Mówi: | Igor Radziewicz-Winnicki |
Funkcja: | wiceminister zdrowia |
Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS. Nawet połowa osób zakażonych wirusem HIV w Polsce może być tego nieświadoma
W Polsce żyje 15 tys. osób, u których zdiagnozowano zakażenie HIV. Ale nosicielami może być nawet 40 tysięcy osób, czyli więcej niż połowa może być tego nieświadoma. Na świecie zakażonych jest już 34 mln ludzi – wynika z raportu UNAIDS, czyli departamentu ds. walki z AIDS Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ten rocznie na walkę z wirusem wydaje ponad 16 mld USD. W naszym kraju koszty leczenia to około 300 mln zł rocznie. W sobotę przypada Światowy Dzień Walki z AIDS.
– Sytuacja jest stabilna. Od ponad 20 lat kontrolujemy tę epidemię. Mamy rozpoznane blisko 15 tys. osób żyjących, zakażonych wirusem, ale szacujemy, że jest ich dwa razy więcej. Być może, przy bardzo pesymistycznych szacunkach około 40 tysięcy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia.
Każdego dnia średnio trzy osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV. Jak wynika z oficjalnych statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, od 1985 roku, kiedy rozpoczęto w Polsce badania, do 30 września tego roku odnotowano 2,8 tys. zachorowań na AIDS, przy czym około 1,2 tys. osób zmarło z powodu chorób towarzyszących.
Tylko w ciągu dekady nastąpił ponad dwukrotny wzrost łącznej liczby zarejestrowanych w Europie zakażeń wirusem HIV. I tak np. w 2011 roku zdiagnozowano ponad 2,5 mln nowych przypadków, wynika z najnowszego raportu UNAIDS. O ponad 10 proc. liczba nowych zakażeń wzrosła we wschodniej Europie; w tym m.in. w Rosji i na Ukrainie. Ale to nie jedyny problem na tym terenie.
– W Europie Wschodniej pomoc otrzymało jedynie około 30 proc. zdiagnozowanych osób, wymagających leczenia środkami antyretrowirusowymi – podkreśla dr Jean-Elie Malkin, dyrektor biura regionalnego UNAIDS na Europę i Azję Środkową.
Na całym świecie szacunkowa liczba osób umierających na choroby towarzyszące zakażeniu HIV to 1,7 mln rocznie, a samych zarażonych jest obecnie 34 mln.
Największym wyzwaniem w walce z HIV/AIDS nadal pozostaje dostępność leczenia. Fundusze przeznaczane na ten cel wciąż są niewystarczające. UNAIDS dysponuje rocznym budżetem w wysokości około 16 mld USD (w 2015 roku ma przekroczyć 22 mld USD). Tymczasem w Polsce, która w tym roku pełni funkcję przewodniczącego Rady Koordynacyjnej Programu UNAIDS, wydatki na ten cel sięgają około 300 mln zł rocznie.
– Obejmuje to nowoczesne leki, które są wydawane pacjentom za darmo, wszystkim tym, którzy potrzebują. Tu nie ma kolejki, nie ma współpłacenia pacjentów. Budżet obejmuje także działania promocyjne i edukacyjne oraz testowanie – wymienia Igor Radziewicz-Winnicki.
W Polsce każdy może udać się do punktu konsultacyjno-diagnostycznego i wykonać badanie na obecność wirusa HIV. Ich adresy znajdują się na stronie www.aids.gov.pl. Tam też są numery telefonów zaufania HIV/AIDS. Badania i konsultacje są anonimowe i darmowe.
Aktualizacja sobota 00:08
Czytaj także
- 2025-03-24: Ministerstwo Zdrowia wraca do pomysłu zakazu sprzedaży aromatyzowanych saszetek nikotynowych. Według ekspertów oznacza to likwidację całego rynku
- 2025-03-27: Marta Wierzbicka: Mam różne doświadczenia z polską służbą zdrowia. Mój problem bardzo szybko udało się rozwiązać w prywatnym szpitalu
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-02-19: Wycofanie się USA z WHO może mieć katastrofalne skutki. Cenę zapłacą także kraje UE
- 2025-02-12: Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
- 2025-02-20: Przyszłość centrów zdrowia psychicznego nadal nie jest znana. Pilotaż kończy się w lipcu
- 2025-02-13: Opieka środowiskowa to najpilniejsza potrzeba polskiej psychiatrii. Reforma zachodzi zbyt wolno
- 2025-02-18: Pogłębia się brak wojskowych kadr medycznych. System ich kształcenia wymaga pilnej reformy
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.