Wszystkie newsy
2013-09-23 | 06:20
Bankowość
Prezes Banku Pocztowego: banków nie stać już na prowadzenie kont bez pobierania opłat
– Banki już nie mogą sobie pozwolić na zupełnie darmową ofertę dla klientów – uważa Tomasz Bogus, prezes Banku Pocztowego. Od 1 września również w tym banku zostały wprowadzone opłaty za prowadzenie rachunków oszczędnościowych. Prezes zapewnia, że zmiana – choć niekorzystna dla klientów, z których większość to emeryci – spotkała się z ich zrozumieniem.
2013-09-20 | 06:15
Bankowość
Związek Firm Pożyczkowych chce ostrzejszej regulacji rynku pożyczek niż proponuje resort finansów
Związek Firm Pożyczkowych pozytywnie ocenia kierunek, w którym zmierzają regulacje proponowane przez resort finansów. Szczególnie te, które mają na celu wyeliminowanie z rynku nieuczciwych podmiotów, m.in. zwiększenie kar za nielegalną działalność parabankową czy większy nadzór KNF. Branża postuluje nawet zaostrzenie niektórych propozycji, np. znaczące podniesienie kapitału zakładowego dla nowych firm.
2013-09-18 | 06:50
Finanse
USA zapewne ograniczą skup obligacji. Dziś ważna decyzja Fedu
Rynki czekają na decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monetarnej. Dzisiaj Fed wyda komunikat, w którym poinformuje o przyszłości programu QE3, czyli skupu papierów wartościowych przez państwo. Na ten cel bank centralny przeznacza 85 mld dolarów miesięcznie. Analitycy przewidują, że kwota ta zostanie zmniejszona o 10-20 mld.
2013-09-17 | 06:20
Bankowość
Firmy pożyczkowe napędzają polską konsumpcję
Firmy pożyczkowe pośrednio wspierają wzrost gospodarczy, bo ich działalność przekłada się na wzrost konsumpcji gospodarstw domowych, która generuje 60 proc. polskiego PKB – uważa główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. Obecnie nad uregulowaniem rynku pożyczek pracuje Ministerstwo Finansów.
2013-09-16 | 06:40
Bankowość
Banki pobierają coraz wyższe opłaty i nie zamierzają ich zmniejszać
Coraz więcej płacimy za usługi bankowe. Najwięcej banki zarabiają na prowizji od dokonywanych przelewów, comiesięcznej opłacie za prowadzenie rachunku czy opłacie za wydanie karty do bankomatu. – Trend jest taki, żeby klienci płacili coraz więcej – mówi dr Marcin Jałowiecki z chorzowskiego Wydziału Zamiejscowego Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
2013-09-12 | 06:20
Bankowość
Banki chcą udzielać kredytów i poręczeń firmom odciętym od unijnych pieniędzy
Banki rozwijają ofertę kredytową i poręczeniową dla małych i średnich firm, która ma być uzupełnieniem dla unijnych dotacji. Instytucje finansowe liczą na sukces nowych produktów, zwłaszcza że pieniądze z poprzedniej perspektywy finansowej już się prawie skończyły, a środków z nowej jeszcze nie ma.
2013-09-10 | 06:50
Bankowość
Kolejna fuzja na rynku bankowym. Miejsca pracy są niezagrożone
Połączony Deutsche Bank Polska i Deutsche Bank PBC ma być jedną z dziesięciu największych instytucji w Polsce z aktywami o wartości 35 mld zł. – Przygotowujemy się do tego połączenia od strony technologicznej, finansowej i w zakresie zasobów ludzkich – zapewnia Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska. Deklaruje jednocześnie, że nie oznacza to wcale, że planowane są zwolnienia.
2013-09-10 | 06:40
Nieruchomości
Ożywienie na rynku nieruchomości już wkrótce podniesie ceny mieszkań
Utrzymujące się niższe ceny nieruchomości i tanie kredyty hipoteczne mogą zwiększyć popyt na mieszkania, również te z przeznaczeniem na wynajem. Dodatkowym impulsem, który ożywi rynek, mają być dopłaty do zakupu mieszkań w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.
