Wszystkie newsy
2012-09-05 | 06:57
Energetyka
K. Kilian (PGE): bez wsparcia państwa nie zbudujemy elektrowni.
PGE, KGHM, Tauron i Enea mają połączyć siły. – Podpiszemy list intencyjny, chcemy zbudować koalicję, która będzie miała większe szanse na zrealizowanie atomowego projektu – mówi Krzysztof Kilian, prezes PGE, spółki odpowiedzialnej za tę inwestycję. Jak dowiedziała się Agencja Informacyjna Newseria, „sojusz atomowy” zostanie zawarty dziś o godz. 16.00 podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
2012-09-05 | 06:50
Energetyka
„Atomowy sojusz” ma dać koncernom energetycznym przewidywalność kosztów
„Atomowy sojusz” polskich koncernów energetycznych na rzecz budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej zostanie podpisany dziś podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Firmy te miałyby współfinansować inwestycję, ale i mieć udział w mocach wytwórczych. Zdaniem Ziemowita Iwańskiego, dyrektora GE Hitachi, udział w projekcie opłaci się spółkom i pozwoli na długofalowe planowanie kolejnych przedsięwzieć dzięki stałym kosztom energii.
2012-09-05 | 06:45
Ochrona środowiska
Polska musi posprzątać śmieci zgodnie z europejskimi zwyczajami
Do połowy przyszłego roku gminy mają czas na dostosowanie się do nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku. Od 1 lipca 2013 roku to one staną się "właścicielami" odpadów komunalnych i będą odpowiadać za ich wywóz, segregację i składowanie. Nowe rozwiązanie ma być też bardziej korzystne dla mieszkańców. Zdaniem wiceministra środowiska, opłaty za wywóz śmieci wzrosną tylko dla tych, którzy do tej pory nie ponosili żadnych kosztów z tym związanych.
2012-09-05 | 06:25
Infrastruktura
Kilkadziesiąt milionów złotych rocznie traci Orange na kradzieży kabli
Ze względu na wysokie ceny miedzi na rynku, kable wykonane z tego surowca są dziś łakomym kąskiem dla złodziei. Operatorzy telekomunikacyjni tracą na tym z roku na rok coraz więcej pieniędzy. – To są nie tylko koszty naprawienia linii, ale i straty finansowe wynikające z braku ciągłości usług dla naszych klientów – wyjaśnia Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska. – Dodatkowo, może to stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.
2012-09-05 | 06:20
Gospodarka
TMS Brokers: obniżka stóp dopiero w październiku, ale o 50 pkt. bazowych
Obniżka stóp procentowych - tak, ale dopiero w przyszłym miesiącu. Zdaniem Marka Wołosa, głównego analityka TMS Brokers, Rada Polityki Pieniężnej nie podejmie dziś takiej decyzji. – W październiku cięcie może być silne, aż o 50 punktów bazowych – mówi ekspert. Obserwowane ostatnio osłabienie złotego to oznaka, że inwestorzy już zapowiedź obniżki stóp procentowych dyskontują. Kolejne decyzje RPP i rządowe działania w walce ze spowolnieniem gospodarczym będą decydować o nastrojach inwestorów w najbliższym czasie.
2012-09-05 | 06:15
Handel
Prezes Żabki: staramy się otwierać przynajmniej jeden nowy sklep dziennie
Żabka planuje dalszą ekspansję na polskim rynku. Sieć, której właścicielem jest fundusz Mid Europa Partners, do końca tego roku zamierza otworzyć 150 sklepów, stając się jedną z pięciu największych sieci detalicznych w kraju.
2012-09-05 | 06:10
Gospodarka
Klastry wymagają natychmiastowego wsparcia
Do dalszego rozwoju istniejące w Polsce klastry, czyli kooperujące ze sobą firmy, potrzebują opracowania szczegółowego systemu wsparcia – twierdzą uczestnicy kolejnego spotkania Grupy roboczej ds. polityki klastrowej. – Klaster ma pewne możliwości samorozwoju, które, jeśli tylko będzie mógł, wykorzysta – tłumaczy Kazimierz Murzyn, dyrektor zarządzający krakowskiego klastra LifeScience, operującego m.in. w obszarze biotechnologii, farmacji i medycyny. Jego zdaniem, wokół tego powinien być zbudowany program, wspomagający politykę klastrową.
2012-09-04 | 07:00
Sport
Ministerstwo sportu nie ma pieniędzy na siatkarski mundial
Za dwa lata pierwsze w historii Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej rozgrywane w Polsce. Obserwatorzy porównują zbliżające się wydarzenie do Euro 2012. Przyjadą reprezentacje z 23 krajów, a cały turniej potrwa 17 dni. Wciąż jednak nie wiadomo, czy rząd wesprze finansowo organizację siatkarskich mistrzostw świata.
