Mówi: | Jerzy Śledziewski |
Funkcja: | dyrektor Departamentu Bankowości Korporacyjnej, Region Centralny |
Firma: | BZ WBK |
BZ WBK: liczba banków się zmniejszy. Na polskim rynku trwa konsolidacja sektora bankowego
Polski sektor bankowy będzie się w dalszym ciągu konsolidował – prognozuje Jerzy Śledziewski z Banku Zachodniego WBK. Ostatnie dwa lata były okresem intensywnych przejęć w sektorze bankowym, a w kolejnych miesiącach będą finalizować się te zapowiedziane. Te dotychczasowe zaczynają przynosić korzyści dla klientów. Ekspert przewiduje, że kilka największych banków skoncentruje się na bankowości uniwersalnej, pozostałe będą stawiać na specjalizacje.
Dziś w Polsce działa ok. 50 banków. W rękach trzech głównych graczy jest obecnie 40 proc. rynku, podczas gdy na przykład w sąsiednich Czechach ten wskaźnik wynosi ponad 60 proc., podobnie jak w wielu innych krajach.
– Dzisiaj kilka banków jest w trakcie różnych procesów połączeniowych, więc po ich zakończeniu liczba banków się zmniejszy. W dłuższym horyzoncie czasowym na pewno też podzieli się stawka na dwie grupy: na kilka banków, które będą zajmować się bankowością uniwersalną, na większą skalę. I druga grupa banków, która będzie stawiała na konkretne specjalizacje finansowe i szukała swojej szansy w konkretnych segmentach klientowskich czy w obszarach produktowych – prognozuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jerzy Śledziewski, dyrektor Departamentu Bankowości Korporacyjnej, Region Centralny w Banku Zachodnim WBK.
W 2014 roku sfinalizowane mają zostać dwa przejęcia: PKO BP i Nordei oraz BGŻ z BNP Paribas. Komisja Nadzoru Finansowego ma wydać decyzję w tej sprawie w I kwartale tego roku. Eksperci oceniają jednak, że 2014 rok będzie okresem konsumowania efektów przejęć z minionych miesięcy.
– W naszej branży bardzo ważna jest efektywność kosztowa i skala daje tę efektywność. Daje szansę bycia konkurencyjnym zarówno w ofercie dla klientów, jak i zapewnia zwrot z inwestycji właścicielom. Myślę, że konsolidacja to jest kierunek, który w naszym sektorze będzie postępował. Jednak nie spodziewałbym się dużych nowych fuzji w roku 2014, a bardziej realizacji tego, co stało się faktem w roku 2013 i w roku 2012 – mówi Jerzy Śledziewski.
W ubiegłym roku z sukcesem udało się zamknąć proces połączenia Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku. W ocenie Banku Zachodniego WBK efekty są więcej niż zadowalające. Powstał silniejszy bank pod względem aktywów, z bogatszą, innowacyjną ofertą dla klientów i komplementarną siecią blisko 1000 placówek w całej Polsce. Rozwojowi rynku bankowego w przyszłym roku powinny pomóc oczekiwane lepsze wyniki polskiej gospodarki. Wielu bankowców liczy na to, że polska gospodarka będzie rosła w tempie wyższym niż przewidziany w projekcie tegorocznego budżetu.
– Mam nadzieję, że to będzie dobry rok gospodarczy – podkreśla dyrektor Śledziewski – Wiemy, że w przedsiębiorstwach kredyty nie rosły, za to rosły depozyty. Więc spodziewałbym się, że przedsiębiorstwa zaczną się bardziej rozwijać. Eksport jest motorem napędowym, ale też wykorzystanie mocy produkcyjnych jest już dość duże, więc spodziewamy się inwestycji i rozwoju. Także ostanie dwa kwartały pokazują wzrost popytu krajowego A jak firmy się rozwijają, to naturalnie i banki będą miały szansę rozwoju.
Czytaj także
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-03-05: Nawet 35 proc. Polaków może się zmagać z insulinoopornością. Sygnałami alarmowymi są nagły wzrost wagi ciała, senność i napady głodu
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
- 2024-12-02: Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-10-29: Technologia wirtualnych bliźniaków rewolucjonizuje produkcję w firmach. Pomaga im też ograniczać ślad węglowy produktów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.