Wszystkie newsy
2013-01-17 | 06:55
Nieruchomości
Resort budownictwa: „Mieszkanie dla Młodych” w praktyce dopiero od 2014 r.
Pierwsze kredyty w ramach programu „Mieszkanie da młodych” ruszą dopiero od stycznia 2014 r., bo banki komercyjne potrzebują czasu na podpisanie stosownych umów z BGK. Po zakończonych właśnie konsultacjach społecznych nie zmieniły się zasady dopłat do kredytów. Jak powiedział Agencji Informacyjnej Newseria wiceminister Piotr Styczeń, program przez to, że dotyczy tylko nowych mieszkań, poprawi sytuację w branży budowlanej.
2013-01-17 | 06:50
Telekomunikacja
Rynek telefonii stacjonarnej kurczy się. Netia stawia więc na klienta biznesowego
Netia prognozuje, że przychody w 2013 roku będą niższe niż w 2012 roku. Powód – niższe stawki MTR i spadające popularność telefonii stacjonarnej. Aby zawalczyć na rynku operator większy nacisk planuje położyć na rozwój usług dla biznesu, które są najbardziej zyskowne.
2013-01-17 | 06:45
Ubezpieczenia
Spada liczba nowych członków otwartych funduszy emerytalnych
W ubiegłym roku na konta otwartych funduszy emerytalnych trafiło najmniej pieniędzy od 2000 r. Te dane to efekt obniżenia przez rząd składki przekazywanej funduszom, ale i starzenia się społeczeństwa. W najbliższych latach OFE mogą liczyć na zaledwie 400 tys. nowych członków rocznie. W takiej sytuacji Towarzystwa Funduszy Emerytalnych stawiają coraz bardziej na utrzymanie swoich obecnych klientów niż tylko na pozyskiwanie nowych.
2013-01-17 | 06:43
Rolnictwo
IERiGŻ: 700 tys. polskich gospodarstw rolnych u kresu swoich dni
Najbliższe kilka lat to czas, który zadecyduje o kształcie polskiego rolnictwa. Wpływ na to będą miały nowe regulacje w UE, m.in. zniesienie limitów na produkcję mleka i nowe zasady unijnej polityki rolnej, jak i planowane zmiany w kraju, czyli np. nowe regulacje dotyczące genetycznie zmodyfikowanej żywności, zmiana systemu opodatkowania gospodarstw rolnych oraz ubezpieczenia społecznego. Decyzje rządu mogą zaważyć na tym, czy przetrwa 700 tys. gospodarstw. Przed bankructwem ratuje je obecnie to, że właściciele czerpią dochody z innych źródeł.
2013-01-17 | 06:42
Prawo
Od dziś ułatwienia przy wydawaniu paszportów
Możliwość złożenia wniosku o paszport u dowolnego wojewody oraz uproszczenia w wydawaniu drugiego paszportu i paszportu tymczasowego – przewiduje obowiązująca od dziś nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych.Osoby, które muszą pilnie wyjechać za granicę w sprawach zawodowych będą mogły otrzymać paszport tymczasowy.
2013-01-17 | 06:40
Firma
Mniejsze firmy też liczą na pieniądze z Inwestycji Polskich
Chęć skorzystania z finansowania w ramach programu Inwestycje Polskie zgłaszają także mniejsi przedsiębiorcy. Dla wielu z nich byłaby to pomoc niezbędna, by przetrwać czas spowolnienia gospodarczego. Liczą na wsparcie m.in. w formie kredytów obrotowych. Początkowo w kasie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. ma znaleźć się prawie 12 mld złotych pochodzących z prywatyzacji firm należących do Skarbu Państwa.
2013-01-17 | 06:30
Prawo
Od dziś założenie firmy jeszcze łatwiejsze. Eksperci: potrzebne kolejne ułatwienia, nie tylko na początku działalności
Od dziś obowiązują przepisy, które m.in. uchylają obowiązki przedsiębiorców rozpoczynających działalność wobec Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Eksperci chwalą te uproszczenia dodając, że należy jeszcze wprowadzić szybsze procedury elektroniczne, które ograniczyłyby ilość wizyt w urzędach i pozwoliły większą liczbę danych wysyłać drogą elektroniczną, dzięki czemu przedsiębiorcy zaoszczędziliby czas i pieniądze.
