Wszystkie newsy
2014-05-26 | 06:40
Obronność
S. Niesiołowski: uczestnictwo w NATO nie zwalnia Polski z konieczności posiadania nowoczesnej armii – ważny jest potencjał odstraszający
Przynależność do NATO nie zwalnia z obowiązku utrzymywania silnej i nowoczesnej armii. Stefan Niesiołowski, poseł Platformy Obywatelskiej i przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, wskazuje na konieczność posiadania przez Polskę potencjału odstraszającego, który ma nie tylko kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kraju, lecz także podnosi jego pozycję na arenie międzynarodowej. W ostatnich dniach Polska rozpoczęła przyjmowanie nabytych od Niemców czołgów. Trwają także negocjacje dotyczące oferty zakupu łodzi podwodnych.
2014-05-09 | 06:15
Polityka
Za dwa tygodnie wybory do Europarlamentu. Polityka energetyczna jednym z głównych wyzwań w nowej kadencji
Polityka energetyczna, osobny budżet lub parlament dla krajów strefy euro – to najważniejsze kwestie, z którymi będzie musiał się zmierzyć Parlament Europejski po majowych wyborach. W kończącej się kadencji europarlamentarzyści podjęli szereg trudnych decyzji gospodarczych, które miały pomóc w wyjściu z kryzysu. Eksperci podkreślają, że postanowienia PE odbijają się na niemal każdej dziedzinie życia, dlatego warto mieć na nie wpływ poprzez udział w wyborach.
2014-03-20 | 06:35
Energetyka
Budowa elektrowni wiatrowych w pobliżu lasów i zabudowań ma być zakazana. W Sejmie toczą się prace nad tzw. ustawą odległościową
Dziś sejmowa podkomisja zajmie się projektem przepisów dotyczących zmian w ustawach o zagospodarowaniu przestrzennym, prawie budowlanym i innych aktach prawnych. Według propozycji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w odległości mniejszej niż 3 km od lasów i zabudowań. Ma to przynieść korzyści zdrowotne, jednak organizacje społeczne i eksperci obawiają się, że regulacja zniszczy polską energetykę wiatrową i obniży bezpieczeństwo energetyczne kraju.
2014-03-18 | 06:00
Zagranica
Agresywna polityka W. Putina wobec Ukrainy poprawia jego krajowe notowania
Polityka Rosji wobec Ukrainy to metoda na poprawę krajowych notowań prezydenta Władimira Putina. Według ekspertów właśnie dlatego nie należy spodziewać się jej złagodzenia, nawet pod wpływem nakładanych sankcji. Te mogą być bardzo niekorzystne dla Rosji, szczególnie jeśli ich efektem będzie zbudowanie wspólnego stanowiska w polityce energetycznej wobec Rosji oraz przyspieszenia praca nad strefą wolnego handlu między UE a USA.
2014-03-13 | 06:15
Transport
Przewoźnicy tracą na konflikcie ukraińsko-rosyjskim. Mniej zamówień ze Wschodu
Przez granicę polsko-ukraińską przejeżdża dziennie ok. 700 samochodów z ładunkami towarowymi. To o około 200 pojazdów mniej niż przed eskalacją napięcia politycznego u wschodnich sąsiadów. To oznacza, że liczba transakcji handlowych jest mniejsza. Jak zapewnia zrzeszenie przewoźników, obie strony pracują nad tym, żeby innych zakłóceń w transporcie nie było.
2014-03-10 | 06:55
Gospodarka
Raport OECD: Polska gospodarka potrzebuje uproszczenia podatków i przyspieszenia prywatyzacji
Zmiany na rynku pracy, ułatwienie funkcjonowania firm i wspieranie ich innowacyjności oraz przyspieszenie prywatyzacji – to, według prezydenckiego ministra Olgierda Dziekońskiego, główne warunki, aby polska gospodarka stała się bardziej konkurencyjna. Jak podkreśla, wskazuje na nie raport OECD, który dziś zostanie zaprezentowany w Warszawie.
2014-02-19 | 06:45
Gospodarka
Specjalne strefy ekonomiczne już nie tylko dla gigantów z zagranicy. Inwestują tam także małe i średnie firmy z Polski
Coraz więcej polskich firm, również z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, inwestuje w specjalnych strefach ekonomicznych. Ta zmiana proporcji oraz przedłużenie funkcjonowania stref do 2026 roku były najważniejszymi, z punktu widzenia rozwoju polskiej przedsiębiorczości, zmianami w ubiegłym roku. Przedstawiciele stref ekonomicznych liczą na to, że nowe unijne regulacje dotyczące pomocy publicznej, które wchodzą w życie w połowie roku, nie zniechęcą przedsiębiorców do korzystania z oferty SSE.
