Wszystkie newsy
2012-09-04 | 07:00
Sport
Ministerstwo sportu nie ma pieniędzy na siatkarski mundial
Za dwa lata pierwsze w historii Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej rozgrywane w Polsce. Obserwatorzy porównują zbliżające się wydarzenie do Euro 2012. Przyjadą reprezentacje z 23 krajów, a cały turniej potrwa 17 dni. Wciąż jednak nie wiadomo, czy rząd wesprze finansowo organizację siatkarskich mistrzostw świata.
2012-09-04 | 06:50
Zdrowie
Apteki potrzebują lekarstwa na kłopoty
Wejście w życie ustawy refundacyjnej wpędziło polskie apteki w kłopoty. Grupa Pelion wylicza, że zmniejszenie wpływów zmusiło ją do zamknięcia 10 proc. placówek i redukcji zatrudnienia. – Jeżeli chcemy mieć odpowiednią ilość aptek i odpowiednio wykwalifikowany personel, to marża musi być wystarczająca na pokrycie wszystkich kosztów stałych apteki – tłumaczy Jacek Szwajcowski, prezes zarządu Pelion S.A. Dziś apteka zarabia średnio na każdej zrealizowanej recepcie 5 groszy.
2012-09-04 | 06:43
Fundusze unijne
Marszałkowie chcą unijnych pieniędzy na turystykę z budżetu 2014-2020
Województwo lubuskie stawia na rewitalizację i odnowę obiektów. Dzięki inwestycjom w zabytki rozwija się cały sektor turystyczny. Większość inwestycji udało się zrealizować przy wsparciu unijnych pieniędzy. Problem w tym, że w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, w ramach polityki spójności, nie są planowane wydatki na turystykę.
2012-09-04 | 06:20
Surowce
Greenpeace zakończył akcję blokowania prac Gazpromu, ale to nie koniec walki o Arktykę
Ekolodzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w sprawie złóż arktycznych. W sierpniu kilkunastu członków Greenpeace przez pięć dni blokowało prace na platformie Gazpromu Prirazłomnaja. Akcja kilka dni temu została wstrzymana, ale nie wiadomo, czy ostatecznie. – Ta firma, podobnie jak Shell, wybiera się w okolice Arktyki, by prowadzić odwierty w poszukiwaniu ropy. Jest to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w tamtym rejonie – tłumaczy Katarzyna Guzek z Greenpeace. Jednocześnie zapowiada, że ekolodzy mogą jeszcze zaskoczyć swoimi akcjami energetyczne koncerny znajdujące się na całym świecie.
2012-09-03 | 06:35
Energetyka
Enea negocjuje z Polimeksem zabezpieczenie inwestycji w Kozienicach
Wykreślenie z listy inwestycji mogących otrzymać darmowe uprawnienia do emisji CO2, odwołanie się chińskiego konsorcjum COVEC/CNEEC od decyzji w sprawie przetargu i wreszcie kłopoty finansowe Polimeksu, który ma wybudować blok węglowy w Kozienicach. Piętrzą się kolejne trudności przed jedną z największych polskich inwestycji energetycznych. Mimo to, Enea zapewnia, że wkrótce podpisze umowę na jej wykonanie.
2012-09-03 | 06:30
Energetyka
LW Bogdanka będzie potrzebować 200 nowych pracowników do 2014 roku
Z jednej strony uruchomienie nowej ściany wydobywczej i potrzeba zatrudnienia nowych pracowników. Z drugiej – konieczność wprowadzenia dyscypliny kosztów. – Bogdanka jest dziś w takim stanie, że raczej będziemy zatrudniać. Jest też takie zjawisko, jak outsourcing, który pozwala taniej zatrudnić pracownika – mówi prezes Mirosław Taras.
2012-09-03 | 06:25
IT i technologie
MRR: budowa szerokopasmowego internetu ruszyła z miejsca
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przekonuje, że udało się osiągnąć postęp w pracach nad budową szerokopasmowego internetu w Polsce. Proces inwestycyjny w pięciu województwach Polski Wschodniej powinien rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Poważne opóźnienia w realizacji projektu wytknęła wcześniej w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.
2012-09-03 | 06:20
Finanse
Totalizator Sportowy: nasza marka LOTTO to gry liczbowe i loterie pieniężne. Nie można nas mylić z Totolotkiem S.A.
Popularna nazwa „totolotek” wprowadziła ostatnio wiele zamieszania. Prywatna spółka Totolotek S.A., której minister finansów cofnął koncesję na organizowanie zakładów wzajemnych, mylona jest przez klientów z grą Totalizatora Sportowego, spółki Skarbu Państwa. – Zwykliśmy mówić o każdej grze: idę puścić „totolotka”. Ale dziś gramy w LOTTO. Nie można potocznej nazwy „totolotek” łączyć z kwestią nazw spółek i nazw handlowych – tłumaczy Piotr Kamiński, pełniący obowiązki prezesa Totalizatora Sportowego. – Grając w LOTTO możemy czuć się bezpieczni, a wygrana jest gwarantowana i w 100 proc. pewna.
