Wszystkie newsy
2013-01-15 | 06:55
Gospodarka
Prof. L. Balcerowicz: bez reform będziemy stopniowo wytracać szybkość rozwoju gospodarczego
– Polska gospodarka będzie się coraz wolniej rozwijać – przewiduje prof. Leszek Balcerowicz. Zdaniem byłego wicepremiera i ministra finansów powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Nie sprzyja nam demografia. Brakuje też odpowiedniego klimatu dla prywatnych inwestycji i rozwoju innowacji. Dlatego jak najszybciej powinna się zacząć prawdziwa debata o koniecznych reformach, ale do tego potrzeba więcej obywatelskiego działania.
2013-01-15 | 06:45
Praca
3 na 5 pracowników spodziewa się w tym roku podwyżki wynagrodzenia
Mimo że blisko 80 proc. Polaków ocenia sytuację gospodarczą Polski jako złą, to większość z nas kondycję własnego pracodawcy ocenia pozytywnie i liczy w najbliższym czasie na wzrost wynagrodzenia – wynika z cyklicznego badania Instytutu Badawczego Randstad. Co ciekawe, 13 proc. badanych, mimo kryzysu na rynku pracy, deklaruje, że chce zmienić pracę i aktywnie jej szuka.
2013-01-15 | 06:35
Zdrowie
Rusza program „W 90 dni do EKO”. Trenerzy pomogą zmienić styl życia na zdrowszy
W ciągu 90 dni prostymi sposobami można poprawić swoje zdrowie i samopoczucie – przekonują organizatorzy programu „W 90 dni do EKO”. Od dziś przez trzy miesiące, każdy kto ma dostęp do internetu, będzie mógł skorzystać ze wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania i stylu życia. Bezpłatnych porad udzielają m.in. dietetycy i psychologowie.
2013-01-15 | 06:30
Ubezpieczenia
Od dziś pół miliona przedsiębiorców może składać do ZUS wnioski o umorzenie zaległych składek
Abolicja dotyczy zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za lata 1999-2009 r. Podstawowym warunkiem jest to, że nie mogą to być zaległe składki za zatrudnionych pracowników. Dzięki abolicji część aktywnych jeszcze przedsiębiorców będzie mogła stanąć na nogi. Jednak każdy kij ma dwa końce. Zła wiadomość jest taka, że ten, komu składki zostaną umorzone, będzie miał mniej środków zgromadzonych na koncie emerytalnym, a tym samym otrzyma niższą emeryturę.
2013-01-15 | 06:25
Gospodarka
Ważą się losy specjalnych stref ekonomicznych. Ministerstwo Gospodarki chce wydłużenia czasu ich działania
Specjalne strefy ekonomiczne mają działać do 2026 roku – tak chce Janusz Piechociński, szef resortu gospodarki. O rozporządzeniu w tej sprawie Rada Ministrów ma dyskutować 22 stycznia. Jednak zdaniem Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, SSE zakłócają zasady wolnego rynku i osłabiają konkurencyjność całego kraju. Powinny więc jego zdaniem przestać funkcjonować na preferencyjnych zasadach już za 7 lat.
2013-01-14 | 06:57
Media i PR
Po telewizji czas na cyfryzację radia. KRRiT już nad tym pracuje
Cyfryzacja radia jest nieuchronna, przekonuje przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, choć – jego zdaniem – będzie to proces dłuższy i trudniejszy niż cyfryzacja telewizji. Rada pracuje nad tym, jak wdrożyć nową usługę na polskim rynku. Swoje pomysły na to ma również Polskie Radio. Wątpliwości mają jednak zarówno najwięksi rynkowi gracze, jak i nadawcy lokalni.
2013-01-14 | 06:55
Samorządy
M. Boni: sąsiadujące samorządy będą mogły część zadań wykonywać wspólnie. Ma to dać 1 mld zł oszczędności rocznie
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce, by sąsiadujące gminy i powiaty więcej zadań wykonywały wspólnie. Resort przygotowuje propozycje przepisów, których wprowadzenie będzie oznaczało większą elastyczność w realizowaniu zadań jednostek samorządowych, a co za tym idzie, przyniosą im wymierne oszczędności. Założenia do projektu ustawy deregulującej zasady działania samorządów lokalnych w tym tygodniu trafią do konsultacji. Nowe zasady miałyby zacząć obowiązywać w 2014 roku.