2013-01-16 | 07:30
Gospodarka
Prognoza Saxo Bank na 2013 r.: strefa euro wciąż w recesji. Napięcia społeczne mogą wywołać zmiany
Negatywną dla Europy, sceptyczną dla Stanów Zjednoczonych i pełną wyczekiwania na transformację w Azji – taką prognozę na 2013 rok przygotowali analitycy Saxo Banku. Ich zdaniem gospodarka światowa będzie się rozwijać wolniej niż oczekuje tego rynek, a sama strefa euro wciąż pozostanie w recesji. Ale dla Europy to może być rok przełomu. Rosnące niezadowolenie społeczeństw, związane m.in. z coraz wyższym bezrobociem, może stać się bodźcem do wielu ważnych zmian.
2013-01-16 | 06:55
Telekomunikacja
Solorz-Żak inwestuje w inteligentne domy. I myśli o kolejnej generacji szybkiego internetu mobilnego
Grupa Zygmunta Solorza-Żaka szykuje się do ostrej walki o klientów. Chce z początkiem 2014 roku udostępnić im tzw. inteligentny system zarządzania domem, w ramach którego oferować będzie telewizję, internet, telefon i inne funkcje, np. związane z monitoringiem czy płatnościami rachunków. W planach jest też wdrażanie w kolejnych latach następnej generacji szybkiego przesyłu danych nawet do 1Gbps – LTE Advanced.
2013-01-16 | 06:45
Energetyka
Program Natura 2000 wstrzymuje inwestycje w elektrownie wiatrowe
Jeśli farmy wiatrowe miałyby wkraczać na tereny Natura 2000 w sposób niebezpieczny dla przyrody, to należy poszukać innych lokalizacji – uważa prof. Andrzej Kraszewski, były minister środowiska. Według niego jednak sam fakt przynależenia do obszarów chronionych nie powinien przesądzać o wstrzymaniu rozwoju energetyki wiatrowej na danym terenie. Problem w tym, że w województwach, które charakteryzują się największą wietrznością, jest też najwięcej terenów podlegających Naturze 2000.
2013-01-16 | 06:40
Nieruchomości
Deweloperzy: trzeba natychmiast zmienić „ustawę deweloperską”, aby uniknąć powtórki z Amber Gold
Zmiany są konieczne, żeby nie było deweloperskiej Amber Gold – twierdzą firmy deweloperskie i chcą nowelizacji tak zwanej „ustawy deweloperskiej”, której zapisy obowiązują od końca kwietnia. Chcą m.in. ułatwienia zawierania umów rezerwacyjnych i umożliwienie rozliczania z klientem różnicy między rzeczywistą powierzchnią lokalu a projektem w granicach 2 proc. Postulują też wprowadzenie sankcji karnych i cywilnych w przypadku, gdy deweloper pobiera od klienta pieniądze z pominięciem rachunku powierniczego.
2013-01-16 | 06:30
Przemysł
Producenci mebli walczą o drewno z Lasami Państwowymi
Polska branża meblarska zajmuje czołowe miejsce w światowym eksporcie. Więcej mebli dostarczają jedynie Chińczycy, Włosi i Niemcy. Jednak rozwój branży mogą zatrzymać Lasy Państwowe, które są głównym dostawcą drewna na polski rynek. Producenci mebli właśnie Lasy Państwowe obciążają odpowiedzialnością za wysokie ceny i brak dostępu do surowca.
2013-01-16 | 06:25
Turystyka
Słaby początek roku dla biur podróży. Sprzedaż niższa o kilkadziesiąt procent
Sprzedaż wyjazdów zimowych w pierwszych dniach stycznia była mniejsza o ok. 30 proc., a letnich – o 25 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku 2012. Przedstawiciele branży twierdzą jednak, że wpłynął na to rozkład dni świątecznych i patrzą w przyszłość z optymizmem, bo mimo trudnej sytuacji gospodarczej, liczba ich klientów w ubiegłym roku wzrosła o kilkanaście procent.
2013-01-16 | 06:15
Firma
Współpraca firm przy przetargach w ramach konsorcjów pod lupą UOKiK
Niedawna decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie dwóch białostockich firm, które zawiązały konsorcjum, aby wygrać przetarg, wpłynie na postępowania przetargowe w całym kraju. UOKiK uznał, że przedsiębiorcy występując wspólnie dopuścili się naruszenia konkurencji, bo każdy z nich miał możliwość samodzielnego wystartowania w przetargu.
2013-01-15 | 06:57
Fundusze unijne
Polska już dzieli pieniądze z UE na lata 2014-20. E. Bieńkowska: musimy pracować "na sucho", dopóki nie znamy kwoty wsparcia
Decyzje o podziale blisko połowy środków unijnych, które w ramach przyszłej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 trafią do Polski, zapadną na poziomie regionalnym. To jedno z założeń do Umowy Partnerstwa, czyli dokumentu o charakterze strategicznym w toku prowadzonych negocjacji z Komisją Europejską, którym dzisiaj zajmowała się Rada Ministrów.