Mówi: | Wojciech Kowalczyk |
Funkcja: | Wiceminister finansów |
Ministerstwo Finansów chce uregulować rynek parabanków i firm pożyczkowych
W tym tygodniu do uzgodnień międzyresortowych ma trafić projekt ustawy dotyczącej firm pożyczkowych i parabanków. Wprowadzony ma być m.in. maksymalny limit rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). Jak podkreśla Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów, resort chciałby doprecyzować ten wskaźnik, a także zwiększyć możliwości nadzorcze KNF i dokonać zmian w uprawnieniach UOKiK-u. Branża pożyczkowa zapowiada, że będzie dążyć do samoregulacji, czemu służyć ma rozpoczynający dziś działalność Związek Firm Pożyczkowych.
– Najprawdopodobniej w tym tygodniu wyślemy do uzgodnień międzyresortowych założenia projektu ustawy, która będzie konsumować zalecenia Komitetu Stabilności Finansowej z raportu po aferze Amber Gold – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.
W marcu tego roku Komitet Stabilności Finansowej opublikował raport w sprawie Amber Gold. Znalazły się w nim zalecenia dotyczące dalszych działań legislacyjnych w kontekście afery z tym parabankiem. Propozycje uregulowania rynku finansowego dotyczą m.in. wprowadzenia maksymalnego limitu RRSO. Miałby on uniemożliwić firmom pożyczkowym pobieranie wysokich prowizji i dodatkowych opłat (często ukrytych) od udzielanych pożyczek.
– Chcemy doprecyzować wskaźnik tzw. realnej rzeczywistej stopy oprocentowania. Chcielibyśmy również zwiększyć możliwości nadzorcze Komisji Nadzoru Finansowego. Zmiany dotyczyłyby również uprawnień Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – wymienia wiceminister.
Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów firmy pożyczkowe powinny zostać objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, podobnie jak pozostałe instytucje finansowe.
Komitet Stabilności Finansowej postuluje m.in. wprowadzenie takich mechanizmów, które umożliwiłyby nakładanie kar pieniężnych na członków zarządów firm, jeśli wszczęto przeciwko nim postępowanie o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Zalecenia mówią też o wprowadzeniu maksymalnej wysokości odsetek za opóźnienie w spłacie pożyczki bądź kredytu oraz odsetek od odsetek.
Wiceminister finansów zapewnia, że istnieje szansa na to, że nowe przepisy niedługo wejdą w życie.
– Chcielibyśmy, aby po procesie uzgodnień projekt rządowy trafił do Sejmu w jak najszybszym możliwym terminie – podkreśla Kowalczyk.
Dziś o zmianach w nadzorze nad rynkiem finansowym będzie debatować również sejmowa podkomisja do spraw instytucji finansowych.
Firmy pożyczkowe zapowiedziały, że są zainteresowane zwiększeniem samokontroli. W tym celu powołany zostanie związek firm pożyczkowych. To inicjatywa sześciu firm reprezentujących ponad połowę rynku pożyczek online, oraz BIK i BIG Infomonitor. Związek ma wypracować wspólne standardy ochrony klientów i oceny ich wiarygodności, co ma służyć samoregulacji branży pożyczkowej.
Czytaj także
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-10: Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-07: Różnice w prawodawstwie państw UE hamują eksport i rozwój firm. Biznes apeluje o ujednolicenie przepisów
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-04-08: Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.
Transport
Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.