2013-01-14 | 06:47
Praca
Specjaliści i menadżerowie znajdą pracę bez problemu. Kłopoty mogą mieć prawnicy i pracownicy firm telekomunikacyjnych
Optymizm polskich firm nieco się zmniejszył, ale wciąż będą zatrudniać specjalistów i menadżerów – wynika z raportu Antal International. Taki zamiar ma blisko połowa badanych przedsiębiorstw. Najwięcej szans na pracę mają fachowcy z branży e-commerce oraz IT. W górę pójdą też ich wynagrodzenia – to efekt wyrównywania sytuacji pomiędzy Europą Zachodnią a naszym regionem. Zwolnienia planuje 17 proc. firm. Najczęściej deklarują taki zamiar kancelarie prawne i podmioty z branży nieruchomości.
2013-01-14 | 06:40
Przemysł
KGHM zamierza unowocześnić swoją strategię. Chce być firmą multimetalową
Wyjście na globalny rynek to dobry kierunek dla każdej firmy, która ma coś do zaproponowania – powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM, po odebraniu Wektora 2012 za przeprowadzenie największego w historii przejęcia. Spółka, która jest potentatem na światowym rynku miedzi i srebra, teraz chce skupić się również na metalach ziem rzadkich, by dostarczać je do polskiego i europejskiego przemysłu. W grę wchodzą zarówno poszukiwania w kraju, jak i zagranicą.
2013-01-14 | 06:37
Infrastruktura
viaTOLL zwiększył zasięg. Eksperci: to wciąż za mało, by utrzymać system
viaTOLL obowiązuje już na ponad 2 tys. km dróg. Od soboty elektroniczny system poboru opłat działa na sześciu nowych odcinkach. E-mytem objęto prawie 140 km kolejnych autostrad, ekspresówek i dróg krajowych. W tym roku wpływy z systemu mają wynieść około 1,5 mld złotych. Zdaniem ekspertów to wciąż za mało, by zrealizować wszystkie potrzeby Krajowego Funduszu Drogowego. Dlatego konieczne jest dalsze rozszerzanie sieci płatnych dróg, alternatywą będzie wzrost podatków.
2013-01-14 | 06:35
Polityka
B. Wilton (Międzynarodowa Organizacja Pracodawców): poziom bezrobocia zależy od przedsiębiorców. Rząd musi z nimi rozmawiać
– Jesteście krajem małego, średniego i mikro biznesu. Jeśli więc koszty pracy są zbyt wysokie, ludzie nie będą zatrudniani – mówi Brent Wilton, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Pracodawców. Namawia rząd, związki zawodowe i biznes, by zaczęli rozmawiać o wizji Polski i wcielać ją w życie. To jedyna droga, by poradzić sobie z bezrobociem, i wśród młodzieży, i osób starszych.
2013-01-14 | 06:10
Bankowość
Faktoring zarabia w kryzysie. W tym roku branża może zyskać nawet 25 proc.
Faktoring, czyli ściąganie nieprzeterminowanych należności w imieniu klientów przez zewnętrzne instytucje, rośnie w siłę. Po raz pierwszy w historii obroty wszystkich krajowych firm działających na rynku przekroczyły 100 mld zł. W tym roku sektor ma utrzymać dwucyfrowe tempo wzrostu i pozostać najszybciej rozwijającą się branżą z sektora usług finansowych.
2013-01-13 | 06:55
Firma
Wektory 2012 rozdane. Nagrody dostali m.in. prezesi NBP, KGHM i ZUS
Po raz jedenasty Pracodawcy RP przyznali Wektory - nagrodę za działalność przynoszącą szczególne korzyści polskiej gospodarce. Podczas uroczystości wręczono także Super Wektora 2012. Za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju polskiej gospodarki oraz bezprecedensową aktywność na rzecz zapewnienia Polsce należnego jej miejsca na arenie międzynarodowej Super Wektora 2012 otrzymał prof. Marek Belka.
2013-01-11 | 06:59
Problemy społeczne
Socjologowie: WOŚP może zmniejszyć chęć pomagania na co dzień
Już w niedzielę odbędzie się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Socjologowie popierając akcję Jurka Owsiaka podkreślają, że duże akcje charytatywne mogą także wpłynąć na zmniejszenie filantropii na co dzień. Polacy wrzucając raz w roku do puszek swój datek mogą się poczuć zwolnieni z obowiązku pomagania na co dzień.
2013-01-11 | 06:57
Gospodarka
J.K. Bielecki: najgorsze dla gospodarki, jeśli Polacy przestaną wydawać i zaczną oszczędzać
Zapowiada się przełomowy rok w gospodarce. Zdaniem Jana Krzysztofa Bieleckiego polską gospodarkę czeka bardzo dobra druga połowa roku. - Naszą specjalnością jest balansowanie pomiędzy dyscypliną fiskalną a wzrostem gospodarczym, a nie dochodzimy do „zabicia” wzrostu gospodarczego zbyt agresywną polityką fiskalną czy monetarną - mówi Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze. Pomóc ma poluzowanie polityki monetarnej i start programu "Inwestycje Polskie".