News powiązane z Krzysztof Pietraszkiewicz

2019-09-23 | 06:15
Bankowość
Sektor bankowy ma coraz mniej środków na innowacje i modernizacje. Liczy jednak na korzystne decyzje rządzących News powiązane z Krzysztof Pietraszkiewicz

Sektor bankowy ma coraz mniej środków na innowacje i modernizacje. Liczy jednak na korzystne decyzje rządzących

– Rentowność polskiego sektora bankowego spada systematycznie od 2011 roku – mówi prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Winne są m.in. nadmierne obciążenia. To powoduje, że branża ma coraz mniej środków na modernizację, innowacje i zatrudnianie kadr, które mogłyby pracować nad unowocześnianiem sektora. Bankowcy liczą na zmiany w tym zakresie. Tym bardziej że przez wiele lat polskie banki były jednymi z najnowocześniejszych w Europie, z rozwiniętym systemem kartowym i systemem wymiany informacji.
więcej
2012-08-01 | 06:15
Bankowość
Od kwietnia do czerwca Polacy próbowali wyłudzić z banków prawie 60 mln zł

Od kwietnia do czerwca Polacy próbowali wyłudzić z banków prawie 60 mln zł

Rośnie poziom zabezpieczeń polskich banków. Jednocześnie, systematycznie spada liczba podejmowanych prób wyłudzeń. W drugim kwartale tego roku było ich niewiele ponad 1300- prawie o 100 mniej niż w pierwszych trzech miesiącach. Maleją też kwoty, którymi interesują się oszuści. Z każdym rokiem tych usiłowań jest mniej i ten system jest coraz bardziej szczelny – zapewnia prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz.
więcej
2012-07-19 | 06:50
Bankowość
ZBP: część instytucji parabankowych powinna być zamknięta

ZBP: część instytucji parabankowych powinna być zamknięta

Rosnące w siłę instytucje quasi-bankowe budzą niepokój bankowców, banku centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego. Dlatego coraz częściej padają postulaty o wprowadzeniu nadzoru nad, do tej pory nieregulowanym, rynkiem. – Podmioty działające w obszarze instytucji zaufania publicznego muszą mieć wyjaśniony status: to, kim są i jakie jest pochodzenie kapitału – podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Jego zdaniem potrzebna jest zmiana przepisów w tym zakresie.
więcej
2012-01-19 | 11:30
Bankowość
Prowizje od transakcji kartą mogą być niższe

Prowizje od transakcji kartą mogą być niższe

Obecnie tzw. opłata interchange jest w Polsce jedną z najwyższych w Europie. Dlatego zespół roboczy przy Narodowym Banku Polskim pracuje nad możliwością jej obniżenia.
więcej
2012-01-02 | 07:00
Finanse
ZBP: Nie dla podatku od transakcji finansowych w UE

ZBP: "Nie" dla podatku od transakcji finansowych w UE

Komisja Europejska chce wprowadzić nowy podatek od transakcji finansowych. To zahamuje rozwój sektora bankowego w Polsce, a co za tym idzie polskiej gospodarki - mówią bankowcy.
więcej