Mówi: | Mirosław Godlewski |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Netia S.A. |
Netia inwestuje w sieci światłowodowe. Przybywa jej abonentów
Netia systematycznie rozbudowuje i unowocześnia swoją sieć. Spółka nawiązała współpracę z deweloperami w różnych miastach w kraju, oferując w nowych budynkach łącza o przepustowości 100 Mbps. Dzięki nowym inwestycjom i modernizacji starszych linii już około 250 tys. mieszkań w całej Polsce ma dostęp do internetu 100 Mbps i cyfrowej telewizji HD w Netii.
Netia jest największym dostawcą szybkich rozwiązań telekomunikacyjnych o przepustowości 100 Mbps. Ale jak zapewnia prezes spółki, światłowody to nie jedyny sposób na bardzo szybki internet w domu.
– To nie musi być światłowód doprowadzony do gniazdka. Czasami taki światłowód jest raczej problemem niż rozwiązaniem, bo na końcu musi być jeszcze router, a ten bardzo często jest droższy dla klienta. Więc doprowadzamy światłowód do budynku, a następnie oferujemy rozwiązanie ethernetowe do mieszkania – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prezes Netii.
– Mamy też wsparcie funduszy unijnych w budowaniu rozwiązań światłowodowych bezpośrednio do domu - dodaje prezes Netii.
Modernizacja sieci Netii do tzw. nowej generacji (NGA), zapewniającej transfer o prędkości 30 Mbps i więcej, trwa już ponad rok. Netia buduje taką sieć, aby dostarczać usługi typu triple-play, czyli szybkiego dostępu do internetu, telewizji cyfrowej i telefonu.
Zasięg sieci pozwalającej na dostęp do internetu 100 Mbps Grupy Netia to obecnie około 250 tys. lokali. Liczba ta szybko wzrasta, bo operator modernizuje przejmowanie sieci ethernetowe (tzw. sieci osiedlowe). Chociaż, jak podkreśla prezes Godlewski, aż 100 Mbps, nie jest obecnie niezbędne.
– Dzisiaj większość klientów wyraża satysfakcję z przepływności już na poziomie 6-8 Mbps. Do tego dołóżmy telewizję HD, która wymaga kolejnych 8 Mbps i połączenia głosowe. Z zapasem mamy 20 Mbps na rozwiązania triple-play i to jest bardzo dobra przepływność – przekonuje prezes spółki.
Do oferowania potrójnej usługi nie ma więc potrzeby budowania światłowodów do samych mieszkań. Najpowszechniejsza technologia dostarczania internetu na liniach telefonicznych (ADSL2+) pozwala na przepływności właśnie rzędu 20 Mbps, natomiast korzystający z najnowszej technologii VDSL mają możliwość pobierania danych z internetu z prędkością 50 Mbps.
– Tego rodzaju usługi triple-play możemy oferować na światłowodzie do domu, ethernetowych rozwiązaniach, a także VDSL i ADSL 2+ – wyjaśnia prezes Netii.
W chwili obecnej Grupa Netia (czyli m.in. Netia i Dialog) ma w zasięgu bardzo szybkiego internetu (czyli powyżej 25 Mbps) blisko 900 tys. lokali. Zgodnie z przyjętymi planami do końca tego roku – dzięki dalszej modernizacji sieci – liczba ta przekroczy 1,2 mln.
Do 2013 r. Orange ma wybudować 70 tys. łączy w technologii światłowodowej
M. Witucki (TPSA): Światłowód w każdym domu? To zbyt drogie, ale i niepotrzebne
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-09-13: M. Lasek: Z rozwojem cargo nie ma co czekać na nowe lotnisko centralne. Zachęty podatkowe mogłyby pomóc
- 2024-08-29: Aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności. Jeszcze w tym roku pojawi się mStłuczka
- 2024-07-30: Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja
- 2024-08-07: Kilka milionów gospodarstw domowych czeka na sieć światłowodową. Szczególnie w mniejszych miejscowościach
- 2024-06-27: Rośnie skala wykorzystywania seksualnego dzieci przez internet. Ofiarami padają nawet kilkulatkowie
- 2024-07-23: Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji
- 2024-06-18: Chińskie regulacje ograniczyły czas dzieci przed ekranami i nad pracami domowymi. W pozycji siedzącej spędzają one dziennie 46 minut krócej
- 2024-06-06: Produkcja prądu z odnawialnych źródeł coraz częściej ograniczana. W ten sposób marnujemy rekordowe ilości taniej zielonej energii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.