News powiązane z branża chemiczna
2024-06-20 | 06:30
Ochrona środowiska
Branża chemiczna w Europie na zakręcie. Konkurencja z Azji i Europejski Zielony Ład wymuszają inwestycje w innowacje
Sektor chemiczny w Polsce i Europie stoi przed szeregiem wyzwań, z których największym jest obecnie konkurencja ze strony rynku azjatyckiego, przede wszystkim tańszych produktów z Chin. Na to nakłada się też znaczący wzrost kosztów produkcji, spowodowany wyższymi cenami energii i surowców, oraz obciążenia wynikające z regulacji UE nastawionych na neutralność klimatyczną w 2050 roku. Kluczem do utrzymania konkurencyjności branży są inwestycje w badania, innowacje i nowe technologie, które pozwalają jej z większą elastycznością reagować na trudne warunki, a przy tym lepiej odpowiadają na wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem.
2021-12-02 | 06:10
Motoryzacja
Polscy studenci będą tworzyli nowe rozwiązania w motoryzacji. Globalny koncern chemiczny stawia na współpracę z uczelniami
Współpraca z uczelniami i instytucjami nauki to dla biznesu przede wszystkim szansa na przyspieszenie prac nad innowacjami. Z drugiej strony jest to również okazja, by do badań i rozwoju zachęcić młodych ludzi. BASF – globalny potentat w branży chemicznej – na całym świecie zatrudnia ok. 10 tys. inżynierów i naukowców, którzy zajmują się działalnością badawczo-rozwojową, ale współpracuje również z około 250 uniwersytetami, instytutami i grupami badawczymi na całym świecie. Ta współpraca ma miejsce również w Polsce. BASF przedłużył właśnie trwające od dekady partnerstwo z warszawskim Centrum Nauki Kopernik, a wspólne programy edukacyjne prowadzi też m.in. z Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską i uczelniami rolniczymi.
2020-12-29 | 06:30
Regionalne - Kujawsko-pomorskie
Sprzedaż certyfikowanych maseczek nie spadnie nawet po ustaniu pandemii. Grupa Ciech uruchamia ich produkcję w Bydgoszczy
Około 10 mln certyfikowanych masek filtrujących klasy FFP2 będzie rocznie produkować Grupa Ciech w swoim bydgoskim zakładzie, gdzie na co dzień powstają pianki poliuretanowe do przemysłu meblarskiego. Maseczki „made in Poland” znajdą swoje miejsce na rynku nawet po ustaniu pandemii koronawirusa, m.in. jako ochrona przed smogiem i zanieczyszczeniami powietrza oraz środki ochrony osobistej na budowach, w szpitalach czy laboratoriach. Grupa zamierza w przyszłym roku wprowadzić do sprzedaży maski z najwyższą klasą filtracji FFP3.
2017-11-10 | 06:50
Konsument
Do połowy stulecia rolnictwo będzie musiało wyżywić 10 mld ludzi. Rolnicy potrzebują innowacyjnych rozwiązań i produktów
Pogodzenie upraw z ochroną środowiska i różnorodności biologicznej to dla rolników duże wyzwanie. Od stanu środowiska naturalnego zależy w dużej mierze jakość plonów. Z drugiej strony – do połowy tego stulecia rolnictwo będzie musiało wyżywić około 10 mld ludzi. Dlatego zdaniem ekspertów potrzebny jest wzrost efektywności upraw. Aby sprostać tym wyzwaniom, rolnictwo potrzebuje innowacji. Kluczowe jest też kształtowanie świadomości rolników i promowanie dobrych praktyk, które można stosować w gospodarstwach.
2015-12-23 | 06:55
Przemysł
W ciągu 1,5 roku ceny akcji Ciechu wzrosły o 170 proc. To efekt restrukturyzacji i sprzyjających okoliczności rynkowych
Dobra sytuacja na rynku sody, spadające ceny surowców i słabnący złoty – to najważniejsze czynniki zewnętrzne, które miały wpływ na dynamiczny wzrost kursu akcji spółki Ciech. Równocześnie w opinii analityków rynkowych na rosnącą wartość spółki wpłynęły: restrukturyzacja, nadzór prywatnego właściciela oraz korzystne renegocjacje zadłużenia. W efekcie w ciągu ostatnich 18 miesięcy cena akcji poszła w górę o blisko 170 proc. i dziś wynosi ok. 80 zł. Dynamicznie rośnie także cały indeks WIG-chemia (o ok. 42 proc. w ciągu roku).
2015-12-16 | 06:45
Przemysł
BASF inwestuje w innowacje w branży chemicznej. Koncern rocznie wydaje blisko 2 mld euro na prace badawczo-rozwojowe
Firma aktywnie włącza się w proces tworzenia innowacji w branży chemicznej. Tylko w ubiegłym roku na badania i rozwój przeznaczyła blisko 2 mld euro. Nad innowacjami pracuje globalnie ponad 10 tys. osób. Koncern stawia na rozwiązania, które wspierają efektywne i zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych w procesie produkcyjnym. W tym roku BASF obchodzi 150. rocznicę swojego istnienia.
