Wszystkie newsy
2014-09-30 | 06:35
Przemysł
Kryzys na Ukrainie jest szansą na rozwój własnych źródeł energii
Kryzys na Ukrainie to szansa dla Europy na zwrot w stronę własnych, tańszych źródeł energii. Branża chemiczna odczuwa spadek popytu w związku z tą sytuacją, ale większym zagrożeniem jest dla niej wciąż niepewna sytuacja gospodarcza w strefie euro. Dow Chemical ocenia polski rynek jako perspektywiczny i zapowiada, że Polska skorzysta z inwestycji w innych regionach.
2014-09-22 | 06:40
Surowce
M. Woszczyk (PGE): jeszcze bardzo długo w polskiej gospodarce węgiel będzie dominujący paliwem
Strategia PGE zakłada zróżnicowanie dotychczasowych źródeł energii. Tempo jej wprowadzania ma jednak zależeć przede wszystkim od opłacalności poszczególnych inwestycji. Wymagają one wysokich nakładów, więc jeśli koszty emisji dwutlenku węgla będą wysokie, to dywersyfikacja będzie przebiegać wolniej.
2014-09-19 | 06:55
Energetyka
Górnictwo wyzwaniem dla nowego rządu. Od reformy kopalń zależy kondycja całej energetyki
Nowy rząd będzie musiał się zmierzyć z fatalną sytuacją w górnictwie. Tylko w I półroczu polskie kopalnie straciły na sprzedaży węgla ponad miliard złotych. Choć niskie ceny węgla są problemem na całym świecie, w Polsce nakłada się na to brak efektywności wydobycia i utrzymywanie trwale nierentownych kopalni kosztem inwestycji w te, które mogą być zyskowne. Od szybkiej reformy górnictwa węgla zależy kondycja całej branży energetycznej.
2014-09-19 | 06:35
Fundusze inwestycyjne
Samorządy szukają pieniędzy na inwestycje. Głównie projekty energetyczne i infrastrukturalne
Polska ma wciąż ogromne potrzeby inwestycyjne w infrastrukturze oraz energetyce, przeszkodą w realizacji części z nich może być jednak wysokie zadłużenie publiczne. Problem można rozwiązać dzięki szerszemu wykorzystaniu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) oraz obligacji przychodowych. Potencjał w rozwoju tych rynków widzi już część funduszy inwestycyjnych.
2014-09-16 | 06:50
Surowce
Ceny ropy i gazu będą niższe. Wpłynie to pozytywnie na wzrost gospodarczy w Polsce
Cena ropy WTI spada od czerwca. Z prognoz Banku DNB wynika, że na koniec 2014 roku za baryłkę tej ropy inwestorzy będą płacić około 90 dolarów. To zasługa drugiej rewolucji łupkowej w USA. Według Artura Tomaszewskiego, prezesa zarządu DNB Bank Polska, kiedy Stany Zjednoczone rozpoczną eksport gazu do Europy, ceny surowca spadną, co pozytywnie wpłynie na gospodarkę na Starym Kontynencie. Od 2020 roku ważną rolą na rynku gazu zaczną też odgrywać Chiny.
2014-09-16 | 06:45
Polityka
T. Chmal: Polska ma prawo do rozporządzania gazem według uznania. Przesyłanie przez Gazprom mniejszych ilości niż zamówione jest naruszeniem umowy.
Gazprom ograniczając dostawy gazu do Polski, nie wykonuje swych zobowiązań kontraktowych. Zgodnie z umową, jaką zawarliśmy z Rosjanami, PGNiG ma prawo domagać się dostaw takiej ilości, jakiej potrzebuje, i jeżeli nie przekracza to wielkości zapisanej w kontrakcie, Gazprom ma obowiązek to zamówienie zrealizować – tłumaczy Tomasz Chmal, ekspert Instytutu Sobieskiego. PGNiG domaga się od Rosjan wyjaśnienia przyczyn ostatnich ograniczeń w dostawach.
2014-09-16 | 06:45
Surowce
Automatyzacja zmienia górnictwo. Maszyny zastępują pracowników i poprawiają bezpieczeństwo ich pracy
14 tysięcy czujników sterowanych z jednego pomieszczenia będzie ułatwiać prace wydobywcze w chilijskiej kopalni KGHM-u Sierra Gorda. Automatyzacja całkowicie zmienia warunki pracy w górnictwie i zwiększa bezpieczeństwo pracujących w kopalniach ludzi.