2014-02-10 | 06:50
Zagranica
Prof. Roman Kuźniar: Ukrainę czekają długie miesiące szamotaniny. Najbardziej obawiamy się zbrojnych rozstrzygnięć
Sytuacji na Ukrainie nie rozwiąże ani pomoc z zewnątrz, ani zmiany na szczytach władzy – potrzebna jest zmiana systemu – podkreśla profesor Roman Kuźniar, doradca polskiego prezydenta. Do tego trudno jednak będzie przekonać rządzących i innych beneficjentów obecnego układu politycznego, a także Rosję, która poprzez naciski utrzymuje Ukrainę w swojej strefie wpływów. Na razie obserwatorzy nie widzą szans na szybkie rozwiązanie patowej sytuacji.
2014-01-31 | 06:50
Sport
Po olimpiadzie w Soczi premier dostanie rekomendacje w sprawie zmian w finansowaniu polskiego sportu
Od dziesięciu miesięcy zespoły eksperckie pracują przy Okrągłym Stole Polskiego Sportu nad planem zmian, które mają poprawić organizację i finansowanie sportu w Polsce. Najważniejsze wnioski i rekomendacje zostaną oficjalnie przekazane premierowi po Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.
2014-01-28 | 06:45
Zagranica
Chłodny szczyt Unii Europejskiej i Rosji z Ukrainą w tle
Dzisiejszy szczyt Unia Europejska-Rosja w Brukseli będzie miał inny charakter od poprzednich. Jego skrócenie do dwóch i pół godziny i rezygnacja ze wspólnej kolacji ma być symbolicznym zwróceniem uwagi stronie rosyjskiej, że jej polityka nie znajduje akceptacji w oczach unijnych dyplomatów. Eksperci są zgodni, że spotkanie – podobnie jak wiele poprzednich – nie przyniesie żadnych konkretnych rozwiązań.
2014-01-22 | 06:55
Edukacja
MEN chce wspólnego i darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów. Może on zagrozić małym wydawnictwom
Do końca stycznia Ministerstwo Edukacji Narodowej ma ogłosić szczegóły pomysłu pojedynczego, darmowego podręcznika dla uczniów klas pierwszych. Prywatni wydawcy chcieliby, żeby podręcznik powstał w porozumieniu z nimi. Podkreślają, że nauczyciele powinni mieć wybór podręczników, bo to przekłada się na wyższy poziom nauczania.
2014-01-16 | 06:45
Infrastruktura
A. Szejnfeld: będą kolejne propozycje PO dla przedsiębiorców. Najważniejszą kodeks budowlany
Pakiet startowy PO, czyli propozycja ułatwień dla początkujących przedsiębiorców lub wracających na rynek, to – według zapowiedzi – pierwsza z wielu w tym roku. Pomysłodawca pakietu, poseł Adam Szejnfeld podkreśla, że najważniejszym projektem będzie ukończenie prac nad kodeksem budowlanym, który ma przyspieszyć działania inwestorów w Polsce.
2014-01-08 | 06:45
Finanse
Zmiany w emeryturach nie wpłyną na ich wysokość, bardziej na pewność ich wypłat
Zmiany w systemie emerytalnym w długim terminie nie wpłyną na wysokość emerytur, ale nie dają też gwarancji, że w ogóle będą wypłacane, bo za te zobowiązania w całości odpowiadać będzie państwo. – Czy się z nich wywiąże? To pozostaje kwestią otwartą, choć narażoną na wiele różnych ryzyk – uważa Krzysztof Nowak z firmy doradczej Mercer Polska.
2014-01-08 | 05:50
Samorządy
Szwajcarzy zachęcają Polaków do częstszego korzystania z instytucji referendum
Szwajcarzy od kilku do kilkudziesięciu razy w roku głosują w referendach. Władze pytają obywateli o zdanie na trzech poziomach: ogólnokrajowym, kantonalnym i gminnym. Zdaniem Szwajcarów taki system to nie tylko większe zaangażowanie mieszkańców w rozwiązywanie problemów, lecz także wymierne oszczędności publicznych pieniędzy. Namawiają więc Polaków do częstszego korzystania z instytucji referendum.
2013-12-27 | 06:50
Prawo
Prof. J. Stępień o ustawie ws. OFE: Na miejscu prezydenta ręka by mi zadrżała
Przesunięcie 150 mld zł z otwartych funduszy emerytalnych do ZUS ma uratować finansowe publiczne, ale w opinii wielu ekspertów jest rozwiązaniem niezgodnym z konstytucją. To pieniądze należące do obywateli, a nie do państwa – argumentują. Prezydent ma czas do 2 stycznia na podpisanie ustawy o zmianach w OFE.