Newsy

Orlen odbiorcą azerskiej ropy na razie tylko do rafinerii w Czechach

2012-02-10  |  02:36
Mówi:Sławomir Jędrzejczyk
Funkcja:Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych
Firma:PKN Orlen
  • MP4

    Orlen prowadzi rozmowy z Azerami ws. ropy. Nie dotyczą one jednak odbioru surowca z rurociągu Odessa-Brody-Płock, ale dostaw do czeskich rafinerii koncernu. Przedstawiciele Orlenu zapewniają, że jeśli pojawi się atrakcyjna oferta, wezmą ją pod uwagę.

    Polska i Azerbejdżan chcą zaangażować się w projekt przedłużenia rurociągu Odessa-Brody do Polski. Jeśli znajdą się odbiorcy, azerska ropa popłynie do Płocka, a stamtąd ropociągiem Przyjaźń do Gdańska.

    Płocki koncern nie wyklucza zainteresowania projektem, choć oficjalnie rozmów z azerskim Socarem nie prowadzi.

     - Analizujemy wszystkie gatunki ropy, które są atrakcyjne ekonomicznie. W tej chwili przerabiamy ropę rosyjską, gdyż z ekonomicznego punktu widzenia jest ona najbardziej atrakcyjna. Nie wykluczamy też innych dostaw - mówi Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes zarządu ds. finansowych w PKN Orlen.

    Koncern wykorzystuje już ropę z Azerbejdżanu w swoich rafineriach w Czechach.

     - Ropa azerska w tej chwili jest kupowana przez nas do rafinerii czeskich przez Morze Śródziemne i rurociągi z Triestu do Czech. Jeżeli będzie atrakcyjna oferta, żeby taka ropę dostarczać również do Płocka, to my to rozważymy - zapewnia Jędrzejczyk.

    Jak podkreśla, w projekt samego rurociągu koncern się nie angażuje.

     - Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że my kupujemy ropę i nie uczestniczymy w tym projekcie, więc z naszego punktu widzenia liczy się tylko koszt ropy dostarczonej do naszego zakładu.

    Zainteresowanie współpracą z Socarem wyraził drugi koncern paliwowy w Polsce, gdański Lotos. Wstępnie zadeklarował, że jest w stanie zagospodarować ok. 3 mln ton ropy, ale nie wyklucza, że będzie kupować większe ilości surowca na sprzedaż.

    O ewentualnym przejęciu Lotosu przez Orlen Jędrzejczyk wypowiada się enigmatycznie.

     - Od kilku lat trwa dyskusja na ile połączenie Orlenu z Lotosem przyniosłoby wymierne efekty dla obu koncernów. Wydaje się, że są synergie w tej sprawie, ale decyzja o tym należy do ministra skarbu państwa. Jak wiemy, proces prywatyzacyjny zakończył się bez złożenia konkretnej oferty i teraz ruch jest po stronie ministra. My na ten ruch czekamy - podkreśla wiceprezes PKN Orlen.

    Władze koncernu podkreślają, że 2011 rok był trudny dla branży rafineryjnej w Polsce. Wpłynęły na to przede wszystkim drożejąca ropa i słaby złoty. To miało też wpływ na wyniki finansowe PKN Orlen. W ubiegłym roku koncern wypracował zysk na poziomie 900 mln zł i jest on blisko dwukrotnie mniejszy niż w 2010 roku.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media i PR

    Komunikacja celów środowiskowych w centrum zainteresowania biznesu. Takich informacji coraz częściej szukają konsumenci

    Z roku na rok coraz więcej firm kładzie nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju. Trend ten lata temu rozpoczęły przedsiębiorstwa świadome swojego wpływu na środowisko naturalne, klimat i lokalne społeczności, w których funkcjonują. Obecnie coraz częściej katalizatorem napędzającym tego typu działania są wymagania konsumentów, którzy oczekują od firm takiej odpowiedzialności, a także coraz większa presja regulacyjna ze strony UE. Z każdym rokiem przybywa deklaracji biznesu dotyczących ograniczania emisji, dążenia do neutralności klimatycznej i nowych, prośrodowiskowych inicjatyw. – Teraz cała sztuka w tym, żeby te działania dobrze komunikować – mówi Aleksandra Majda, ekspertka ESG Impact Network i Agencji Go Green.

    Bankowość

    Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne

    W I kwartale 2024 roku banki poprawiły wyniki, mimo że bazą porównawczą jest znakomity dla nich 2023 rok. Mają więc możliwości udzielania kredytów firmom na rozwój. Problemem jest jednak wstrzemięźliwa postawa samych przedsiębiorstw w zaciąganiu pożyczek inwestycyjnych oraz poszukiwaniu innych źródeł finansowania inwestycji. Bolączką polskiego rynku jest zwłaszcza słabość rynku kapitałowego, czyli finansowania poprzez giełdę.

    Przemysł

    Trwają intensywne przygotowania do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Siedem eksperymentów jest już w trakcie budowy

    Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kosmosie, wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne, ale też na układ odpornościowy – to niektóre z obszarów eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w warunkach mikrograwitacji podczas pierwszej polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów na ich realizację z polskimi instytucjami i firmami. – Ta lista będzie się wydłużać i mam nadzieję, że wszystkie wybrane 18 projektów poleci na stację kosmiczną – mówi Sławosz Uznański, astronauta, który będzie przeprowadzać te eksperymenty na orbicie.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.