Mówi: | Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med |
Za miesiąc polscy sportowcy rozpoczną rywalizację na zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kluczowa dla olimpijczyków jest profesjonalna opieka medyczna
Już wkrótce Polski Komitet Olimpijski poda oficjalny skład reprezentacji olimpijskiej na zimowe igrzyska w Pjongczangu. Sportowcy, którzy będą walczyć o medale w Korei Południowej, kończą przygotowania podczas krajowych i zagranicznych zgrupowań. Opiekę medyczną sprawują nad nimi eksperci Grupy LUX MED – głównego partnera medycznego PKOl. 8 stycznia sieć prywatnych poradni medycznych oficjalnie poinformowała o podpisaniu umowy, na mocy której będzie dbać o polskich olimpijczyków przez kolejne 4,5 roku.
Podczas tegorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w dniach 9-25 lutego w południowokoreańskim mieście Pjongczang, o medale powalczy ponadpięćdziesięciu polskich sportowców. Eksperci, także z Ministerstwa Sportu i Turystyki, szacują, że Polacy mogą zdobyć minimum trzy krążki, przy czym największe nadzieje wiążą ze skoczkami narciarskimi oraz Justyną Kowalczyk. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego zaznacza jednak, że także w kilku innych dyscyplinach zauważalny jest wyraźny wzrost formy zawodników.
– Widzimy postęp w biathlonie i w łyżwiarstwie szybkim. Myślę, że będziemy mieli jeszcze wiele innych niespodzianek. Nawet bobsleje zrobiły nam nadzieje na dobre wyniki w Pjongczang – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl.
Dokładny skład reprezentacji olimpijskiej Polski będzie znany 23 stycznia. Przygotowania do igrzysk trwają już jednak od dłuższego czasu, a odbywają się w ramach poszczególnych związków sportowych. Resort sportu zapewnia, że wszyscy olimpijczycy mają optymalne warunki przygotowań, począwszy od możliwości treningowych przez zabezpieczenie sprzętu aż po opiekę medyczną. Ten ostatni aspekt jest niezwykle istotny: regularne badania i kontrole u specjalistów pozwalają bowiem utrzymać wysoką formę, a także zapobiegać kontuzjom bądź przyspieszać powrót do formy po urazie.
– Sport to ogromny wysiłek, wiele stresów, napięć, zmieniających się sytuacji, wtedy ważne jest, żeby nasi sportowcy byli pod szczególną kontrolą i to z wielu różnych powodów. Kwestie medyczne są niezwykle istotne – mówi Andrzej Kraśnicki.
8 stycznia, podczas Noworocznego Spotkania Polskiej Rodziny Olimpijskiej, oficjalnie poinformowano o umowie, na mocy której Grupa LUX MED pozostaje partnerem medycznym PKOl do 2022 roku. Na uroczystości obecny był prezydent Andrzej Duda z małżonką, a także minister sportu i turystyki Witold Bańka.
– Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby dbać o bezpieczeństwo naszych sportowców. Chcemy, aby olimpijczycy, którzy są naszą dumą narodową, mieli jak najprostszą ścieżkę do sukcesu – dodaje Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED.
Intensywny trening sportowy często wiąże się z przeciążeniami i kontuzjami. Takie zdarzenie może zagrozić formie i wydolności sportowca, a więc przekreślić jego szanse na sukces w rywalizacji. Najważniejszy sportowy sprawdzian, jakim są Igrzyska Olimpijskie, odbywa się raz na cztery lata, dlatego ogromnie ważne jest to, by sportowcy mieli zapewnioną szybką i profesjonalną opiekę oraz pomoc ze strony fizjoterapeutów i lekarzy.
– Sportowcy mogą uzyskać natychmiastową pomoc. Dla sportowca jest to bardzo ważne, aby nie czekać w kolejce i móc się spotkać z wybitnymi fachowcami, którzy mają do dyspozycji wspaniały sprzęt. LUX MED jest dla nas ogromną szansą, spełnia te wymogi, których oczekują sportowcy – mówi Andrzej Kraśnicki.
W ramach dotychczasowej współpracy Grupa LUX MED pomogła już prawie 1200 sportowcom, realizując przy tym blisko 10 tys. procedur medycznych.
– Jest to bardzo aktywna współpraca i naprawdę czujemy się potrzebni, ale też dumni z tego, co robimy, czyli ze wspierania polskiego sportu i sportowców – mówi Anna Rulkiewicz.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 22 lipca 2016 roku w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresie i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń, sportowcy są zobowiązani do regularnego wykonywania konkretnych badań. Wśród nich są m.in. pomiary antropometryczne, EKG, próba wysiłkowa oraz morfologia krwi. Opiekę medyczną nad polskimi olimpijczykami od 2014 roku sprawuje Grupa LUX MED, główny partner medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
W Pjongczangu sportowcy z całego świata będą rywalizować w 15 dyscyplinach rozegranych w 98 konkurencjach. W Korei zadebiutują takie konkurencje jak big air w snowboardzie, konkurs mikstów w curlingu, wyścig ze startu wspólnego w łyżwiarstwie oraz zawody drużynowe w narciarstwie alpejskim. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował natomiast o wycofaniu slalomu równoległego w snowboardzie.
Czytaj także
- 2025-04-23: Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne
- 2025-04-17: Dramatyczna sytuacja w opiece długoterminowej. Kolejki oczekujących są coraz dłuższe [DEPESZA]
- 2025-03-27: Marta Wierzbicka: Mam różne doświadczenia z polską służbą zdrowia. Mój problem bardzo szybko udało się rozwiązać w prywatnym szpitalu
- 2025-03-14: Julia Kamińska: Dzięki roli lekarki z większą pewnością wykonywałabym teraz masaż serca. Potrafiłabym pewnie też zrobić szew na skórze
- 2025-02-12: Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
- 2025-02-20: Przyszłość centrów zdrowia psychicznego nadal nie jest znana. Pilotaż kończy się w lipcu
- 2025-02-13: Opieka środowiskowa to najpilniejsza potrzeba polskiej psychiatrii. Reforma zachodzi zbyt wolno
- 2025-02-18: Pogłębia się brak wojskowych kadr medycznych. System ich kształcenia wymaga pilnej reformy
- 2025-01-07: Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
- 2025-01-16: Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.