Mówi: | Marek Rozkrut |
Funkcja: | Główny Ekonomista |
Firma: | EY |
Ekonomista EY: spodziewamy się dalszej obniżki stóp procentowych
Dziś rusza dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. – Nowa projekcja inflacji pokaże, że jest miejsce na obniżenie stóp do poziomu 2,25 proc. – prognozuje główny ekonomista EY Marek Rozkrut. Jednak oceniając wypowiedzi członków RPP, przewiduje, że podobnie jak w czerwcu zapadnie decyzja o obniżce o 25 pb, do poziomu 2,50 proc.
Od 5 czerwca stopa referencyjna wynosi 2,75 proc. Jest to najniższy poziom w historii, jednak niewykluczone są dalsze obniżki. Według Marka Rozkruta członkowie RPP zdecydują się na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu na obniżkę o 25 punktów bazowych.
– Niektórzy członkowie Rady mogą obawiać się problemów na rynku walutowym wynikających z obniżki stóp. Jednak z wypowiedzi niektórych z nich m.in. prezesa Marka Belki i profesora Jerzego Hausnera wnioskuję, że te obawy nie będą decydujące – przewiduje ekonomista.
Jak podkreśla, nowa projekcja inflacji powinna jednak wskazać, że jest jeszcze pole do obniżki i główna stopa referencyjna może być na poziomie 2,25 proc.
– Wydaje mi się, że RPP tak nie postapi. Raczej zdecyduje się na jeszcze jedną obniżkę, a potem może sobie zrobić przerwę. Nie mniej oczekiwałbym, że nastawienie wciąż będzie łagodne, dlatego że bilans ryzyk dla wzrostu gospodarczego i perspektyw inflacji jest wciąż ujemny. To oznacza, że wciąż w przyszłości bardziej prawdopodobna powinna być obniżka niż podwyżka stóp procentowych – przekonuje Marek Rozkrut.
Dalszy scenariusz zależy od wyników makroekonomicznych. Kluczowe będą dane o wzroście PKB w III kwartale.
– Jeżeli odbicie gospodarcze rzeczywiście nastąpi, wówczas nie będziemy mieli do czynienia z obniżką stóp procentowych. Gdyby natomiast ta perspektywa miała się przesuwać, w szczególności w wyniku np. pogorszenia sytuacji w strefie euro, wówczas moglibyśmy oczekiwać wczesną jesienią kolejną obniżki stóp procentowych – prognozuje Rozkrut.
To oznacza, że pierwsze podwyżki stóp procentowych będą możliwe najwcześniej w przyszłym roku.
– Chciałbym, żeby ruch w odwrotną stronę zaczął się jak najszybciej, bo to by oznaczało, że perspektywy wzrostu gospodarczego się zmieniły na plus i co za tym idzie, presja inflacyjna także powinna wzrosnąć. Obawiam się, że jednak te perspektywy nie są na tyle korzystne dzisiaj, abyśmy mieli mieć do czynienia z podwyżką stóp procentowych np. w roku bieżącym – podkreśla.
Główny ekonomista EY ocenia, że RPP zbyt późno rozpoczęła cykl obniżek.
– Powinna była ich dokonać już w roku ubiegłym. Niestety RPP nie zaufała projekcji inflacyjnej, która jest przygotowywana przez analityków NBP trzy razy w roku – dodaje ekonomista.
Jego zdaniem, według tej projekcji, należało podjąć decyzję o obniżce stóp w pierwszej połowie ubiegłego roku albo na początku drugiej połowy.
Czytaj także
- 2024-11-21: Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-09-19: Nowe trendy w digital marketingu. Innowacje rewolucjonizują działania agencji i klientów
- 2024-07-15: Rynek znów wierzy w obniżki stóp w USA po wakacjach, w Polsce się na nie nie zanosi. To zwiastuje umocnienie złotego, osłabienie dolara i wzrost cen złota
- 2024-07-19: Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street
- 2024-07-18: Organizacje pacjentów borykają się z brakiem finansowania. Ten problem dotyczy całego systemu ochrony zdrowia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.