Wszystkie newsy
2013-05-20 | 06:20
Energetyka
JSW chce wprowadzić w kopalniach pracujące soboty płatne jak dzień roboczy. Ma to poprawić konkurencyjność spółki
JSW rozmawia ze związkami zawodowymi o wprowadzeniu pracujących sobót, ale tak by wynagrodzenie za dodatkowy dzień pracy było na takim samym poziomie, jak w pozostałe dni robocze. Sześciodniowy tydzień pracy w kopalniach oznaczałby zwiększenie konkurencyjności spółki, a w konsekwencji zatrudnienie nowych pracowników.
2013-05-17 | 06:50
Ochrona środowiska
Minister środowiska: na szczycie klimatycznym w Warszawie chcemy globalnego porozumienia. Ma ono zastąpić Protokół z Kioto
Polska jako gospodarz światowej konferencji klimatycznej (tzw. COP19), która odbędzie się w listopadzie tego roku w Warszawie, zamierza skupić się na dyskusjach związanych z ograniczeniem emisję dwutlenku węgla. Chce przede wszystkim wynegocjowania nowego, globalnego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych i zahamowania wzrostu średniej temperatury na świecie. Minister zapowiada, że to będą bardzo trudne negocjacje. Nowe porozumienie w 2020 roku miałoby zastąpić Protokół z Kioto.
2013-05-16 | 06:57
Energetyka
Jerzy Buzek: ujednolicenie rynku energii zmniejszy różnice w wysokości opłat za energię w krajach UE
Zdaniem Jerzego Buzka, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – nowi członkowie UE w zakresie energii nie mogą być traktowani jak państwa starej Unii. Wymagane przez Brukselę większe wykorzystanie energii odnawialnej jest dla tych państw dużo większym problemem. Aby zwrócić uwagę reszty krajów UE na sytuację sektora energii jedenastu krajów, które weszły do Unii później niż państwa zachodnie, trzy lata temu powstała inicjatywa Central Europe Energy Partners. Organizacja dąży m.in. do stworzenia jednolitego, otwartego rynku energii w UE.
2013-05-16 | 06:50
Energetyka
MSP może wstrzymać prywatyzację Energi do uchwalenia ustawy o OZE
Skarb Państwa rozważa wstrzymanie prywatyzacji Energi do czasu uchwalenia ustawy o OZE. Ministerstwo chce ocenić, jaki wpływ na sprzedaż spółki może mieć niepewność inwestorów, co do przyszłych przepisów. By zwiększyć atrakcyjność Energi, MSP zastanawia się też nad wniesieniem do niej dodatkowych aktywów. Po debiucie giełdowym resort rozważy poszukiwanie inwestora strategicznego.
2013-05-15 | 11:45
Giełda
Prezes KGHM: zagrożenia wrogim przejęciem nie ma. Ale zarząd musi być na to przygotowany
– Zabezpieczanie spółki przed wrogim przejęciem to podstawowe zadanie zarządu. To żadna wielka sprawa – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź o przygotowanej strategii działania w razie takiego scenariusza. W ten sposób uspokaja, że o żadnej próbie wrogiego przejęcia spółki nie ma mowy. Tym bardziej, że dziś KGHM to bardzo drogie aktywo. A plany przejęć na kolejne lata mają jeszcze zwiększyć wartość spółki.
2013-05-15 | 06:59
Surowce
LOTOS: co najmniej 3-4 platformy wiertnicze na Bałtyku w najbliższych latach
W ciągu następnych 3-5 lat będą trzy albo cztery platformy wiertnicze na Bałtyku i to na naszych koncesjach – zapowiada Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A., przewodniczący Rady Dyrektorów CEEP. Spółka będzie tam wydobywać ropę naftową i gaz. Z kolei na czterech koncesjach lądowych PGNiG i LOTOS dalej prowadzą wspólne badania, które mają ocenić atrakcyjność tych złóż. Szacunki mają być znane jeszcze w tym roku.
2013-05-15 | 06:57
Gospodarka
Co roku KGHM zatrudnia ponad 600 nowych pracowników. H. Wirth: czujemy się odpowiedzialni za region
KGHM zostało laureatem „Filarów Polskiej Gospodarki”. To nagrody Pulsu Biznesu dla wskazanych przez samorządowców firm szczególnie ważnych dla danego regionu. Jak podkreśla prezes spółki Herbert Wirth, to nie finanse mają tu największe znaczenie, ale wsparcie lokalnej społeczności i rynku pracy.
