Mówi: | Paweł Biskupski |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Systemics-PAB |
Brakuje badań jakości internetu szerokopasmowego. Eksperci proponują nagradzanie najlepszych operatorów
W Polsce wciąż nie ma oficjalnych badań jakości sieci internetu szerokopasmowego. Dzięki regularnym badaniom Urząd Komunikacji Elektronicznej mógłby nie tylko karać słabych operatorów, ale i nagradzać najlepszych. UKE zapewnia, że poprawa jakości sieci to jeden z priorytetów.
– Utrzymanie dobrej jakości wymaga inwestycji, a więc operator, który stara się polepszyć jakość, powinien być w jakiś sposób nagradzany, np. w postaci certyfikatu UKE, określającego, że dany operator jest najlepszy w danej kategorii. Taka nagroda będzie miała bardzo dużą wartość z punktu widzenia marketingowego – uważa Paweł Biskupski, prezes zarządu Systemics-PAB, spółki specjalizującej się pomiarach jakości sieci i usług telekomunikacyjnych.
W tej chwili raporty z badań jakości usług publikowane przez Urząd mają funkcję głównie informacyjną i nie stanowią podstawy do karania operatorów. Biskupski zaznacza jednak, że UKE nie powinno koncentrować się na karaniu najsłabszych operatorów, lecz przede wszystkim promować tych, którzy pozytywnie wyróżniają się na rynku. UKE kontroluje obecnie jakość sieci stacjonarnych i mobilnych, w ogóle jednak nie bada jakości dostępu do internetu szerokopasmowego. Swoje niezależne badania prowadzą tylko sami operatorzy, ale nie muszą się dzielić ich wynikami.
– W tej chwili w ramach memorandum, które dotyczy jakości, pod patronatem UKE, rozmawiamy na temat pomiarów w Polsce, po to, żeby stworzyć informację o jakości sieci – mówi Paweł Biskupski Agencji Informacyjnej Newseria.
Memorandum, o którym wspomina, to inicjatywa UKE, która ma na celu osiągnięcie celów wyznaczonych przez Komisję Europejską.
Biskupski podkreśla, że operatorzy oferują poszczególne usługi na zróżnicowanych poziomach jakości. UKE zwraca uwagę na to, że z roku na roku jakość świadczonych usług wzrasta, ale równocześnie na rynku działa coraz więcej operatorów, a oczekiwania abonentów są coraz bardziej wyśrubowane.
– W zakresie jakości usług zawsze jest i będzie szerokie pole do działań na rzecz konsumenta – nigdy nie jest tak dobrze, by nie mogło być lepiej – podkreśla Piotr Jaszczuk, doradca prezesa UKE.
Dodaje, że poziom jakości usług to jeden z priorytetów UKE do 2015 r.
Obecnie badania jakości są wykonywane przez operatorów 3-4 razy w roku. UKE swoje raporty publikuje w cyklu kwartalnym lub półrocznym, a do tego co najmniej raz w roku ukazują się wyniki badań wykonanych za pomocą urządzeń mobilnych. Biskupski podkreśla, że Polska powinna wzorować się na Niemczech, Austrii lub Rosji, gdzie badania wykonuje się często, a ich wyniki są jawne. Na tych rynkach bardzo mocno zwraca się uwagę na jakość sieci telekomunikacyjnych.
Szybki internet mocno spóźniony. Nad Polską wisi groźba zwrotu unijnych pieniędzy
30 mld zł na powszechny dostęp Polaków do internetu. Coraz mniej czasu na budowę sieci szerokopasmowej
Unia da miliard złotych na internet szerokopasmowy w Polsce Wschodniej
Czytaj także
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-09: Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała lata pracy nad sztuczną inteligencją. Nagroda Nobla trafiła do twórców sztucznych sieci neuronowych
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-10-11: Szpitale pracują nad poprawą jakości opieki nad pacjentami. Do wzmocnienia są kwestie bezpieczeństwa i redukcja zdarzeń niepożądanych
- 2024-11-21: Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
- 2024-11-14: Sieci handlowe oferują coraz więcej ryb ze zrównoważonych połowów. Lidl i Kaufland wśród liderów
- 2024-09-09: Coraz więcej młodych ludzi chce zostać rzecznikiem patentowym. Trwa nabór na aplikację rzecznikowską
- 2024-08-26: Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
- 2024-08-14: Coraz więcej odmów przyłączenia do sieci dla źródeł OZE. Problemy ma nie tylko Polska
- 2024-08-19: Polscy producenci czereśni chcą połączyć siły. Tylko w ten sposób mogą walczyć z importem owoców niskiej jakości
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.