Wszystkie newsy
2013-07-17 | 06:40
Problemy społeczne
Polacy nie chcą przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Zmusza ich do tego utrata pracy i pogorszenie stanu zdrowia
Blisko połowa Polaków przechodzi na emeryturę wcześniej, niż planowała – wynika z badania przeprowadzonego przez Aegon PTE. Wśród wymienianych powodów najczęściej wskazywane są utrata pracy (36 proc.) i pogorszenie stanu zdrowia (26 proc.). Mimo to wcale nam się do emerytury nie spieszy. Ankietowani deklarują, że woleliby stopniowe wycofywanie się z rynku pracy.
2013-07-17 | 06:20
Gospodarka
Jeremi Mordasewicz: polskiej gospodarce grozi trwałe spowolnienie
W ocenie Konfederacji Lewiatan Polsce grozi trwała stagnacja gospodarcza, a co za tym idzie: wyższe bezrobocie, frustracja wielu grup społecznych i nasilenie emigracji młodzieży. Można temu zapobiec poprzez zwiększenie inwestycji, co – jak podkreśla Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan – umożliwi tworzenie nowych miejsc pracy i zwiększenie produktywności w firmach. Przedsiębiorcy potrzebują jednak odpowiedniego otoczenia, by decydować się na nowe inwestycje.
2013-07-17 | 06:00
Edukacja
Maturzyści wybierają studia. Kierunek powinni dopasować do oczekiwań pracodawców
Zgodność z zainteresowaniami i to jak wybrany kierunek pomoże w znalezieniu pracy – tymi kryteriami według ekspertów rynku pracy kierować powinni się maturzyści przy wyborze uczelni. Radzą, by uwagę zwrócić także na osiągnięcia jej absolwentów, ale i na powiązania z biznesem, czyli na oferty staży i praktyk.
2013-07-16 | 06:30
Problemy społeczne
OPZZ: proponowany przez rząd sposób waloryzacji rent i emerytur w 2014 r. jest krzywdzący
Dziś rząd ma przyjąć projekt rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. Przewiduje on wzrost świadczeń o 2,14 proc. Rząd i związki zawodowe nie osiągnęli konsensusu w tej sprawie w ramach Komisji Trójstronnej. W rezultacie to rząd ustalił, że w przyszłym roku świadczenia wzrosną o ustawowe minimum. Decyzję tłumaczy trudną sytuacją finansów publicznych i deficytem budżetowym.
2013-07-16 | 06:15
Praca
GUS poda dziś dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Analitycy prognozują dalszy spadek bezrobocia
Główny Urząd Statystyczny opublikuje dziś dane na ten temat bieżącej sytuacji na rynku pracy oraz średniego miesięcznego wynagrodzenia. Zdaniem analityków letnie miesiące przyniosą dalszy spadek bezrobocia, ale już nie tak znaczący jak w maju, kiedy stopa bezrobocia była na poziomie 13,5 proc., czyli o 0,5 pkt. proc. niższa niż w kwietniu. Zwrot tendencji nastąpi prawdopodobnie jesienią, ale eksperci mają nadzieję, że liczba bezrobotnych nie będzie rosła w szybkim tempie.
2013-07-12 | 06:40
Problemy społeczne
Polacy najbardziej pesymistycznie spośród 12 badanych nacji widzą swoją emeryturę
Zły stan zdrowia, ubóstwo i brak bezpieczeństwa – tak Polacy widzą swoją przyszłą emeryturę – wynika z badania przeprowadzonego przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aegon. Polacy są największymi pesymistami spośród 12 społeczeństw, które wzięły udział w badaniu.
2013-07-04 | 06:05
Praca
Coraz więcej osób pracuje na własny rachunek
Coraz więcej osób wybiera pracę na własny rachunek jako odpowiedź na rosnące bezrobocie. Dzięki internetowi freelancerzy mogą pracować dla firm z całego świata. Samozatrudnienie wiąże się wprawdzie z niepewnością, ale można je łączyć z inną pracą. Z takiej formy prowadzenia działalności mogą skorzystać np. tłumacze i branża turystyczna, ale także inne małe i średnie przedsiębiorstwa.
