Mówi: | Michał Piechocki |
Funkcja: | Project manager |
Firma: | ARC Rynek i Opinia |
Tylko 30 proc. Polaków jest aktywnych fizycznie. Bieganie najpopularniejszym sportem
Bieganie stało się najpopularniejszym sportem wśród Polaków. Więcej niż jedna trzecia osób regularnie ćwiczących wybiera tę dyscyplinę. Popularne są także inne sporty, które możemy uprawiać indywidualnie – jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni oraz pływanie. Aktywność fizyczna Polaków nadal jest jednak niższa niż w Europie Zachodniej.
Jak wynika z badań Sponsoring Monitor 2012/2013 firmy ARC Rynek i Opinia, odsetek Polaków uprawiających sport utrzymuje się na poziomie ok. 30 proc. To dwukrotnie mniej niż w Skandynawii czy Europie Zachodniej. Wśród tych, którzy ćwiczą, bieganie stało się zdecydowanie najpopularniejsze.
– Pierwsza przyczyna jest taka, że po prostu bieganie nie wymaga dużych nakładów sprzętowych. Żeby biegać potrzebujemy tylko pary butów i najprostszego stroju sportowego. Biegać możemy wszędzie, nie musimy wynajmować specjalistycznej sali – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Michał Piechocki, project manager w ARC Rynek i Opinia. – Druga przyczyna jest taka, że ten sport się popularyzuje. Coraz więcej jest organizowanych masowych imprez, które przyciągają bardzo dużo ludzi.
Imprezy takie jak maratony czy biegi miejskie, często związane z akcjami społecznymi lub charytatywnymi, skłaniają więcej osób do rozpoczęcia biegania. Odsetek biegających w ciągu ostatnich czterech lat zwiększył się z 12 do 36 proc. Sport ten po raz pierwszy był najpopularniejszy wśród Polaków w 2012 roku. Około połowa z osób biegających robi to regularnie – raz w tygodniu lub częściej.
Piechocki podkreśla, że pomimo mody na bieganie na stałym poziomie utrzymuje się odsetek osób, które jeżdżą na rowerze. To około jedna czwarta osób uprawiających sport. Rośnie też popularność ćwiczeń sprawnościowych i siłowni. W ciągu ostatnich czterech lat liczba osób uprawiających gimnastykę wzrosła trzykrotnie, z 8 proc. do 23 proc. w 2012 r. To trzecia najpopularniejsza dyscyplina sportu.
Dopiero na dalszych miejscach znalazły się sporty zespołowe – piłka nożna i siatkówka, a za nimi pływanie.
– Widzimy tendencję do indywidualizacji aktywności fizycznej. Bieganie, jazda na rowerze czy pływanie to są dyscypliny, które uprawiamy samodzielnie, wiec nie ma potrzeby zbierania drużyny, organizowania się w grupie, synchronizacji terminów, wynajmu sali. W dzisiejszych czasach, w których każdy ma mało czasu i potrzebuje sobie znaleźć tę godzinę na aktywność fizyczną, to sporty indywidualne wiodą prym – tłumaczy Piechocki.
Sport uprawia najwięcej osób w grupie wiekowej od 15. do 34. roku życia. Wśród najmłodszych popularne są zwłaszcza ćwiczenia sprawnościowe i siłownia, biegi wybierają osoby w wieku 18-24 lat, natomiast starsi w równym stopniu uprawiają biegi i jazdę na rowerze. Kobiety i mężczyźni w równym stopniu biegają lub uprawiają fitness, natomiast wśród rowerzystów jest nieco więcej mężczyzn.
Piechocki przewiduje, że zwiększona aktywność fizyczna Polaków może przełożyć się na poprawę ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa. Według niego właśnie chęć zadbania o kondycję jest jednym z głównych powodów uprawiania sportu. Ułatwiają to coraz bardziej dostępna infrastruktura w postaci siłowni czy klubów fitness oraz wspieranie aktywności przez pracodawców.
– Widzimy też, że coraz popularniejsze są różne karty członkowskie, wsparcie zakładów pracy w kierunku różnych systemów benefitowych, które zapewniają dostęp do różnych klubów, w których można sobie poćwiczyć – mówi Piechocki.
Czytaj także
- 2025-01-31: Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2024-11-29: Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok. Wśród priorytetów ochrona granic i konkurencyjność
- 2025-01-08: S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-12-05: Piotr Szwedes: Chyba każdy z nas tęskni za tym, żeby czasami zrzucić te wszystkie filtry i powiedzieć komuś prawdę. Niestety życie zmusza nas do tego, żebyśmy popełniali małe kłamstewka
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
Wprowadzona przez Unię Europejską regulacja Markets in Crypto-Assets (MiCA) to pierwsza na świecie duża próba regulacyjna, która ma wprowadzić standaryzację i bezpieczeństwo do branży kryptowalut. Według założeń nowe przepisy mają uporządkować rynek i stanowić pierwszy krok do dogonienia Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje jednak przeciwników takiej próby, którzy ostrzegają, że regulacje nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą de facto zahamować rozwój kryptowalut w Europie.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.