Mówi: | Dariusz Mioduski |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Kulczyk Investments |
Kulczyk Investments: Gaz z Tanzanii może trafić do Chin, Indii i Japonii
Spółka Ophir Energy, w której Kulczyk Investments posiada ponad 10 proc. udziałów, odkryła w Tanzanii kolejne złoża gazu, szacowane na 100 mld m3. Dzięki budowie terminalu LNG w ciągu najbliższych kilku lat wydobyty surowiec może trafić na eksport, prawdopodobnie na rynki wschodnie.
Porozumienie w sprawie budowy terminalu LNG zostało podpisane między tanzańskim rządem i Ophir Energy oraz współpracującą z nią British Gas, liderem w produkcji skroplonego gazu na świecie. Dzięki współpracy obu spółek już za kilka lat wydobywany surowiec będzie mógł trafić na eksport.
- Zostały podpisane umowy między rządem w Tanzanii a firmami, które są zainteresowane budową terminalu LNG. W regionie jest bardzo duży nacisk, żeby taki terminal wybudować w ciągu następnych kilku lat. Odkryte złoża mają więc szansę być eksploatowane, a gaz z nich eksportowany, przede wszystkim na rynki wschodnie, czyli Indie, Chiny i Japonia - zapewnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Investments.
To jedno z największych surowcowych odkryć w Afryce w ciągu ostatnich lat. Ophir potwierdziła występowanie gazu na czwartym z kolei złożu w Tanzanii.
- Złoże odkryte przez Ophir to jest ok. 100 mld m3 gazu. To jest bardzo istotne z punktu widzenia spółki, bo podwaja rezerwy, które były dotychczas, czyli łącznie dziś ma w swoich zasobach 200 mld m3 gazu. Jeżeli popatrzymy na to, ile Polska zużywa gazu rocznie, czyli ok. 15 mld m3, to mówimy o zasobach kilkudziesięcioletnich - podkreśla Dariusz Mioduski.
Zasoby całej Tanzanii szacowane są na ok. 850 mld m3, czyli są prawie tak samo duże jak potencjał gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego w Polsce.
- Złoża gazu z łupków w zależności od szacunków różnie są oceniane. Ostatnio się okazało, że jest ich mniej - ok. 800 mld m3, więc są to porównywalne wielkości - mówi prezes Kulczyk Investments.
Ophir nie zamierza poprzestać na dotychczasowych odkryciach. Planowane są kolejne wiercenia, zarówno w Tanzanii, jak i w innych krajach Afryki Wschodniej i Zachodniej.
- Wczoraj zostało podniesione, zamknięte dodatkowe finansowanie dla spółki, na poziomie kilkuset milionów euro, więc spółka dalej zamierza wiercić i odkrywać nowe złoża. Te złoża, które będą przedmiotem następnych wierceń - będzie ich kilkanaście w ciągu następnych 12 miesięcy - mówimy o potencjalnym dodatkowym wzroście o kolejne 200-300 mld m3 gazu - zapewnia Dariusz Mioduski.
Czytaj także
- 2024-11-14: Ubóstwo menstruacyjne wciąż jest problemem w Polsce. Nowy program MEN ma z nim walczyć
- 2024-08-01: Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja
- 2024-05-21: Jedynie 20 proc. zużywanych w kraju surowców mineralnych pochodzi z Polski. Rozwiązaniem może być recykling części metali
- 2024-05-10: Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG
- 2024-04-09: Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności. Emisja CO2 w tych sektorach może spaść o 57 proc.
- 2024-02-13: Sprzedaż surowców energetycznych wciąż finansuje rosyjską machinę wojenną. Eksport trafia głównie do Chin, Indii i Turcji
- 2023-04-14: Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE
- 2023-02-15: Europa dobrze radzi sobie w tym sezonie grzewczym z ograniczonymi dostawami gazu z Rosji. Kolejne mogą się okazać trudniejsze
- 2023-01-25: Gazprom z poważnymi problemami. Koncern nie ma na razie realnej alternatywy dla europejskiego rynku
- 2022-10-28: Wiceprezes PGNiG: Paliwa alternatywne będą zyskiwać na znaczeniu. Biometan i wodór będą w przyszłości uzupełniać paliwa tradycyjne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
Instytut Europy Środkowej podaje, że w ciągu niespełna trzech lat areał zasiewów w Ukrainie zmniejszył się o ponad 21 proc., z 28,6 mln ha w 2021 roku do 22,5 mln ha w 2024 roku. Jednocześnie sektor rolny stał się kluczowym źródłem dochodów budżetu państwa. Chociaż wartość eksportu spadła, to jego udział w dochodach ze sprzedaży zagranicznej wzrósł z 41 do 61 proc. – Rozwój rolnictwa jest kluczowy dla przetrwania Ukrainy – podkreśla dr n. ekon. Oksana Kiforenko z IERiGŻ-PIB.
Transport
Czas na nowe podejście do lotnisk regionalnych. Również do ich finansowania
Czas pandemii COVID-19 był okresem próby dla lotnisk regionalnych, ale też pokazał konieczność unowocześnienia podejścia biznesowego w strukturze właścicielskiej i modelu zarządzania – wskazuje ubiegłoroczna rządowa strategia rozwoju lotnictwa. Jak podkreśla Karol Halicki z Podlaskiej Izby Lotniczej, to może być dobry moment na rozpoczęcie debaty o częściowej prywatyzacji tych lotnisk. Analiza nowych modeli powinna uwzględniać nie tylko kwestie ekonomiczne, ale również wpływ lotnisk na rozwój regionów czy bezpieczeństwo kraju.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.