Wszystkie newsy
2013-06-27 | 06:50
Ubezpieczenia
R. Petru: zaproponowane przez rząd warianty zmian w OFE rozwiązują problemy budżetu państwa, ale nie przyszłych emerytur
Nie chodzi o dobro emerytów, pieniądze z OFE mają załatać dziurę budżetową – ocenia zaproponowane przez wicepremiera Jacka Rostowskiego warianty zmian w OFE Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Wszystkie trzy scenariusze, choć różne będą miały ten sam efekt – spowodują, że większość obywateli zostanie skazana na emerytury z jednego źródła, czyli z ZUS. Rząd, zdaniem ekonomisty, wprowadza Polaków w błąd twierdząc, że ZUS zainwestuje składki lepiej niż prywatne instytucje finansowe.
2013-06-26 | 06:05
Firma
Co trzecia firma w Polsce ma problem ze znalezieniem pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami
Wciąż najbardziej poszukiwanymi pracownikami są osoby z wykształceniem inżynierskim i technicznym – wynika z kolejnej edycji badania przeprowadzonego przez ManpowerGroup. Braki kadrowe w tych profesjach to nie tylko problem Polski. Zgłaszają go pracodawcy z całego świata.
2013-06-25 | 06:45
Praca
Stanisław Kluza o zmianach w urlopach macierzyńskich: ruch był dobry, ale chaotyczny
To był ruch chaotyczny, bo nie wynikał całościowej polityki demograficznej państwa – ocenia zmiany w urlopach macierzyńskich ekonomista Stanisław Kluza. Jego zdaniem takiej spójnej wizji w Polsce brakuje, w tym również innych niż urlopy macierzyńskie narzędzi, które pomogłyby polepszyć sytuację ekonomiczną rodziny.
2013-06-24 | 12:00
Giełda
Zarobki prezesów wzrosły o 10 proc. Najlepiej płaci branża medialna i sektor finansowy
Stabilizuje się poziom zarobków prezesów i członków zarządu największych spółek giełdowych. W ubiegłym roku ich wynagrodzenia wzrosły średnio o 10 procent, czyli o blisko połowę mniej niż w 2011 r. Najwięcej zarobił Janusz Filipiak, szef Comarchu. W ubiegłym roku zainkasował ponad 12 mln zł – wynika z raportu PwC.
2013-06-24 | 06:45
Edukacja
Uczelnie dostosowują programy nauczania do potrzeb rynku pracy. Coraz częściej współpracują z pracodawcami
Planowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podział uczelni na ogólnoakademickie i zawodowe pozwoli studentom świadomie wybrać miejsce kształcenia pod kątem znalezienia pracy – uważają przedstawiciele nauki. Dodają, że temu celowi powinna też służyć stała współpraca uczelni z firmami w formie szkoleń, staży, wykładów praktyków oraz opiniowania przez pracodawców programów kształcenia.
2013-06-20 | 06:45
Edukacja
Nowe programy studiów mają zwiększyć szanse absolwentów na rynku pracy
Reforma nie dzieli uczelni na lepsze i gorsze, kierunki zawodowe są bardzo potrzebne – uważa prof. Zbigniew Marciniak, były wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jego zdaniem, przyjęte przez rząd założenia nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym są korzystne z punktu widzenia studentów, bo są lepiej dostosowane do rynku pracy. Tłumaczy, że więcej praktyki na studiach umożliwi studentom podjęcie pracy w szerszej niż dotychczas grupie zawodów.
2013-06-20 | 05:55
Gospodarka
Ekspert KOBE: to nie OFE destabilizują finanse publiczne
Pieniądze odłożone przez Polaków w OFE to 0,5 procent PKB, dlatego, zdaniem ekonomistów zgromadzonych w Komitecie Obywatelskim ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego, nie można winić II filaru za destabilizowanie finansów publicznych. Znacznie bardziej deficytowe są w tym momencie pozostałe fundusze społeczne, a na budżecie odbijają się też obniżki podatków sprzed kilku lat, których nie zrównoważyły dochody z innych źródeł.
2013-06-19 | 06:35
Energetyka
Inwestycje w morskie farmy wiatrowe mogą dać 30 tys. miejsc pracy. Są szansą dla polskich stoczni
Prawie 74 miliardy złotych i 30 tysięcy miejsc pracy mają przynieść polskiej gospodarce inwestycje w morskie farmy wiatrowe – wyliczyli eksperci z Ernst & Young. Jednak brak odpowiednich regulacji prawnych opóźnia te projekty i dziś polskie stocznie zarabiają na produkcji elementów do takich farm, ale usytuowanych na Morzu Północnym.