2012-09-04 | 06:50
Zdrowie
Apteki potrzebują lekarstwa na kłopoty
Wejście w życie ustawy refundacyjnej wpędziło polskie apteki w kłopoty. Grupa Pelion wylicza, że zmniejszenie wpływów zmusiło ją do zamknięcia 10 proc. placówek i redukcji zatrudnienia. – Jeżeli chcemy mieć odpowiednią ilość aptek i odpowiednio wykwalifikowany personel, to marża musi być wystarczająca na pokrycie wszystkich kosztów stałych apteki – tłumaczy Jacek Szwajcowski, prezes zarządu Pelion S.A. Dziś apteka zarabia średnio na każdej zrealizowanej recepcie 5 groszy.
2012-09-04 | 06:43
Unia Europejska
Marszałkowie chcą unijnych pieniędzy na turystykę z budżetu 2014-2020
Województwo lubuskie stawia na rewitalizację i odnowę obiektów. Dzięki inwestycjom w zabytki rozwija się cały sektor turystyczny. Większość inwestycji udało się zrealizować przy wsparciu unijnych pieniędzy. Problem w tym, że w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, w ramach polityki spójności, nie są planowane wydatki na turystykę.
2012-09-04 | 06:20
Surowce
Greenpeace zakończył akcję blokowania prac Gazpromu, ale to nie koniec walki o Arktykę
Ekolodzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w sprawie złóż arktycznych. W sierpniu kilkunastu członków Greenpeace przez pięć dni blokowało prace na platformie Gazpromu Prirazłomnaja. Akcja kilka dni temu została wstrzymana, ale nie wiadomo, czy ostatecznie. – Ta firma, podobnie jak Shell, wybiera się w okolice Arktyki, by prowadzić odwierty w poszukiwaniu ropy. Jest to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w tamtym rejonie – tłumaczy Katarzyna Guzek z Greenpeace. Jednocześnie zapowiada, że ekolodzy mogą jeszcze zaskoczyć swoimi akcjami energetyczne koncerny znajdujące się na całym świecie.
2012-09-03 | 06:35
Energetyka
Enea negocjuje z Polimeksem zabezpieczenie inwestycji w Kozienicach
Wykreślenie z listy inwestycji mogących otrzymać darmowe uprawnienia do emisji CO2, odwołanie się chińskiego konsorcjum COVEC/CNEEC od decyzji w sprawie przetargu i wreszcie kłopoty finansowe Polimeksu, który ma wybudować blok węglowy w Kozienicach. Piętrzą się kolejne trudności przed jedną z największych polskich inwestycji energetycznych. Mimo to, Enea zapewnia, że wkrótce podpisze umowę na jej wykonanie.
2012-09-03 | 06:30
Energetyka
LW Bogdanka będzie potrzebować 200 nowych pracowników do 2014 roku
Z jednej strony uruchomienie nowej ściany wydobywczej i potrzeba zatrudnienia nowych pracowników. Z drugiej – konieczność wprowadzenia dyscypliny kosztów. – Bogdanka jest dziś w takim stanie, że raczej będziemy zatrudniać. Jest też takie zjawisko, jak outsourcing, który pozwala taniej zatrudnić pracownika – mówi prezes Mirosław Taras.
2012-09-03 | 06:25
IT i technologie
MRR: budowa szerokopasmowego internetu ruszyła z miejsca
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przekonuje, że udało się osiągnąć postęp w pracach nad budową szerokopasmowego internetu w Polsce. Proces inwestycyjny w pięciu województwach Polski Wschodniej powinien rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Poważne opóźnienia w realizacji projektu wytknęła wcześniej w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.
2012-09-03 | 06:20
Finanse
Totalizator Sportowy: nasza marka LOTTO to gry liczbowe i loterie pieniężne. Nie można nas mylić z Totolotkiem S.A.
Popularna nazwa „totolotek” wprowadziła ostatnio wiele zamieszania. Prywatna spółka Totolotek S.A., której minister finansów cofnął koncesję na organizowanie zakładów wzajemnych, mylona jest przez klientów z grą Totalizatora Sportowego, spółki Skarbu Państwa. – Zwykliśmy mówić o każdej grze: idę puścić „totolotka”. Ale dziś gramy w LOTTO. Nie można potocznej nazwy „totolotek” łączyć z kwestią nazw spółek i nazw handlowych – tłumaczy Piotr Kamiński, pełniący obowiązki prezesa Totalizatora Sportowego. – Grając w LOTTO możemy czuć się bezpieczni, a wygrana jest gwarantowana i w 100 proc. pewna.