Mówi: | Łukasz Jadaś |
Firma: | Instytut Monitorowania Mediów |
IMM: „Wprost” wciąż najczęściej cytowanym medium w sierpniu
„Wprost” pozostał w sierpniu najczęściej cytowanym medium, ale jego przewaga nad „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą” jest już coraz mniejsza. Liczbę cytowań zwiększyła publikacja dotycząca wycieku tajnego aneksu raport ws. WSI. Nie milkną też echa afery taśmowej, którą media wciąż chętnie się interesują.
‒ W sierpniu w rankingu Instytutu Monitorowania Mediów dotyczącym najczęściej cytowanych mediów w Polsce ponownie całą czołówkę zajęła prasa. Najczęściej cytowanym medium sierpnia był tygodnik „Wprost”, który zdobył ok. 530 cytowań. Na kolejnych miejscach znalazły się jak przed miesiącem „Rzeczpospolita” oraz „Gazeta Wyborcza” – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Łukasz Jadaś z Instytutu Monitorowania Mediów. ‒ Sezon wakacyjny spowodował, że skala cytowań była odrobinę mniejsza niż w miesiącach poprzednich.
„Wprost” zyskał w sierpniu 529 cytowań, a kolejne dzienniki odpowiednio 483 i 428. Te trzy tytuły zdecydowanie zdominowały rynek w Polsce, bo czwarte najczęściej cytowane medium „Dziennik Gazeta Prawna” zyskało jedynie 186 cytowań. „Wprost” stracił jednak znacznie w porównaniu z lipcem, bo wtedy inne media powoływały się na niego niemal 1000 razy. Odpowiednio ok. 200 i ok. 150 cytowań mniej niż w lipcu odnotowały też „Rzeczpospolita” i „Gazeta Wyborcza”.
‒ Za cytowalność „Wprostu” i za ponad 500 powołań odpowiada głównie materiał na temat wycieku tajnego aneksu do raportu na temat likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych – podkreśla Jadaś.
W mediach cały czas opisywana jest też afera taśmowa.
Najczęściej cytowaną stacją telewizyjną w sierpniu był TVN24. Na kolejnych miejscach znalazły się TVP Info oraz TVN24 BiŚ. Z uwagi na wakacyjną przerwę w pracach Sejmu zdecydowanie najważniejszym tematem był konflikt na Ukrainie, dlatego ranking cytowań zdominowały stacje informacyjne zajmujące się tymi wydarzeniami.
Z kolei wśród stacji radiowych najczęściej media powoływały się na TOK FM, RMF FM i Radio ZET. Dwie pierwsze stacje zamieniły się kolejnością w porównaniu z lipcem, ale liczba cytowań była na zbliżonym poziomie (odpowiednio 69 i 60).
‒ Najczęściej cytowanym portalem internetowym sierpnia był Onet.pl. Na kolejnym miejscu znalazł się TVN24.pl oraz serwis branżowy SportoweFakty.pl. W przypadku portali wątkiem, który przewijał się jako jeden z najczęstszych, był wyścig kolarski Tour de Pologne. To portale internetowe informowały o wynikach jako pierwsze, dlatego też inne media bardzo chętnie korzystały z ich zasobów – wyjaśnia Jadaś.
Dodaje, że liczbę powołań na Onet.pl zwiększył opublikowany przez ten portal wywiad z Krzysztofem Piesiewiczem. Na kolejnych miejscach wśród portali znalazły się Gazeta.pl oraz Natemat.pl.
Spośród mediów biznesowych prym w sierpniu wiódł „Puls Biznesu” dzięki artykułowi na temat rosnącej liczby urodzeń w Polsce. Na drugim miejscu znalazł się „Forbes”, a na trzecim Money.pl i TVN24 BiŚ, które zyskały tyle samo cytowań. Wśród tygodników, poza „Wprostem”, często cytowane były „Do Rzeczy” oraz „Newsweek”, a wśród miesięczników „Twój Styl” i „Pani”.
Zdecydowanie najbardziej opiniotwórcze pozostają jednak media drukowane, bo w pierwszej dziesiątce w sierpniu znalazły się tylko jedna telewizja (TVN24), jeden portal (Onet.pl) i jedna stacja radiowa (TOK FM).
Do pobrania
Czytaj także
- 2025-04-30: W Centralnym Rejestrze Umów znajdą się wydatki publiczne powyżej 10 tys. zł. Z powodu tak wysokiego progu wiele umów pozostanie niejawnych
- 2025-04-07: Księża zgłaszają duże poczucie zagrożenia. Połowa badanych doświadczyła agresji w ostatnim roku
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-03-31: W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat
- 2025-03-25: Brakuje kompleksowej strategii dotyczącej uzależnień dzieci i młodzieży. Problemem nie tylko alkohol i nikotyna
- 2025-04-24: Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu
- 2025-02-27: Biodegradowalne materiały mogą rozwiązać problem zanieczyszczenia plastikiem. Na razie to jednak kosztowna alternatywa
- 2025-02-18: Pogłębia się brak wojskowych kadr medycznych. System ich kształcenia wymaga pilnej reformy
- 2025-02-05: Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
- 2025-01-23: Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.