Mówi: | Prof. Elżbieta Chojna-Duch |
Funkcja: | członek |
Firma: | Rada Polityki Pieniężnej |
Prof. E. Chojna-Duch (RPP): Obniżenie stóp procentowych w tym roku nieodzowne
Rada Polityki Pieniężnej przygotowuje się do obniżenia stóp procentowych. – Należy zastanowić się nad taką możliwością, jeżeli nie we wrześniu, to w kolejnych miesiącach – mówi prof. Elżbieta Chojna–Duch, członek RPP. To rozwiązanie ma pobudzić hamującą gospodarkę. – Wszystkie jednostki analityczne prognozują spowolnienie, a więc musimy do tego dostosować naszą politykę pieniężną – podkreśla.
– W kontekście globalnej gospodarki, jak i niektórych wydarzeń w strefie euro, należy się przyjrzeć naszym wskaźnikom bardziej wnikliwie i zastanowić się nad możliwością obniżenia stóp procentowych. Jeżeli nie we wrześniu, to w kolejnych miesiącach, ale wydaje się, że w tym roku obniżka byłaby nieodzowna – twierdzi prof. Elżbieta Chojna–Duch, członkini Rady Polityki Pieniężnej w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
Do obniżenia stóp procentowych mogą Radę skłonić nie najlepsze dane dotyczące polskiej gospodarki: malejący eksport i popyt wewnętrzny oraz coraz gorsze wskaźniki produkcji przemysłowej. Nie bez wpływu na naszą gospodarkę pozostaje również to, co dzieje się w strefie euro.
– Spowolnienie gospodarcze w Polsce jest faktem, ale nie może być inaczej, skoro w strefie euro mamy już recesję w większości krajów, nawet sytuacja gospodarcza krajów Północy nie jest dobra. Problemy fiskalne krajów Południa są groźne i w związku z tym te wszystkie echa, które docierają ze strefy euro przekładają się na wskaźniki polskie. Na to spowolnienie wskazują zarówno wskaźniki z rynku pracy, jak i te, które dotyczą realnej gospodarki i akcji kredytowej, chociaż tutaj sytuacja nieznacznie się poprawia – mówi prof. Elżbieta Chojna–Duch.
W poprzednim półroczu RPP dążyła do zacieśniania polityki pieniężnej. W maju, ze względu na wysoką inflację, członkowie Rady podnieśli główną stopę procentową do poziomu 4,75 proc.
– W tej chwili pora na stabilizację bądź rozluźnienie. Zwłaszcza w kontekście polityki fiskalnej, która zdecydowanie zarówno w 2012, jak i w 2013, w przyszłym budżecie, będzie z pewnością dążyła do konsolidacji fiskalnej – wyjaśnia członkini RPP.
W ten sposób prof. Chojna–Duch odpiera zarzuty, że Rada zmieniając swoją politykę w ciągu kilku miesięcy, traci wiarygodność dla rynków.
– Na tym polega rola Rady Polityki Pieniężnej, żeby dostosowywała swoje działania do zmieniających się warunków. Należy również pamiętać, że RPP i jej decyzje oddziałują w horyzoncie 4-7 kwartałów, a więc my musimy myśleć o przyszłości. Ta bliska przyszłość, 2013 rok, nie nastraja optymizmem, ponieważ wszystkie jednostki analityczne prognozują spowolnienie, a więc musimy do tego dostosować również naszą politykę pieniężną – podkreśla ekonomistka.
O potrzebie cięcia stóp procentowych mówi dziś wielu analityków. Zdaniem ekonomistów BRE Banku, w całym cyklu obniżek, który RPP powinna wkrótce zapoczątkować, stopy procentowe powinny spaść o 100 pkt. bazowych.
Przeciwnicy obniżek przypominają, że cięcia stóp procentowych mogą być ryzykowne ze względu m.in. na wahania kursu złotego. Sama sugestia Rady na najbliższym posiedzeniu może czasowo umocnić złotego, ponieważ inwestorzy będą jeszcze kupować polskie obligacje. Kiedy rynek zdyskontuje cykl obniżek, polska waluta zacznie słabnąć.
Czytaj także
- 2025-02-28: Polsko-brytyjska współpraca gospodarcza nabiera rozpędu. Dobre perspektywy dla wspólnych projektów energetycznych i obronnych
- 2025-03-12: Dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry przyciąga do Polski inwestorów. Kluczowymi partnerami stają się firmy z Wielkiej Brytanii
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-01-23: M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne
- 2025-01-29: Europoseł PiS: Trump tak przyspiesza Amerykę, że my zostaniemy w tyle. Wszystko przez „kaganiec pseudoekologiczny”
- 2025-01-17: Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
- 2024-12-16: L. Kotecki (RPP): Dyskusje o obniżkach stóp procentowych mogą się rozpocząć w marcu 2025 roku. Pierwsze cięcia powinny być ostrożne
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-07-15: Rynek znów wierzy w obniżki stóp w USA po wakacjach, w Polsce się na nie nie zanosi. To zwiastuje umocnienie złotego, osłabienie dolara i wzrost cen złota
- 2024-07-19: Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.