Mówi: | Michał Piechocki |
Funkcja: | Project manager |
Firma: | ARC Rynek i Opinia |
Tylko 30 proc. Polaków jest aktywnych fizycznie. Bieganie najpopularniejszym sportem
Bieganie stało się najpopularniejszym sportem wśród Polaków. Więcej niż jedna trzecia osób regularnie ćwiczących wybiera tę dyscyplinę. Popularne są także inne sporty, które możemy uprawiać indywidualnie – jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni oraz pływanie. Aktywność fizyczna Polaków nadal jest jednak niższa niż w Europie Zachodniej.
Jak wynika z badań Sponsoring Monitor 2012/2013 firmy ARC Rynek i Opinia, odsetek Polaków uprawiających sport utrzymuje się na poziomie ok. 30 proc. To dwukrotnie mniej niż w Skandynawii czy Europie Zachodniej. Wśród tych, którzy ćwiczą, bieganie stało się zdecydowanie najpopularniejsze.
– Pierwsza przyczyna jest taka, że po prostu bieganie nie wymaga dużych nakładów sprzętowych. Żeby biegać potrzebujemy tylko pary butów i najprostszego stroju sportowego. Biegać możemy wszędzie, nie musimy wynajmować specjalistycznej sali – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Michał Piechocki, project manager w ARC Rynek i Opinia. – Druga przyczyna jest taka, że ten sport się popularyzuje. Coraz więcej jest organizowanych masowych imprez, które przyciągają bardzo dużo ludzi.
Imprezy takie jak maratony czy biegi miejskie, często związane z akcjami społecznymi lub charytatywnymi, skłaniają więcej osób do rozpoczęcia biegania. Odsetek biegających w ciągu ostatnich czterech lat zwiększył się z 12 do 36 proc. Sport ten po raz pierwszy był najpopularniejszy wśród Polaków w 2012 roku. Około połowa z osób biegających robi to regularnie – raz w tygodniu lub częściej.
Piechocki podkreśla, że pomimo mody na bieganie na stałym poziomie utrzymuje się odsetek osób, które jeżdżą na rowerze. To około jedna czwarta osób uprawiających sport. Rośnie też popularność ćwiczeń sprawnościowych i siłowni. W ciągu ostatnich czterech lat liczba osób uprawiających gimnastykę wzrosła trzykrotnie, z 8 proc. do 23 proc. w 2012 r. To trzecia najpopularniejsza dyscyplina sportu.
Dopiero na dalszych miejscach znalazły się sporty zespołowe – piłka nożna i siatkówka, a za nimi pływanie.
– Widzimy tendencję do indywidualizacji aktywności fizycznej. Bieganie, jazda na rowerze czy pływanie to są dyscypliny, które uprawiamy samodzielnie, wiec nie ma potrzeby zbierania drużyny, organizowania się w grupie, synchronizacji terminów, wynajmu sali. W dzisiejszych czasach, w których każdy ma mało czasu i potrzebuje sobie znaleźć tę godzinę na aktywność fizyczną, to sporty indywidualne wiodą prym – tłumaczy Piechocki.
Sport uprawia najwięcej osób w grupie wiekowej od 15. do 34. roku życia. Wśród najmłodszych popularne są zwłaszcza ćwiczenia sprawnościowe i siłownia, biegi wybierają osoby w wieku 18-24 lat, natomiast starsi w równym stopniu uprawiają biegi i jazdę na rowerze. Kobiety i mężczyźni w równym stopniu biegają lub uprawiają fitness, natomiast wśród rowerzystów jest nieco więcej mężczyzn.
Piechocki przewiduje, że zwiększona aktywność fizyczna Polaków może przełożyć się na poprawę ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa. Według niego właśnie chęć zadbania o kondycję jest jednym z głównych powodów uprawiania sportu. Ułatwiają to coraz bardziej dostępna infrastruktura w postaci siłowni czy klubów fitness oraz wspieranie aktywności przez pracodawców.
– Widzimy też, że coraz popularniejsze są różne karty członkowskie, wsparcie zakładów pracy w kierunku różnych systemów benefitowych, które zapewniają dostęp do różnych klubów, w których można sobie poćwiczyć – mówi Piechocki.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
- 2024-10-16: UE walczy z kryzysem mieszkaniowym. Problemem jest brak dostępnych mieszkań i wysokie czynsze
- 2024-10-25: Obrót elektroniką z drugiej ręki sprzyja środowisku. Polacy coraz chętniej sięgają po używane i odnowione smartfony
- 2024-09-27: Zmiany klimatu zagrażają produkcji kawy. Susze pogłębiają trudną sytuację rolników
- 2024-09-25: Piotr Zelt: Tygodniowo udaje mi się przejechać na rowerze 250–300 kilometrów. Bardzo fajnie to czyści głowę i jest to forma medytacji sportowej
- 2024-09-23: Monika Mrozowska: Półmaraton dodał mi siły i odwagi. Zamierzam próbować rzeczy, które kiedyś spisałam na straty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.