2014-09-15 | 06:55
Surowce
Polska kupuje gaz od Czechów i Niemców. J. Steinhoff uważa, że to bardzo racjonalna decyzja
Po zmniejszeniu przez Gazprom dostaw gazu do Polski, Gaz-System zdecydował się na jego zakup od Czechów i Niemców. Było to możliwe dzięki fizycznemu rewersowi na Jamale. Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff decyzję tę ocenia jako bardzo słuszną.
2014-09-15 | 06:45
Prawo
Polska nie wykorzystuje potencjału biogazowni. Choć to ogromne pole do wzrostu niezależności energetycznej
W całej Polsce istnieje tylko 55 biogazowni rolniczych, choć grunty rolne zajmują niemal połowę kraju. W ten sposób Polska nie wykorzystuje szansy na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, stanu środowiska naturalnego oraz przyspieszenie rozwoju obszarów wiejskich. Główną przyczyną jest brak nowej ustawy o OZE, choć nie brakuje opinii, że przyjęcie projektu w obecnym kształcie nie rozwiąże tego problemu.
2014-09-12 | 06:55
Polityka
S. Niesiołowski (PO): Polska ma wystarczające zapasy gazu, nie ma zagrożenia
W ciągu ostatniej doby napływ rosyjskiego gazu do Polski spadł o 45 proc. w stosunku do zamówień złożonych przez PGNiG – informuje spółka. Jej zarząd oraz politycy przekonują, że Polska jest dobrze zabezpieczona przed ewentualnym dalszym ograniczeniem dostaw. Zbiorniki gazu są niemal pełne, ponadto istnieje możliwość importu surowca od zachodnich i południowych sąsiadów.
2014-09-12 | 06:40
Infrastruktura
Preferowany przez Polskę model finansowania elektrowni atomowej pod lupą Komisji Europejskiej
Preferowany przez polskie władze model finansowania polskiej elektrowni atomowej budzi zastrzeżenia Komisji Europejskiej. Długoterminowe kontrakty różnicowe jako pierwsza chce zastosować Wielka Brytania, ale Bruksela ocenia, że stała cena zakupu energii zagwarantowana inwestorowi na 35 lat może oznaczać niepotrzebny wydatek nawet 17,6 mld funtów (ponad 90 mld zł).
2014-09-12 | 06:35
Rynki zagraniczne
J. Wolski (Kopex): Polskie górnictwo nie ma środków na nowe maszyny i urządzenia. Pracujemy nad wzrostem eksportu na rynek argentyński i chiński
W II kwartale 2014 r. wydobycie węgla kamiennego w Polsce było najniższe od blisko pięciu lat. Popyt na węgiel pozostaje słaby, przez co będące w trudnej sytuacji spółki górnicze wstrzymują inwestycje. Kopex poprawił jednak wyniki finansowe w II kwartale, mimo że na rynki zagraniczne przypada mniej niż połowa sprzedaży. Spółka nie spodziewa się jednak poprawy sytuacji w polskim górnictwie w najbliższym czasie, dlatego pracuje nad rozwojem swojego eksportu.
2014-09-11 | 06:55
Energetyka
Prezes PGE EJ 1: Udział w projekcie jądrowym jest w interesie KGHM, Enei i Tauronu
Trwają konsultacje nad rządową strategią w dziedzinie polityki energetycznej. Każdy ze scenariuszy zakłada rozwój energetyki jądrowej, co potwierdziło zaangażowanie w projekt jądrowy kolejnych spółek Skarbu Państwa. KGHM, Enea i Tauron podpisały umowę o nabyciu udziałów w spółce PGE EJ 1, ponieważ jest to w ich interesie – uważa prezes PGE EJ 1.
2014-09-11 | 05:55
Sztuka
W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych można oglądać wystawę zdjęć z chilijskiej kopalni miedzi Sierra Gorda
W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie została otwarta wystawa zdjęć z chilijskiej kopalni Sierra Gorda. Wśród pięćdziesięciu unikatowych fotografii znajdują się zarówno zdjęcia dokumentujące budowę kopalni, jak i portrety Ignacego Domeyki, którego imieniem zostanie nazwana ta inwestycja. Wystawę można będzie oglądać do 27 września.
2014-09-10 | 06:40
Konsument
PGE zapowiada walkę o segment detaliczny pomimo spadających przychodów i niskich marż
Pomimo spadku wyniku operacyjnego EBIT i przychodów segmentu detalicznego w pierwszym półroczu PGE zapowiada walkę o klientów. Choć już i tak niskie marże będą jeszcze bardziej spadać w miarę wzrostu konkurencji, spółka chce atrakcyjną ofertą pozyskiwać nowych klientów i co najmniej utrzymać wolumen sprzedaży.