2013-05-15 | 06:55
Energetyka
J. Buzek: aktywne działanie CEEP – organizacji firm energetycznych naszego regionu – szansą na jednolity rynek energii w Europie
CEEP, czyli organizacja zrzeszająca firmy energetyczne naszego regionu, zamierza wspierać Litwę. Kraj ten w drugiej połowie roku będzie przewodzić Radzie UE w realizacji tzw. memorandum wileńskiego, czyli kolejnych etapów wprowadzania wspólnych unijnych regulacji dotyczących rynku energetycznego. Dotychczasowymi sukcesami CEEP na forum UE jest odrzucenie przez Parlament Europejski pomysłu wycofania z rynku nadwyżki pozwoleń na emisję CO2 oraz niedopuszczenie do zablokowania projektów związanych z gazem łupkowym.
2013-05-14 | 06:05
Surowce
Znaczących obniżek cen węgla w tym roku nie będzie. W przyszłym ceny mogą pójść w górę
Klienci indywidualni nie mają co liczyć na znaczącą obniżkę cen węgla. Te, jeśli spadną, to najwyżej o kilka procent i odczują to przede wszystkim odbiorcy hurtowi. Po ubiegłorocznym, lekkim załamaniu na rynku, sytuacja zaczyna się stabilizować. – Od przyszłego roku węgiel może zacząć drożeć – przewiduje Zbigniew Stopa, prezes Lubelskiego Węgla „Bogdanka”.
2013-05-13 | 06:35
Energetyka
Nowa elektrownia węglowa w pobliżu Łęcznej może powstać do 2020 r. GDF Suez i LW Bogdanka analizują możliwe formy współpracy
– To ważna inwestycja dla regionu Lubelszczyzny. Dla stabilizacji pracy sieci elektrownia byłaby tu potrzebna – podkreśla Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka. Firma podpisała list intencyjny z francuskim inwestorem GDF Suez. Ze względu na bliskość kopalni Bogdanka mogłaby dostarczać do elektrowni węgiel. Na razie firmy badają możliwości i warunki współpracy.
2013-05-13 | 06:25
Regionalne - Podlaskie
Exatel przetestuje działanie inteligentnych sieci energetycznych. Wybór padł na Łódź i Białystok.
Exatel intensywnie szuka swojego miejsca na rynku nowych usług, które w przyszłości spełnią rosnące wymagania klientów i ich potrzeby biznesowe, również w zakresie energetyki. Polski operator telekomunikacyjny będzie odpowiadał za wdrożenie programu pilotażowego budowy inteligentnej sieci energetycznej smart grid przez większościowego akcjonariusza, czyli PGE.
2013-05-10 | 06:20
Energetyka
Odnawialne źródła energii przyciągają inwestorów
Stopy z inwestycji w odnawialne źródła energii sięgają 15 proc. w skali roku – twierdzi Łukasz Dziekoński z zarządu Marguerite Fund. OZE przyciągają coraz więcej inwestorów z sektora finansowego. W branżę zielonej energii wchodzą nowi gracze, w tym fundusze infrastrukturalne i emerytalne. Barierą w rozwoju tych inwestycji jest wciąż jednak brak uregulowań prawnych sytuacji OZE.
2013-05-09 | 06:35
IT i technologie
Exatel szykuje się do przejęć. Firma ma nową strategię
Spółka telekomunikacyjna Exatel zmienia swą strategię działania. Firma, świadcząca usługi dla największych przedsiębiorstw i instytucji administracji publicznej, myśli o przejęciach i umocnieniu swojej pozycji na rynku. Exatel, którego największym akcjonariuszem jest Polska Grupa Energetyczna, odgrywać będzie też nową rolę w samej grupie.
2013-05-08 | 06:50
Energetyka
Fundusz związany z PKO BP szuka kolejnych energetycznych inwestycji we współpracy z samorządami
– Partnerstwo publiczno-prywatne stwarza szansę realizacji wielu ciekawych inwestycji z zakresu energetyki – uważa Łukasz Dziekoński, członek zarządu Marguerite Fund z ramienia PKO Banku Polskiego. Fundusz zainwestował w spalarnię śmieci w Poznaniu i jest zainteresowany kolejnymi inwestycjami tego typu w Polsce. Stopa zwrotu może wynieść w tym przypadku ponad 10 proc. rocznie.
2013-05-08 | 06:45
Surowce
Na polską giełdę gazu może wejść Gazprom. PGNiG ma mniej niż 1,5 roku, by stać się konkurencyjnym
Rozwój odnawialnych źródeł energii, a także konieczność liberalizacji rynku sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na błękitne paliwo i zmienia się rola gazowego monopolisty, jakim jest PGNiG. Koncernowi rośnie konkurencja w postaci spółek energetycznych zajmujących się do tej pory sprzedażą prądu. Należy też liczyć się z tym, że na polską giełdę gazu może wejść Gazprom.