2013-07-03 | 06:00
Praca
Kandydaci do pracy z certyfikatami mają wieksze szanse w procesach rekrutacyjnych
Kandydaci do pracy z certyfikatami, nawet jeśli potencjalny pracodawca nie wymaga ich posiadania, częściej są wybierani w procesach rekrutacyjnych. Szczególnie w kryzysie, kiedy firmy mniej chętnie zatrudniają, więc z większą uwagą przyglądają się kompetencjom kandydatów. Zdobycie certyfikatu potwierdzającego kompetencje to często długotrwały i kosztowny proces. W zależności od branży może kosztować od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
2013-06-28 | 06:40
Praca
Prezes Żabka Polska: tylko w tym roku zapewnimy 2,5 tys. nowych miejsc pracy
Żabka Polska planuje w najbliższych latach uruchomić blisko 1000 nowych sklepów, gdzie zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób. Tylko w tym roku będzie to 2,5 tys. nowych miejsc pracy. Sieć notuje blisko 18 proc. wzrost sprzedaży w relacji rok do roku.
2013-06-27 | 06:50
Ubezpieczenia
R. Petru: zaproponowane przez rząd warianty zmian w OFE rozwiązują problemy budżetu państwa, ale nie przyszłych emerytur
Nie chodzi o dobro emerytów, pieniądze z OFE mają załatać dziurę budżetową – ocenia zaproponowane przez wicepremiera Jacka Rostowskiego warianty zmian w OFE Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Wszystkie trzy scenariusze, choć różne będą miały ten sam efekt – spowodują, że większość obywateli zostanie skazana na emerytury z jednego źródła, czyli z ZUS. Rząd, zdaniem ekonomisty, wprowadza Polaków w błąd twierdząc, że ZUS zainwestuje składki lepiej niż prywatne instytucje finansowe.
2013-06-26 | 06:05
Firma
Co trzecia firma w Polsce ma problem ze znalezieniem pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami
Wciąż najbardziej poszukiwanymi pracownikami są osoby z wykształceniem inżynierskim i technicznym – wynika z kolejnej edycji badania przeprowadzonego przez ManpowerGroup. Braki kadrowe w tych profesjach to nie tylko problem Polski. Zgłaszają go pracodawcy z całego świata.
2013-06-25 | 06:45
Praca
Stanisław Kluza o zmianach w urlopach macierzyńskich: ruch był dobry, ale chaotyczny
To był ruch chaotyczny, bo nie wynikał całościowej polityki demograficznej państwa – ocenia zmiany w urlopach macierzyńskich ekonomista Stanisław Kluza. Jego zdaniem takiej spójnej wizji w Polsce brakuje, w tym również innych niż urlopy macierzyńskie narzędzi, które pomogłyby polepszyć sytuację ekonomiczną rodziny.
2013-06-24 | 12:00
Giełda
Zarobki prezesów wzrosły o 10 proc. Najlepiej płaci branża medialna i sektor finansowy
Stabilizuje się poziom zarobków prezesów i członków zarządu największych spółek giełdowych. W ubiegłym roku ich wynagrodzenia wzrosły średnio o 10 procent, czyli o blisko połowę mniej niż w 2011 r. Najwięcej zarobił Janusz Filipiak, szef Comarchu. W ubiegłym roku zainkasował ponad 12 mln zł – wynika z raportu PwC.
2013-06-24 | 06:45
Edukacja
Uczelnie dostosowują programy nauczania do potrzeb rynku pracy. Coraz częściej współpracują z pracodawcami
Planowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podział uczelni na ogólnoakademickie i zawodowe pozwoli studentom świadomie wybrać miejsce kształcenia pod kątem znalezienia pracy – uważają przedstawiciele nauki. Dodają, że temu celowi powinna też służyć stała współpraca uczelni z firmami w formie szkoleń, staży, wykładów praktyków oraz opiniowania przez pracodawców programów kształcenia.
2013-06-20 | 06:45
Edukacja
Nowe programy studiów mają zwiększyć szanse absolwentów na rynku pracy
Reforma nie dzieli uczelni na lepsze i gorsze, kierunki zawodowe są bardzo potrzebne – uważa prof. Zbigniew Marciniak, były wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jego zdaniem, przyjęte przez rząd założenia nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym są korzystne z punktu widzenia studentów, bo są lepiej dostosowane do rynku pracy. Tłumaczy, że więcej praktyki na studiach umożliwi studentom podjęcie pracy w szerszej niż dotychczas grupie zawodów.