2013-06-19 | 06:00
Praca
Ekonomistka Konfederacji Lewiatan: potrzebne urlopy i zwolnienia lekarskie na umowach śmieciowych
Gdyby Kodeks pracy był bardziej elastyczny, pracodawcy nie musielibyśmy w czasach spowolnienia gospodarczego sięgać po niekorzystne dla pracownika rozwiązania, które wynikają z umów cywilnoprawnych – uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. Jej zdaniem, aby przekonać ludzi do tej formy zatrudnienia należałoby wprowadzić nowe przepisy, które uregulowałyby m.in. kwestie urlopów czy zwolnień lekarskich.
2013-06-18 | 06:35
IT i technologie
Microsoft: Polska ma szansę być liczącym się graczem w sektorze IT
– Polska ma szansę, by przyciągać duże inwestycje największych graczy z branży IT – uważa Michał Jaworski, dyrektor ds. strategii technologicznej firmy Microsoft Polska. Światowe koncerny dostrzegają tu potencjał rozwojowy, przede wszystkim w postaci wykwalifikowanych i kreatywnych pracowników. To, jak dynamicznie rozwijać się będzie sektor informatyczny, zależy w dużej mierze od tego, czy warunki inwestycyjne oferowane firmom będą wystarczająco dobre i stabilne.
2013-06-18 | 06:00
Praca
J. Mordasewicz: wyraźnego wzrostu płac można się spodziewać dopiero za kilka lat
W zeszłym roku inwestycje biznesu krajowego, inwestorów zagranicznych i państwa nie przekroczyły 20 proc. produktu krajowego brutto. By tworzyć nowe miejsca pracy i utrzymać wzrost gospodarczy musimy skuteczniej ściągać kapitał – mówi ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz. Rocznie inwestycje powinny stanowić 25 proc. PKB – czyli być o 80 mld złotych wyższe niż obecnie. Dlatego obecnie na rynku kapitał jest bardziej poszukiwany niż pracownicy. Wyraźnego wzrostu płac można się spodziewać dopiero za kilka lat.
2013-06-17 | 06:35
Praca
Od dziś obowiązuje nowy urlop rodzicielski i dłuższe urlopy macierzyńskie
Wydłużenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego do 6 tygodni oraz wprowadzenie nowej kategorii – urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni – przewiduje wchodząca dziś w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Łączny wymiar tych urlopów będzie wynosił 1 rok przy urodzeniu jednego dziecka. Przedstawiciele pracodawców alarmują, że powrót z dłuższego urlopu macierzyńskiego na rynek pracy będzie zdecydowanie trudniejszy niż jest teraz.
2013-06-14 | 06:45
Praca
Wiceminister pracy: trudno jest ocenić rolę OFE w systemie emerytalnym
Rządowy raport o OFE jest już gotowy i resorty pracy oraz finansów wprowadzają do niego ostatnie poprawki. Zgodnie z zapowiedziami zostanie upubliczniony w przyszłym tygodniu. Wiceszef resortu pracy, Marek Bucior uważa, że bardzo trudno jest jednoznacznie ocenić funkcjonowanie OFE w całym systemie emerytalnym. Twierdzi, że ZUS-owski system spełnia swoją rolę, ale oczekiwania emerytów są wyższe. To zaś oznacza konieczność dodatkowego oszczędzania na emeryturę, co Polacy coraz częściej robią. Środki gromadzone w OFE to tylko jeden ze sposobów lepszego zabezpieczenia finansowego na starość.
2013-06-13 | 06:55
Praca
Decyzja Sejmu ws. dłuższych okresów rozliczeniowych i ruchomego czasu pracy w tym tygodniu
Jeszcze na trwającym obecnie posiedzeniu Sejmu odbędzie się głosowanie nad wydłużeniem okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy oraz wprowadzeniem ruchomego czasu pracy. Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej podkreśla, że te rozwiązania pozwolą uratować wiele miejsc pracy i utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki.
2013-06-12 | 06:55
Gospodarka
Prof. L. Balcerowicz: zostawcie OFE, a zlikwidujcie przywileje emerytalne
Prof. Leszek Balcerowicz uważa, że likwidacja OFE i oparcie emerytur tylko o ZUS zaszkodziłoby systemowi emerytalnemu i całej gospodarce. Tłumaczy, że otwarte fundusze emerytalne przyczyniły się do sukcesu naszego rynku kapitałowego, bo zgromadzone w nich oszczędności pracują. Jest również za likwidacją przywilejów poszczególnych grup zawodowych, w tym m.in. rolników, górników i mundurowych. Jego zdaniem szkodzą one gospodarce.