Wszystkie newsy
2013-05-27 | 06:57
Surowce
PKN Orlen szuka ropy na łotewskim terytorium Bałtyku. Łącznie na poszukiwania i wydobycie wyda 5 mld zł
PKN Orlen szuka ropy na Bałtyku. Wspólnie z partnerem Kuwait Energy Company rozpoczął wiercenia na złożu Ocean Nomad na terytorium łotewskim Morza Bałtyckiego. Prace poszukiwawcze potrwają 40 dni i będą prowadzone na głębokości 1,5 km. – Te obszary są bardzo perspektywiczne, a poszukiwanie węglowodorów to nasz kierunek strategiczny – podkreśla Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.
2013-05-27 | 06:40
Energetyka
ČEZ zainteresowany kupnem Energi. Chce dzielić się wiedzą przy budowie polskiej elektrowni jądrowej
ČEZ, czeski koncern energetyczny, chce rozwijać swoją działalność na polskim rynku. Przygląda się Energi oraz liczy na współpracę z polskimi firmami przy budowie elektrowni jądrowej. Chce dzielić się zdobytym przez lata w Czechach know how w zakresie atomu. Firma zmienia kierunek ekspansji z Bałkan na Europę Środkową, która wydaje się bardziej perspektywiczna pod kątem rozwoju rynku energii.
2013-05-22 | 06:45
Energetyka
Wiceprezes Grupy Azoty: unijne regulacje klimatyczne będę kosztowały nas miliard złotych
Nawet miliard złotych będzie musiała zainwestować w ciągu dwóch lat polska grupa chemiczna „Azoty”. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje ograniczające emisję gazów cieplarnianych, zgodnie z polityką klimatyczną UE. Tempo unijnych zmian, zdaniem wiceprezesa grupy, jest zbyt duże. To utrudnia konkurowanie na globalnym rynku, gdzie nie ma tak restrykcyjnych regulacji. Dodatkowo grupa musi dokończyć konsolidacji spółek.
2013-05-22 | 06:15
Energetyka
RWE inwestuje w energetykę odnawialną w Polsce. Mimo braku regulacji
RWE, jedna z największych firm energetycznych w Europie, w tym roku zainwestuje w Polsce ponad 200 mln zł. Zamierza budować m.in. farmy wiatrowe, mimo że wciąż nie ma regulacji dotyczących odnawialnych źródeł energii. Koncern wierzy jednak w opłacalność tych elektrowni.
2013-05-21 | 06:50
Energetyka
Coraz trudniej z finansowaniem inwestycji energetycznych. Problemu nie rozwiążą także Polskie Inwestycje Rozwojowe
Niskie ceny energii sprawiają, że nieopłacalne staje się inwestowanie w sektorze energetycznym. Budowanie nowych elektrowni jest jednak koniecznością, ponieważ Polsce grożą przerwy w dostawach prądu. Pomocą w sfinansowaniu tych długoterminowych i drogich projektów mają być Polskie Inwestycje Rozwojowe, ale oprócz nich trzeba znaleźć dodatkowych partnerów.
2013-05-21 | 06:00
Energetyka
Zieloni: rząd broni korporacji i wysokich cen prądu
Rząd blokując ustawę o energii odnawialnej, stoi po stronie koncernów energetycznych, a nie konsumentów, którzy mogliby dzięki niej mieć tańszy prąd – uważa Dariusz Szwed z „Zielonych”. Nowe prawo mogłoby umożliwić produkcję i sprzedaż energii przez obywateli, a tym samym doprowadzić do zwiększenia konkurencji i obniżenia cen za prąd.
2013-05-20 | 06:45
Energetyka
KE chce wyższych cen energii elektrycznej. Minister M. Korolec: mamy kryzys, powinniśmy więc walczyć o tanią energię
Mimo odrzucenia przez europarlamentarzystów propozycji wycofania z rynku 900 mln uprawnień na emisję dwutlenku węgla, Komisja Europejska nie rezygnuje z tego pomysłu. Opublikowała pierwszy raport podsumowujący tzw. trzeci okres rozliczeniowy, który rozpoczął się na początku tego roku. Wynika z niego, że nadwyżka uprawnień wynosi prawie 2 miliardy. To sprawia, że ich ceny są niskie, a przedsiębiorstwom nie opłaca się inwestowanie w ekologiczne technologie. Na początku lipca odbędzie się kolejne głosowanie w tej sprawie.
2013-05-20 | 06:20
Energetyka
JSW chce wprowadzić w kopalniach pracujące soboty płatne jak dzień roboczy. Ma to poprawić konkurencyjność spółki
JSW rozmawia ze związkami zawodowymi o wprowadzeniu pracujących sobót, ale tak by wynagrodzenie za dodatkowy dzień pracy było na takim samym poziomie, jak w pozostałe dni robocze. Sześciodniowy tydzień pracy w kopalniach oznaczałby zwiększenie konkurencyjności spółki, a w konsekwencji zatrudnienie nowych pracowników.