2012-09-03 | 06:10
Prawo
KRD: zwiększenie wymogów przy wpisywaniu długów do rejestru dłużników spowoduje zatory płatnicze
Politycy chcą zmian w zakresie wpisywania długów do rejestrów dłużników. Złożony w Sejmie projekt Ruchu Palikota przewiduje zwiększenie wymogów formalnych wobec wierzycieli. W zamyśle ma to zapobiec przypadkom wpisywania do biur informacji gospodarczej długów jeszcze niewymagalnych. Suchej nitki na projekcie nie zostawiają przedstawiciele Krajowego Rejestru Długów. Ich zdaniem wprowadzenie tych przepisów spowodowałoby większe zatory płatnicze.
2012-09-03 | 06:08
Infrastruktura
Transport intermodalny w ciągu roku urósł dwukrotnie. Dalszy rozwój uzależniony od poprawy infrastruktury
Polska gospodarka w coraz większym stopniu czerpie korzyści, jakie daje transport intermodalny, czyli połączenie w jeden mechanizm trzech tradycyjnych dróg: morskiej, drogowej i kolejowej. Jego udział zwiększył się w ciągu roku dwukrotnie. – Statystyki pokazują, że wzrost jest bardzo duży w ostatnim okresie – mówi Krzysztof Dyl. Do czołówki europejskiej sporo nam jeszcze brakuje, ale, jak zapewnia prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Polska ma najlepszą dynamikę wzrostu w Europie.
2012-08-31 | 06:55
Energetyka
Tauron oferuje PGE współfinansowanie budowy elektrowni atomowej. W zamian za dostęp do energii
Do 2015 roku Tauron chce mieć w swoim portfelu kilkaset megawatów mocy z energii produkowanej w elektrowni atomowej. Propozycja złożona PGE, odpowiedzialnej za budowę pierwszej polskiej siłowni jądrowej, zakłada finansowy udział Taurona w inwestycji. Prezes spółki liczy, że w najbliższym czasie dojdzie do porozumienia i zostanie utworzony sojusz również z innymi spółkami energetycznymi.
2012-08-31 | 06:50
IT i technologie
Cyfrowy Polsat: oczekujemy, że w tym roku rynek reklamy spadnie o 4-6 proc.
– Rynek reklamy telewizyjnej może spaść w tym roku nawet o 6 proc. – szacuje Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu. Spowolnienie widać już po I półroczu, chociaż – jak podkreślają przedstawiciele spółki – Polsat radził sobie z tym bardzo dobrze. I to mimo Euro 2012, które przyciągnęło reklamodawców do TVP1 i TVP2. Wielkie wydarzenie sportowe, transmitowane w telewizji publicznej, nie zaszkodziło również kwartalnym wynikom oglądalności Polsatu.
2012-08-31 | 06:45
Firma
Tylko 10 z 20 największych biur podróży złożyło sprawozdania finansowe za 2011 rok
W tym sezonie już dziewięć firm turystycznych ogłosiło upadłość. To wyraźny wzrost, bo przed rokiem zbankrutowały tylko dwie. Pogorszyła się też transparentność samych touroperatorów. Firma Euler Hermes alarmuje, że w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy tylko 10 na 20 największych biur turystycznych złożyło swoje sprawozdania finansowe za 2011 rok.
2012-08-31 | 06:30
Praca
Od soboty wyższe dopłaty do pensji osób niepełnosprawnych
1 września wchodzą w życie nowe przepisy, które zmienią zasady dofinansowywania pensji osób niepełnosprawnych. Podstawą do obliczania dopłat będzie płaca minimalna z 2011 roku, a nie jak do tej pory o 100 zł brutto niższa płaca z 2009 roku. Efekt? Dopłaty dla pracodawców będą wyższe, co poprawi sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy – oceniają eksperci Pracodawców RP.
2012-08-31 | 06:25
Energetyka
UE zakazuje sprzedaży kolejnych żarówek. Ma to dać 5 mld euro oszczędności rocznie
Miejsce klasycznej żarówki zajmuje nowoczesna świetlówka. Najpierw ze sklepów zniknęły te o mocy 100 W i więcej, następnie „siedemdziesiątki piątki”, „sześćdziesiątki" i wreszcie – o mocy 40 W i mniej. Od 1 września w całej Unii Europejskiej obowiązywać zacznie zakaz produkcji i importu wszystkich standardowych żarówek. Ma to przynieść oszczędności rzędu 5 mld euro rocznie.