Wszystkie newsy
2013-02-20 | 06:55
Bankowość
Szykują się dodatkowe prowizje od wypłaty gotówki z bankomatów
Niezależni operatorzy bankomatów chcą wprowadzenia prowizji od wypłaty gotówki z ich bankomatów. Powód to zbyt niskie opłaty, które otrzymują od VISA i Mastercard. Zdaniem operatorów uniemożliwia to rozwój sieci, szczególnie w małych miejscowościach i na wsiach. Ostrzegają, że będą zmuszeni likwidować nierentowne punkty. Decyzja o tym, czy ostatecznie koszty wypłaty poniesie bezpośrednio klient będzie należała do samych banków.
2013-02-20 | 06:50
Lotnictwo
Odszkodowanie dla LOT-u dopiero po zniesieniu zakazu lotów Dreamlinerów
Polskim Liniom Lotniczym LOT trudno będzie uzyskać odszkodowanie za uziemienie Boeingów 787 Dreamliner przed wznowieniem rejsów tych samolotów i podliczeniem strat – uważa Bartłomiej Niewczas, radca prawny z Kancelarii Bird & Bird. Najprawdopodobniej nie uda się też uniknąć płacenia rat leasingowych, pomimo tego że maszyny nie zarabiają. Radca podkreśla, że im wcześniej LOT zacznie myśleć o możliwościach prawnych, tym lepiej.
2013-02-20 | 06:45
Prawo
Od dziś zmieniają się zasady udziału w przetargach. Wchodzą w życie zmiany w Prawie zamówień publicznych.
Możliwość wyłączenia z przetargów spółek powiązanych kapitałowo, wprowadzenie tzw. dialogu technicznego oraz zmiany w kwestii kar dla wykonawców za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zamówienia – to tylko niektóre zmiany nowelizacji Prawa zamówień publicznych, która dziś wchodzi w życie. Ale niewykluczone są kolejne zmiany – rząd przyjął projekt, który zmienia znacząco przepisy o podwykonawstwie i zasady płacenia podwykonawcom przy przetargach.
2013-02-20 | 06:40
IT i technologie
Superszybki internet na Mazowszu opóźniony. 70 proc. obszaru to wciąż "białe plamy"
Mazowsze próbuje odzyskać stracony czas i przyspiesza budowę sieci szerokopasmowych. Wciąż nie wiadomo, kto zbuduje siatkę liczącą 3,7 tys. km światłowodów. Ich budową zająć chciałby się Exatel S.A. - spółka zależna od Grupy Kapitałowej PGE. Firma posiada już sieć odpowiadającą połowie tego, co zapisano w Europejskiej Agendzie Cyfrowej. Projekt wyceniony jest na prawie 500 mln złotych.
2013-02-20 | 06:35
Praca
Prezes JSW: emerytury górnicze to sprawa lekarzy, a nie polityków czy menadżerów
Emeryturami górniczymi powinni zająć się lekarze medycyny pracy, a nie politycy – uważa prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Według niego obecny system przywilejów górniczych powinien jednak zostać zmieniony. Podstawą jest jednak rzetelne określenie, które zadania wykonywane w górnictwie są szkodliwe dla zdrowia, a które nie. Rząd już pod koniec 2011 roku zapowiedział odebranie części przywilejów górniczych, tak by na emeryturę przechodziły jedynie osoby, które zajmują się bezpośrednio wydobyciem.
2013-02-20 | 06:15
Telekomunikacja
UKE przygotowuje się do zorganizowania aukcji na szybki internet mobilny w paśmie 800 MHz
Po rozstrzygnięciu przetargu na pasmo częstotliwości 1800 MHz, Urząd Komunikacji Elektronicznej jeszcze w tym roku chce ogłosić i rozstrzygnąć aukcję na rezerwację częstotliwości w drugim paśmie umożliwiającym oferowanie szybkiego dostępu do internetu w technologii LTE – 800 MHz. Rozstrzygnięcie zaplanowane jest na czwarty kwartał. Andrzej Piotrowski, ekspert ds. rynku telekomunikacyjnego z Centrum im. Adama Smitha przestrzega, że forma aukcji może doprowadzić do składania zbyt wysokich, niekorzystnych ostatecznie dla konsumentów ofert.
2013-02-20 | 06:10
Praca
Niemal połowa Polaków pracuje ponad normę. Wypalenie zawodowe coraz powszechniejsze
Ponad 40 procent dorosłych Polaków pracuje dłużej niż 50 godzin tygodniowo. To niekorzystne dla pracowników, którzy przez nadmierne obciążenie odczuwają rosnącą frustrację, a w efekcie dotyka ich wypalenie zawodowe. Jednak jego skutki są też groźne dla pracodawców. Na razie nie ma polskich danych dotyczących spadku efektywności wypalonych zawodowo pracowników. Dane ze Stanów Zjednoczonych mówią o 300 miliardach dolarów strat dla gospodarki.