2015-08-17 | 08:00
Przemysł
Gekoplast zakontraktował kolejną linię produkcyjną, która zacznie działać od 2016 roku. Popyt na wyroby z tworzyw sztucznych jest ogromny i nadal rośnie
Produkcja tworzyw sztucznych w Polsce rośnie w tempie dwucyfrowym. W ostatnich 12 miesiącach jej dynamika wyniosła ponad 20 proc. To skłania Gekoplast, lidera w segmencie płyt komórkowych, do szybkiej zamiany NewConnect na główny parkiet warszawskiej giełdy. Wejściu na główny rynek pod koniec 2015 r. może towarzyszyć emisja akcji, z której środki będą przeznaczone na inwestycje w nowe moce produkcyjne lub surowce i materiały.
2015-08-10 | 10:00
Przemysł
Dobre perspektywy dla producentów tworzyw sztucznych. Pomaga tania ropa naftowa
Polski przemysł zużywa coraz więcej wyrobów z tworzyw sztucznych. To efekt silnego wzrostu produkcji w ostatnich latach w branży motoryzacyjnej, AGD oraz spożywczej, które należą do głównych odbiorców opakowań i płyt z polipropylenu. Producenci tych wyrobów spodziewają się utrzymania dynamicznego wzrostu przychodów, dlatego inwestują w nowe moce wytwórcze. Spadek cen ropy naftowej do wieloletnich minimów dodatkowo zwiększa rentowność tej branży.
2014-11-21 | 06:55
Przemysł
W. Karpiński: Jesteśmy świadkami ekspansji polskiej chemii. Szybszy rozwój będzie możliwy dzięki inwestycjom w nowe technologie
Polski sektor chemiczny znajduje się na ścieżce wzrostowej zarówno w kraju, jak i za granicą – podkreśla Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa. Dalszej ekspansji będą sprzyjać inwestycje w nowe technologie realizowane dzięki nowej perspektywie unijnej. Zagrożeniem może być umowa o wolnym handlu z USA oraz polityka klimatyczna UE.
2014-09-30 | 06:35
Przemysł
Kryzys na Ukrainie jest szansą na rozwój własnych źródeł energii
Kryzys na Ukrainie to szansa dla Europy na zwrot w stronę własnych, tańszych źródeł energii. Branża chemiczna odczuwa spadek popytu w związku z tą sytuacją, ale większym zagrożeniem jest dla niej wciąż niepewna sytuacja gospodarcza w strefie euro. Dow Chemical ocenia polski rynek jako perspektywiczny i zapowiada, że Polska skorzysta z inwestycji w innych regionach.
2014-08-06 | 06:40
Przemysł
Instytut Jagielloński: Polski przemysł chemiczny potrzebuje dalszej konsolidacji. To umocniłoby jego pozycję na rynkach zagranicznych
Grupa Azoty jedną ze spółek na liście podmiotów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Takie rozwiązanie było postulowane w kontekście zwiększania udziałów rosyjskiego Acronu w polskiej branży chemicznej. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego uważają, że dalsza konsolidacja polskich spółek chemicznych powinna dać im silniejszą pozycję na europejskim rynku, a także wzmocnić ich zabezpieczenie przed wrogim przejęciem.
2014-07-08 | 06:25
Przemysł
Sprzedaż chemii budowlanej w górę. Wzrosty sięgają kilkudziesięciu procent
Rynek materiałów budowlanych w Polsce w I połowie roku rósł bardzo dynamicznie. Tylko w Polskich Składach Budowlanych sprzedaż po pierwszych pięciu miesiącach roku była o jedną czwartą wyższa niż przed rokiem. Producent chemii budowlanej firma Selena FM zanotowała w Polsce największe wzrosty spośród 70 różnych rynków, na których jest obecna. Inne perspektywiczne dla spółki rynki to m.in. Turcja, Rumunia i Brazylia, choć przedstawiciele firmy deklarują, że teraz koncentruje się ona głównie na rynku na europejskim.
2014-05-13 | 06:20
Przemysł
Polskie firmy chemiczne mogłyby rosnąć szybciej dzięki inwestycjom w badania i rozwój. Ograniczeniem są m.in. wydatki na politykę klimatyczną UE
Ponad 130 mld zł wartości produkcji sprzedanej osiągnęła w ubiegłym roku branża chemiczna – szacuje prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. To wynik podobny do tego z 2012 roku. Zwiększeniu dynamiki wzrostu mogłyby pomóc programy badawczo-rozwojowe podnoszące innowacyjność, jednak polskie firmy przeznaczają więcej środków na dostosowanie się do wymogów unijnej polityki klimatycznej kosztem wydatków na badania i rozwój.
2014-01-31 | 06:15
Przemysł
Prezes Dow Polska: Branża chemiczna będzie rosła. Nie zagrozi jej porozumienie o wolnym handlu UE-USA
Przemysł chemiczny zatrudnia ponad 250 tysięcy Polaków. Dzięki poprawiającej się koniunkturze w kraju i na rynkach Europy Zachodniej branża rozwija się dynamicznie i zdaniem jej przedstawicieli tak też będzie w kolejnych latach. Planowane porozumienie USA-UE o wolnym handlu nie powinno tego zahamować.
2012-12-13 | 06:10
Surowce
J. Michniuk (Selena FM): brakuje strategii dla polskiego przemysłu chemicznego, cała branża nie rozwiązała jeszcze swoich problemów
Uzależnienie od importu gazu z Rosji, niska innowacyjność, ale przede wszystkim – brak rządowej wizji rozwoju branży chemicznej. To główne przyczyny problemów tej gałęzi przemysłu w Polsce. Klienci przez to uciekają do zagranicznej konkurencji, a polscy przetwórcy narzekają, że trudno im dostać niezbędne półprodukty od krajowych producentów.