Wszystkie newsy
2015-06-12 | 06:55
Prawo
Ministerstwo Finansów intensyfikuje prace nad cyfryzacją rozliczeń podatkowych. Do końca 2018 roku większość będzie można składać online
W kolejnych trzech latach stopniowo będzie postępować elektronizacja rozliczeń – podatku PIT, CIT i VAT. Te, które można już rozliczać online, m.in. podatek od czynności cywilno-prawnych czy od spadków i darowizn, będą z kolei przenoszone na wyższy poziom technologiczny. W 2018 roku elektronicznie będzie można rozliczyć większość deklaracji.
2015-06-10 | 06:55
Prawo
W przyszłym roku wiele zmian w urzędach skarbowych. Lepsza obsługa podatników i jednolite interpretacje
W Senacie trwają prace nad ustawą o administracji podatkowej. Ma ona wprowadzić od przyszłego roku nowy system obsługi i wsparcia podatnika w urzędach skarbowych. Na dodatkową pomoc asystenta będą mogły liczyć m.in. osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. Dzięki specjalizacji biur Krajowej Informacji Podatkowej zwiększyć ma się jednolitość wydawanych interpretacji. Zmiany powinny zakończyć się do końca 2016 roku.
2015-06-08 | 06:55
Firma
Podatnicy składają coraz więcej dokumentów drogą elektroniczną. W czerwcu kolejne udogodnienia
Blisko połowa rocznych deklaracji podatkowych, czyli ponad 7 mln PIT-ów, w tym roku wpłynęła do urzędów skarbowych drogą elektroniczną. Podatnicy coraz chętniej przesyłają w ten sposób również inne dokumenty – na koniec maja było ich w sumie 35 mln. Resort finansów zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu pojawi się możliwość weryfikacji dochodów przez miejskie ośrodki pomocy społecznej czy sprawdzenia kontrahenta w zakresie płacenia podatku VAT.
2015-05-15 | 06:50
Polityka
D. Hübner: Wyjście z procedury nadmiernego deficytu nie jest zielonym światłem dla zadłużania się. Potrzebne zmiany w KRUS i umowach śmieciowych
Decyzja Komisji Europejskiej o zdjęciu z Polski procedury nadmiernego deficytu to wyraz zaufania dla polityki obecnego rządu – ocenia europosłanka PO Danuta Hübner. Potrzebne są jednak kolejne zalecane przez Brukselę reformy, m.in. likwidacja KRUS-u oraz zmniejszenie udziału umów śmieciowych. Decyzja Komisji umożliwia także podniesienie kwoty wolnej od podatku.
2015-05-04 | 06:50
Finanse
Biurokracja jednym z głównym hamulców polskiego wzrostu gospodarczego. Uderza przede wszystkim w małe i średnie firmy
Ograniczenie biurokracji i zmiana struktury eksportu są konieczne do utrzymania rozwoju gospodarczego w kolejnych latach. To szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które są mocno obciążone podatkami. Bez redukcji ograniczeń biurokratycznych w sytuacji kończącego się wsparcia unijnego sektor ten może mieć kłopoty z dalszym wzrostem.
2015-05-04 | 06:35
Prawo
Od lipca koniec korekty podatku VAT w związku z upadłością kontrahenta
Od lipca modyfikacji ulegnie regulacja w zakresie stosowania tzw. ulgi na złe długi. Dostawcy, którzy nie otrzymali zapłaty za swój towar lub usługę, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o podatku VAT nadal nie będą mogli dokonać korekty należnego podatku od towarów i usług w odniesieniu do dostaw wykonanych na rzecz kontrahentów w procesie likwidacji lub upadłości. Jednocześnie tacy kontrahenci nie będą zobligowania do dokonania korekty podatku VAT naliczonego.
2015-04-28 | 06:45
Ubezpieczenia
Ulgi podatkowe nie przekonały Polaków do oszczędzania na emeryturę
Wielu Polaków składa zeznania podatkowe często w ostatniej chwili, tuż przed 30 kwietnia. Zdaniem ekspertów to doskonały moment na informowanie o zachętach podatkowych do instrumentów oszczędzania na emeryturę. IKE i IKZE wciąż nie są popularne – otwartych jest odpowiednio 800 tys. i 500 tys. kont, ale pieniądze wpływają zaledwie na co czwarte i co szóste z nich.
2015-04-28 | 06:25
Prawo
Od lipca zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o podatku VAT. Ma zapobiec nadużyciom m.in. w obrocie sprzętem elektronicznym i biżuterią
Podatek VAT za telefony, tablety i inne urządzenia elektroniczne już wkrótce rozliczą nabywcy, a nie sprzedawcy. Podobnie będzie w obrocie złotem i biżuterią. Po poprawkach Senatu do Sejmu wrócił projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT. Zmiany rozszerzające tzw. odwrócone obciążenie VAT mają zgodnie z planem wejść w życie 1 lipca br. Ich główne cele to eliminacja nadużyć i nieuprawnionych odliczeń podatku VAT.
