Mówi: | Aleksander Kwaśniewski |
Funkcja: | były prezydent RP |
A. Kwaśniewski: Ukraina potrzebuje pomocy Rosji i UE, by chaos polityczny nie przerodził się w dramat gospodarczy
Władze Ukrainy powinny zacząć rozmawiać z protestującymi opozycją i społeczeństwem – podkreśla Aleksander Kwaśniewski. Wspólne rozmowy utrudnia zupełny brak zaufania, ale bez tego – i bez finansowej pomocy z zewnątrz – chaos społeczny i polityczny może się przerodzić w kryzys finansowy państwa.
– Sytuacja na Ukrainie jest patowa, ponieważ opozycja sformułowała bardzo ostre postulaty, ale widzi, że demonstracje jednak słabną – mówi Agencji informacyjnej Newseria Biznes były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. – Ciężko jest wyciągać tysiące ludzi na mróz, śnieg i wiatr. Jednak myślę, że rząd także zrozumiał, że manifestacje nie są chwilowym kaprysem, lecz wyrazem prawdziwej woli Ukraińców.
Ukraińska opozycja domaga się podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE i dymisji rządu Mykoły Azarowa. Zdaniem Kwaśniewskiego, rozpoczęcie rozmów utrudnia zupełny brak zaufania między dwoma stronami sporu.
– W takiej sytuacji kompromis nie jest łatwy – zauważa Kwaśniewski. – Podczas mojej misji na Ukrainie mogłem się przekonać o braku zaufania. Ono już nawet nie jest zerowe, można je wyrażać w wartościach ujemnych. Tymczasem niezwykle ważne jest, by obydwie strony usiadły do rozmów, dialog jest tu konieczny – dodaje.
W rozmowach z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton prezydent Wiktor Janukowycz deklarował gotowość do rozpoczęcia rozmów z protestującymi i zamiar podpisania umowy stowarzyszeniowej.
Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego najgorsze co może przydarzyć się Ukrainie to kontynuacja obecnego chaosu społecznego i politycznego.
– Parlament nie pracuje, nie można przyjmować kolejnych ustaw, społeczeństwo jest coraz głębiej sfrustrowane, coraz bardziej niechętne. To byłby zły scenariusz – mówi były prezydent.
Istnieje również ryzyko, że obecna sytuacja przerodzi się w jeszcze poważniejszy kryzys w gospodarce Ukrainy. Ze względu na dramatyczną sytuację w finansach państwa Janukowycz powinien wrócić do rozmów z Rosjanami oraz Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
– Rezerwy walutowe są najniższe w ostatnich dwudziestu kilku latach. Brakuje płynności finansowej w budżecie. Wydatki są ogromne, bo zimą trzeba płacić za gaz, więc gospodarczo w tej chwili jest czas na to, żeby przede wszystkim dogadać się z Rosjanami, skoro już takie rozmowy zostały podjęte, by zrealizowali swoje obietnice, obniżając cenę gazu czy prolongując spłaty gazu na wiele miesięcy – mówi Kwaśniewski.
Jego zdaniem, pierwszy krok należy do Rosjan, ale w pomoc Ukrainie powinny włączyć się również MFW i instytucje europejskie i ustalić, jaka pomoc doraźna dla tego państwa wchodzi w grę.
Czytaj także
- 2025-06-25: W rosyjskiej niewoli może przebywać kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców. Napięta sytuacja geopolityczna sprzyja Rosji
- 2025-06-20: Polska przeciwna przedłużeniu umowy UE–Ukraina o transporcie drogowym. Uderza ona w krajową branżę transportową
- 2025-06-12: Uchodźcy z Ukrainy pomogli wygenerować 2,7 proc. PKB Polski w 2024 roku. Napływ nowych pracowników znacznie zmienił polski rynek pracy
- 2025-05-20: Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
- 2025-05-20: Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku
- 2025-05-16: Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii
- 2025-05-08: Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
- 2025-03-14: S. Cichanouska: Białorusini żyją jak w gułagach z czasów stalinowskich. Jednak nie poddają się mimo represji i brutalności reżimu
- 2025-03-24: Odsetki to za mało. Parlament Europejski chce, by zamrożone rosyjskie aktywa stopniowo wspierały Ukrainę
- 2025-02-24: Umowa UE–Mercosur budzi sprzeciw ze strony rolników m.in. z Francji i Polski. To może być główną przeszkodą w ratyfikacji porozumienia na forum UE
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Z badania Eurobarometru wynika, że nieco ponad połowa Europejczyków (53 proc.) popiera dalsze rozszerzenie UE o nowe kraje. Dania, która 1 lipca obejmuje po Polsce przewodnictwo w Radzie UE, zapowiada, że będzie to jeden z jej priorytetów na najbliższe półrocze, nazywając rozszerzenie „geopolityczną koniecznością” kluczową dla stabilizacji Europy.
Transport
Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku

Dobiegają końca konsultacje społeczne Planu Społeczno-Klimatycznego, tzw. KPO2, który ma być podstawą do wypłaty środków z nowego instrumentu finansowego Unii Europejskiej – Społecznego Funduszu Klimatycznego. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiada, że mają one trafić m.in. na walkę z tzw. ubóstwem transportowym, łagodzenie skutków wprowadzenia ETS2 i unowocześnienie kolei, które stanowi ogromne wyzwanie.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.