.
Inflacja jest jednym z kluczowych czynników, wpływających na decyzje Rady w sprawie stóp procentowych. Po serii obniżek obecnie znajdują się one na rekordowo niskim poziomie. Stopa referencyjna wynosi dziś 2,5 proc.
– Trwałość i stabilność stóp procentowych jest bardzo istotną wartością w polityce pieniężnej, bo przedsiębiorcy nie lubią różnego rodzaju gwałtownych zmian jeśli chodzi o politykę pieniężną – mówi Chojna-Duch. – Jeżeli dałoby się tę stabilność utrzymać, byłby to dobry przekaz, natomiast oczywiście będziemy musieli zastanowić się nad możliwością łagodnego nastawienia w polityce pieniężnej.
Podkreśla, że na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w tej sprawie wpływ będzie mieć kilka czynników. M.in. zapowiadana w 2014 roku konsolidacja polityki fiskalnej. Istotne będzie również to, czy inflacja będzie się utrzymywać na niskim poziomie, oraz czy ożywienie w gospodarce będzie takie jak zapowiadane.
– Zobaczymy, jak będzie wyglądała gospodarka realna, PKB, wzrost i jego dynamika w przyszłym roku i od tych czynników uzależnimy naszą decyzję – mówi Elżbieta Chojna-Duch.
Dodaje, że kolejnym istotnym elementem, który RPP musi wziąć pod uwagę, są decyzje podejmowane przez inne banki centralne, w szczególności przez Europejski Bank Centralny. Ten nadal prowadzi łagodną politykę pieniężną.
– Nie możemy doprowadzić do rozwarstwienia naszych wskaźników, czyli dysparytetu stóp procentowych naszego banku, EBC, jak i innych banków centralnych – tłumaczy członkini RPP. – W tej chwili nie zastanawiałabym się nad podwyżkami stóp procentowych, mówiła o ciągle łagodnej polityce pieniężnej, bo ta jest potrzebna przedsiębiorcom i gospodarce.
Czytaj także
- 2025-07-04: Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
- 2025-07-04: Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-06-10: Prof. G. Kołodko: Trump osiągnie efekt odwrotny od zamierzonego i spowolni rozwój Ameryki. Na wojnie handlowej z resztą świata to Stany mogą tracić najmocniej
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.