Mówi: | prof. Barbara Kudrycka |
Funkcja: | Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego |
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego walczy o studentów z zagranicy, również z Chin
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka chce zachęcić do studiowania w Polsce studentów z zagranicy, w tym z Chin. Zagraniczni studenci mogliby pomóc w przetrwaniu wielu polskich uczelni, które ze względu na niż demograficzny są likwidowane lub przejmowane przez silniejsze ośrodki.
– Staramy się współpracować z rządem Chin, aby stamtąd studenci przyjeżdżali studiować w Polsce – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Barbara Kudrycka. – Jednak uczestnictwo w targach edukacyjnych i nasze działania nie wystarczą. Same uczelnie muszą być bardzo aktywne, aby pozyskiwać nowych kandydatów na studia.
Chińczycy mogliby wzmocnić grupę zagranicznych klientów polskich uczelni. W tej chwili studenci zagraniczni ze 141 państw stanowią ok. 1,3 proc. wszystkich uczących się w szkołach wyższych w naszym kraju. Spośród przedstawicieli 141 krajów największą grupą na polskich uczelniach (ponad 8 tysięcy studentów) są Ukraińcy.
– Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi uczelniami i zależy nam na tym, żeby nie tylko w ramach programu Erasmus for All, ale także w ramach umów bilateralnych przyjmować jak najwięcej studentów, również zza naszej wschodniej granicy – podkreśla Barbara Kudrycka.
Po Ukraińcach najchętniej uczą się w Polsce Białorusini, są też (głównie w Warszawie) grupy studentów z Malezji, Szwecji, Norwegii czy nawet Arabii Saudyjskiej. Według raportu „Studenci zagraniczni w Polsce 2012", opracowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy" ponad 28 proc. studentów zagranicznych studiuje w Polsce kierunki ekonomiczne i biznesowe, ponad 26 proc nauki medyczne, 11 proc. – kierunki techniczne, a ponad 8 proc. – nauki społeczne.
Mało studentów – mniej uczelni
Uczelnie w całym kraju borykają się z poważnym problemem, jakim jest niż demograficzny.
– Mamy teraz około 1,4 mln studentów. Mieliśmy przed 4-5 laty niemal 2 miliony – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Kudrycka.
Dla wielu szkół spadająca z roku na rok liczba studentów oznacza konieczność łączenia się, ale niekiedy także groźbę likwidacji. Zdaniem minister szkolnictwa wyższego, te procesy mają również swoje dobre strony.
– W tej chwili mamy 30 uczelni w likwidacji. Nam zależy na tym, żeby te uczelnie, które nie kształcą na wysokim poziomie, łączyły się, restrukturyzowały albo ewentualnie likwidowały – podkreśla.
W ten sposób na rynku pozostaną najsilniejsze i najlepsze pod względem jakości kształcenia i oferty dla studentów, szkoły wyższe.
– Dobre uczelnie niepubliczne mają nadal dosyć duże zainteresowanie kandydatami na studia. To w niektórych przypadkach też przekłada się na poziom nauczania, ponieważ nie wszyscy kandydaci są do nich przyjmowani – tłumaczy minister.
Wiele do życzenia pozostawia jednak jakość polskich szkół w porównaniu z najlepszymi światowymi uczelniami. Według rankingu Times Higher Education, wśród 400 najlepszych uczelni świata znalazły się jedynie dwie polskie – Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (obie w czwartej setce).
Czytaj także
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-02-12: Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
- 2025-02-04: Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Praca

Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
Baza magazynowa zbóż w Witoldowie to obiekt zarządzany od 30 lat przez spółkę Top Farms Wielkopolska, która prowadzi działalność na gruntach dzierżawionych z Zasobów Skarbu Państwa. Teraz baza ma zostać rozebrana, a wydzierżawiona ziemia – trafić do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Spółka Top Farms wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich strategicznych obiektów rolniczych. Brak decyzji KOWR jest zagrożeniem dla stabilności dużych, nowoczesnych gospodarstw towarowych, a tym samym również dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Bankowość
Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne

Na podstawie ostatnich wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego, przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, ekonomiści oczekują, że już na posiedzeniu 7 maja może zapaść pierwsza od ponad półtora roku decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych w dół. RPP dostosuje się w ten sposób do polityki głównych banków centralnych oraz słabnącej presji inflacyjnej. Zdaniem prezesa Q Value będzie to działanie w dobrym kierunku, choć spóźnione i być może spowodowane czynnikami politycznymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.