2015-04-16 | 06:40
Bankowość
Małe i średnie firmy coraz chętniej wspólnie kupują towary i usługi. Grupowe zakupy szansą na oszczędności
Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej wspólnie kupują towary i usługi. Dzięki tworzeniu grup zakupowych firmy mają znacznie silniejszą pozycję negocjacyjną z dostawcami. Takie rozwiązanie na Zachodzie jest już bardzo popularne, w Polsce dopiero zaczyna być stosowane.
2015-04-13 | 06:55
Prawo
Prawo podatkowe jest nieprzejrzyste i zbyt często zmieniane. Przedsiębiorcy krytycznie oceniają system podatkowy
Dwie trzecie przedsiębiorców nisko ocenia jakość przepisów podatkowych, a 86 proc. przyznaje, że zmieniają się one zbyt często – wynika z badań firmy Podatkowiec. Choć system podatkowy wielu z nich stwarza duże trudności, to tylko 30 proc. próbuje zmienić tę sytuację, np. wprowadzając politykę podatkową w firmie. Przedsiębiorcy podkreślają, że problemem większym niż skomplikowany system podatkowy jest jego interpretacja przez poszczególnych urzędników.
2015-03-13 | 06:20
Prawo
W tym roku ulga na dzieci na nowych zasadach. Skorzystają przede wszystkim rodziny wielodzietne
W rozliczeniu podatkowym za 2014 rok zwiększono ulgi na dzieci. Skorzystają na tym przede wszystkim rodzice z co najmniej trójką dzieci, bo ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko będą wyższe o 20 proc. Lepsza jest też sytuacja tych podatników, którzy do tej pory nie mogli w pełni wykorzystać tej ulgi, bo ich podatek był niższy od jej maksymalnego poziomu. W tym roku takim rodzinom państwo zwróci kwotę niewykorzystanej ulgi.
2015-03-05 | 06:55
Podatki
Utrzymanie wyższych stawek VAT będzie kosztować gospodarstwa domowe 4 mld zł rocznie
Dodatkowe 4 mld zł rocznie przekażą do budżetu gospodarstwa domowe z powodu utrzymania wyższych stawek VAT do 2016 roku – wynika z raportu Centrum Analiz Ekonomicznych. Najbardziej podatkiem obciążona jest grupa 10 proc. najbiedniejszych gospodarstw – w ramach VAT oddają ponad 16 proc. swoich dochodów do dyspozycji. W grupie 10 proc. najbogatszych udział ten spada poniżej 7 proc.
2015-02-25 | 06:35
Prawo
Zmiany w przekazywaniu deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych. Część osób może je przesyłać wyłącznie w formie elektronicznej
Z końcem lutego mija termin na złożenie deklaracji podatkowych przez pracodawców. Od tego roku płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż pięć osób, są zobowiązani do złożenia druków do urzędu skarbowego wyłącznie w formie elektronicznej. Podatnikom druki powinny być przekazywane tradycyjnie, czyli w papierowej formie. Eksperci przypominają, że nieotrzymanie od pracodawcy PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rocznego rozliczenia podatku.
2015-02-05 | 06:55
Finanse
W kwietniu rozpocznie się reorganizacja fiskusa. Więcej osób będzie pracowało przy obsłudze klientów
Od 1 kwietnia ponad 2 tys. pracowników urzędów i izb skarbowych zostanie skierowanych do podstawowych procesów związanych z obsługą podatników, kontrolą i egzekucją. Wewnętrzna reorganizacja tych instytucji związana jest z nowelizacją ustawy o urzędach i izbach skarbowych. To pierwszy krok do jeszcze większych zmian, które zaplanowano na przyszły rok.
2015-02-02 | 06:55
Firma
Resort finansów będzie integrować systemy e-Cło i e-Podatki. W tym roku pierwsze ułatwienia dla przedsiębiorców
Ministerstwo Finansów przyspiesza e-ofensywę w urzędach celnych i skarbowych. W tym roku będą widoczne pierwsze efekty wdrażanych programów e-Cło i e-Podatki. Pojawi się jedno okienko do rozliczeń celnych i podatkowych, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej. W ramach nowej perspektywy unijnej resort chce integrować oba systemy. Nowe e-rozwiązania mają zmniejszyć kolejki w urzędach oraz zastąpić papierowy obieg dokumentów elektronicznym.