2013-05-17 | 06:50
Ochrona środowiska
Minister środowiska: na szczycie klimatycznym w Warszawie chcemy globalnego porozumienia. Ma ono zastąpić Protokół z Kioto
Polska jako gospodarz światowej konferencji klimatycznej (tzw. COP19), która odbędzie się w listopadzie tego roku w Warszawie, zamierza skupić się na dyskusjach związanych z ograniczeniem emisję dwutlenku węgla. Chce przede wszystkim wynegocjowania nowego, globalnego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych i zahamowania wzrostu średniej temperatury na świecie. Minister zapowiada, że to będą bardzo trudne negocjacje. Nowe porozumienie w 2020 roku miałoby zastąpić Protokół z Kioto.
2013-05-16 | 06:57
Energetyka
Jerzy Buzek: ujednolicenie rynku energii zmniejszy różnice w wysokości opłat za energię w krajach UE
Zdaniem Jerzego Buzka, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – nowi członkowie UE w zakresie energii nie mogą być traktowani jak państwa starej Unii. Wymagane przez Brukselę większe wykorzystanie energii odnawialnej jest dla tych państw dużo większym problemem. Aby zwrócić uwagę reszty krajów UE na sytuację sektora energii jedenastu krajów, które weszły do Unii później niż państwa zachodnie, trzy lata temu powstała inicjatywa Central Europe Energy Partners. Organizacja dąży m.in. do stworzenia jednolitego, otwartego rynku energii w UE.
2013-05-16 | 06:50
Energetyka
MSP może wstrzymać prywatyzację Energi do uchwalenia ustawy o OZE
Skarb Państwa rozważa wstrzymanie prywatyzacji Energi do czasu uchwalenia ustawy o OZE. Ministerstwo chce ocenić, jaki wpływ na sprzedaż spółki może mieć niepewność inwestorów, co do przyszłych przepisów. By zwiększyć atrakcyjność Energi, MSP zastanawia się też nad wniesieniem do niej dodatkowych aktywów. Po debiucie giełdowym resort rozważy poszukiwanie inwestora strategicznego.
2013-05-15 | 11:45
Giełda
Prezes KGHM: zagrożenia wrogim przejęciem nie ma. Ale zarząd musi być na to przygotowany
– Zabezpieczanie spółki przed wrogim przejęciem to podstawowe zadanie zarządu. To żadna wielka sprawa – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź o przygotowanej strategii działania w razie takiego scenariusza. W ten sposób uspokaja, że o żadnej próbie wrogiego przejęcia spółki nie ma mowy. Tym bardziej, że dziś KGHM to bardzo drogie aktywo. A plany przejęć na kolejne lata mają jeszcze zwiększyć wartość spółki.
2013-05-15 | 06:59
Surowce
LOTOS: co najmniej 3-4 platformy wiertnicze na Bałtyku w najbliższych latach
W ciągu następnych 3-5 lat będą trzy albo cztery platformy wiertnicze na Bałtyku i to na naszych koncesjach – zapowiada Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A., przewodniczący Rady Dyrektorów CEEP. Spółka będzie tam wydobywać ropę naftową i gaz. Z kolei na czterech koncesjach lądowych PGNiG i LOTOS dalej prowadzą wspólne badania, które mają ocenić atrakcyjność tych złóż. Szacunki mają być znane jeszcze w tym roku.
2013-05-15 | 06:57
Gospodarka
Co roku KGHM zatrudnia ponad 600 nowych pracowników. H. Wirth: czujemy się odpowiedzialni za region
KGHM zostało laureatem „Filarów Polskiej Gospodarki”. To nagrody Pulsu Biznesu dla wskazanych przez samorządowców firm szczególnie ważnych dla danego regionu. Jak podkreśla prezes spółki Herbert Wirth, to nie finanse mają tu największe znaczenie, ale wsparcie lokalnej społeczności i rynku pracy.
2013-05-15 | 06:55
Energetyka
J. Buzek: aktywne działanie CEEP – organizacji firm energetycznych naszego regionu – szansą na jednolity rynek energii w Europie
CEEP, czyli organizacja zrzeszająca firmy energetyczne naszego regionu, zamierza wspierać Litwę. Kraj ten w drugiej połowie roku będzie przewodzić Radzie UE w realizacji tzw. memorandum wileńskiego, czyli kolejnych etapów wprowadzania wspólnych unijnych regulacji dotyczących rynku energetycznego. Dotychczasowymi sukcesami CEEP na forum UE jest odrzucenie przez Parlament Europejski pomysłu wycofania z rynku nadwyżki pozwoleń na emisję CO2 oraz niedopuszczenie do zablokowania projektów związanych z gazem łupkowym.