Mówi: | Michał Boni |
Funkcja: | Minister Administracji i Cyfryzacji |
M. Boni: inwestycja w cyfryzację może przynieść miliony złotych oszczędności
Proces przechodzenia ze świata analogowego do cyfrowego jest kosztowny, ale przyniesie konkretne efekty. Przede wszystkim miliony złotych oszczędności, ale również poprawienie wskaźnika innowacyjności polskiej gospodarki, a co za tym idzie, również jej kondycji. – Polska musi sprostać stojącym przed nią wyzwaniom technologicznym – mówi Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.
Zdaniem Michała Boniego zmiany, jakie nas czekają, często zasadnicze, w ciągu kilku najbliższych lat powinny przynieść wymierne efekty. Jednym z takich przykładów jest proces cyfryzacji urzędów.
– E-państwo, z usługami świadczonymi drogą elektroniczną będzie działało sprawniej i szybciej – mówi szef resortu, odpowiedzialnego za administrację i cyfryzację. – Po drugie, chcemy zamontować licznik oszczędności, który pokaże, ile zyskamy wtedy, gdy zelektronizujemy zasoby archiwalne, rejestry, kiedy będziemy załatwiali sprawy szybciej i sprawniej.
Zgodnie z zapowiedziami Michała Boniego, licznik ma powstać w ciągu trzech miesięcy. W ten sposób ministerstwo chce udowodnić, że każda złotówka zainwestowana w technikę cyfrową przynosi określone korzyści.
– Na szczeblu jednego urzędu wojewódzkiego może to być rząd wielkości kilkuset tysięcy złotych – mówi Michał Boni. – Na szczeblu kraju, to mogą być miliony złotych, a jak weźmiemy wszystkie instytucje, to jeszcze więcej.
Budowa e-państwa to tylko jeden z elementów cyfryzacji kraju. Podczas podpisywania Manifestu Cyfrowego, stworzonego przez PKPP Lewiatan, Michał Boni zapowiedział, że resort będzie się starać, by w nowym okresie programowania środków unijnych powstał program operacyjny Polska Cyfrowa. To pozwoli na efektywne wykorzystanie środków z UE potrzebnych na wdrażanie nowych technologii.
Minister administracji i cyfryzacji podkreśla, że najbliższe lata, do roku 2020 będą kluczowe dla rozwoju technologicznego Polski.
– Należy już myśleć o tym, że świat cyfrowy, informacyjno-komunikacyjno-technologiczny jest w każdej dziedzinie życia i w każdym sektorze gospodarczym – tłumaczy Michał Boni. – Trzeba więc mówić nie o rozwoju jednego sektora, ale o rozwoju całości, z wykorzystaniem tych technik.
Minister zwraca uwagę na korzyści, płynące z tak dynamicznego tempa zmian. Nowe technologie dają możliwość personalizacji wielu działań. Czy to w edukacji, czy też, na przykład w służbie zdrowia
– To oznacza, że możliwość badań genetycznych dotycząca poszczególnych osób, przetwarzana przez systemy informatyczne, będzie pozwalała dopasowywać lekarstwa indywidualnie do danej osoby, więc będą one bardziej skuteczne – tłumaczy.
Szef resortu administracji i cyfryzacji podkreśla konieczność dostosowania programów szkolnych tak, by w większym niż dziś stopniu uczniowie mogli korzystać z technik cyfrowych.
– Biologia, chemia, historia, każdy przedmiot może być podany w sposób bardziej atrakcyjny niż to bywało do tej pory – mówi Michał Boni.
Świat cyfrowy, w sposób zdecydowany zaczyna oddziaływać dziś na rzeczywistość gospodarczą i społeczną, co z kolei wymaga dostosowania określonych zasad, m.in. regulacji prawnych. Najlepiej pokazała to dyskusja na temat wprowadzenia ACTA i towarzyszące temu protesty w wielu krajach.
– Chodzi o to, by prawo pasowało do zmieniających się warunków – mówi minister. – Zatem dbając o to, respektując prawa własności, prawa autorskie, trzeba stworzyć takie warunki, żeby ci, którzy mają potrzebę wolnego dostępu, mieli taką możliwość, a jednocześnie, żeby autorzy byli nagradzani, czyli potrzebna jest pewna równowaga.
Czytaj także
- 2025-07-10: UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
- 2025-06-23: Przedsiębiorcy chcą uproszczenia kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Wskazują na potrzebę dialogu z kontrolerami
- 2025-06-16: Przedsiębiorcom coraz bardziej doskwiera niestabilność i skomplikowanie przepisów podatkowych. Problemem są też niejasne ich interpretacje
- 2025-06-05: Prof. Kołodko: Elon Musk stracił na roli doradcy Donalda Trumpa. Można mieć zastrzeżenia do rezultatów jego misji
- 2025-05-21: Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
- 2025-05-30: Poziom kompetencji cyfrowych Polaków na bardzo niskim poziomie. Spowalnia to cyfryzację gospodarki i firm
- 2025-05-12: Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób
- 2025-04-02: Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.