2013-09-04 | 06:35
Bankowość
J. Dąbrowski: za kilka lat w Polsce działać będzie co najwyżej 10 dużych banków. Nie ma miejsca dla mniejszych
Na polskim rynku nie ma miejsca dla 30 banków. – W perspektywie kilku lat będzie maksymalnie do 10 dużych instytucji finansowych – prognozuje Jarosław Dąbrowski, ekspert rynku bankowego. Ostatnie zmiany właścicielskie w sektorze potwierdzają, że na rynku pozostaną duzi gracze, dla których Polska jest strategicznie ważna. Reszta, która nie widzi perspektyw rozwoju w Polsce, albo całkowicie się wycofa, albo – jak DnB Nord – znacząco zmieni profil swojego działania.
2013-09-04 | 06:25
Nieruchomości
Ceny mieszkań w sierpniu i we wrześniu w górę
– Sierpień i wrzesień to nie najlepszy czas na zakup mieszkania – uważa Sławomir Wrzosek z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Ceny nieruchomości idą wtedy w górę, co związane jest z dużym zainteresowaniem lokalami wśród studentów i ich rodziców. W październiku ceny na rynku powinny się ustabilizować, ale też nie na długo, bo kolejne miesiące znów mogą przynieść podwyżki.
2013-09-04 | 06:10
Bankowość
Kredytobiorcy nie odczuli spadku stóp procentowych, bo banki podwyższyły marże
Dziś drugi dzień posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści są zgodni: na kolejną, dziewiątą w ciągu roku obniżkę stóp procentowych, nie ma co liczyć. Ci, którzy spłacają kredyt hipoteczny w złotych, mają dziś ratę niższą nawet o 25 proc. od tej sprzed roku. Ale uwaga – taniej już nie będzie, a nowe kredyty mieszkaniowe udzielane są z wyższą marżą, więc są droższe.
2013-09-04 | 05:55
Energetyka
Granty dla przedsiębiorców, którzy inwestują w energooszczędność i odnawialne źródła energii
Na przełomie września i października na rynku pojawią się kredyty z grantem dla przedsiębiorców, przy których marża może być ujemna. Małe i średnie firmy dostaną wsparcie na inwestycje zwiększające energooszczędność oraz związane z energetyką odnawialną. Szacuje się, że zainteresowani wyczerpią pulę kredytów do końca roku.
2013-09-03 | 06:45
Bankowość
RPP radzi nad stopami. Ekonomiści są zgodni: zmian nie będzie
– Stopy procentowe, przynajmniej na razie, pozostaną na niezmienionym poziomie – przewiduje Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. Rada Polityki Pieniężnej już zapowiedziała, że dalszych obniżek nie będzie. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dokonywała tego aż ośmiokrotnie. Nie ma też jeszcze sygnałów, które skłoniłyby członków RPP do podwyższenia stóp procentowych na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu.
2013-09-03 | 06:20
Bankowość
Rosną oszczędności Polaków. W ciągu roku o 10 proc.
Rocznie oszczędności Polaków rosną średnio o 10 proc. Ze względu na historycznie niskie stopy procentowe w ostatnim czasie spada zainteresowanie lokatami, a rośnie rynkiem kapitałowym – głównie funduszami inwestycyjnymi. Ci, którzy boją się ryzyka, trzymają pieniądze na niskooprocentowanych kontach lub na elastycznych lokatach długoterminowych, których oprocentowanie wskazuje już na oczekiwane podwyżki stóp.
2013-09-02 | 06:50
Nieruchomości
Dobry moment na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Później może być trudniej.
– Dla wielu osób może to być ostatni dzwonek na kupienie własnego mieszkania na kredyt - ocenia Andrzej Oślizło, prezes zarządu Expander Advisors oraz szef Związku Firm Doradztwa Finansowego. Od przyszłego roku wymagany będzie wkład własny, co w wielu przypadkach mocno ograniczy szansę zdobycia własnego M. Tym bardziej, że według prognoz ekspertów rynku nieruchomości, ceny lokali mieszkalnych mogą pójść w górę.