2013-02-19 | 06:55
Podatki
Od przyszłego roku także firmy będą mogły przekazywać 1 procent podatku. Na rzecz uczelni.
1 proc. CIT zamiast do fiskusa trafi do naukowców. Do konsultacji społecznych trafił projekt zmian w prawie, który od 2014 r. umożliwi przedsiębiorcom przekazanie 1 procenta podatku dochodowego na dowolny wydział dowolnej uczelni lub na rzecz instytutu badawczego. Firmy podchodzą pozytywnie do pomysłu, choć chciałyby mieć wpływ na sposób wydatkowania środków.
2013-02-19 | 06:50
Gospodarka
Prof. S. Gomułka (BCC): Powinniśmy ratyfikować pakt fiskalny
Polska powinna popierać reformy, które mają poprawić sytuację w strefie euro, bo sama kiedyś zostanie jej członkiem – twierdzi prof. Stanisław Gomułka. Pakt fiskalny, który będzie dyscyplinował budżety państw eurolandu właśnie do tego zmierza. Dziś Sejm podczas dodatkowego posiedzenia zajmie się projektem rządowej ustawy, upoważniającej prezydenta do ratyfikacji tego dokumentu.
2013-02-19 | 06:40
Przemysł
Polska europejskim potentatem w branży AGD. Nadchodzą nowe technologie
Każdego roku Polska wytwarza około ośmiu milionów sztuk sprzętu AGD, m.in. lodówek, pralek i zmywarek, z czego większość, bo około 80 proc. trafia na eksport. Polskie zakłady radzą sobie bardzo dobrze mimo kryzysu na rynkach odbiorców, którym jest głównie Europa Zachodnia. Nieco gorzej wygląda sprzedaż na krajowym rynku.
2013-02-19 | 06:35
IT i technologie
Naukowcy walczą, by jeden z najnowocześniejszych laserów świata powstał także w Polsce
Polscy naukowcy uczestniczą w budowie nowoczesnego lasera, który powstaje pod Hamburgiem. Projekt, w którym bierze udział 12 państw ma zrewolucjonizować naukę. Polacy liczą, że w ciągu najbliższych lat również w kraju będą mogli prowadzić eksperymenty na światowym poziomie przy wykorzystaniu podobnego lasera.
2013-02-19 | 06:30
IT i technologie
Komputronik w ofensywie. Zamyka małe sklepy i otwiera swój pierwszy Megastore
Komputronik Megastore ma ruszyć na początku kwietnia. Sklep znajdować się będzie w Centrum Handlowym Jupiter w Warszawie i zajmować 2 tys. m2. Do końca 2014 roku ma powstać sześć takich obiektów w kraju. Szefowie spółki zapowiadają, że z ulic znikną małe salony sprzedaży, a pracownicy zostaną przeniesieni do dużego sklepu i punktów w galeriach handlowych.
2013-02-19 | 06:05
Energetyka
Bez odpowiedniej polityki klimatycznej Polska skazuje się na zacofanie gospodarcze
Polska gospodarka musi przestawić się na niskoemisyjną w perspektywie najbliższych kilkunastu lat – podkreślają eksperci. W przeciwnym razie kraj czeka stagnacja gospodarcza. Kluczem do sukcesu jest, jak przekonuje dr hab. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej, rozwój „zielonych” źródeł energii i zwiększenie energooszczędności. To opłaci się wszystkim Polakom, potrzebne jest jednak zaangażowanie i polityków, i wielkiego przemysłu.
2013-02-18 | 06:55
Finanse
Prof. E. Chojna-Duch: optymalny poziom stóp to 3,25 proc.
W najbliższych miesiącach inflacja będzie spadać, a pierwsze oznaki przyspieszenia wzrostu gospodarczego zobaczymy dopiero na początku przyszłego roku – prognozuje profesor Elżbieta Chojna-Duch. Według członkini Rady Polityki Pieniężnej, optymalny poziom stóp to 3,25 proc. Na najbliższym posiedzeniu RPP będzie więc wybierać między obniżką o 0,5 punktu procentowego lub kontynuowaniem dotychczasowego trendu minimalnych cięć stóp.
2013-02-18 | 06:50
Infrastruktura
Pociągi mają jeździć coraz szybciej. W tym roku na modernizację linii kolejowych PKP PLK przeznaczy 6-7 mld zł
Pociągi będą jeździć coraz szybciej, ale za to po mniejszej ilości linii. PKP Polskie Linie Kolejowe chwalą się, że w 2012 r. wzrosła średnia prędkość na 1400 km tras, ale równocześnie planują czasowe zamknięcie ok. 2 tys. km linii. Modernizacja dotyczy nie tylko najważniejszych magistrali łączących duże miasta, ale i linii lokalnych, na których PKP Polskie Linie Kolejowe przywracają prędkość maksymalną na poziomie 90-120 km/h.