Wszystkie newsy
2012-08-30 | 06:40
Firma
Prezes Speedmail: zamiast uwolnienia rynku pocztowego faworyzacja Poczty Polskiej
– Otwarcie rynku pocztowego w 2013 roku będzie nadal faworyzowało Pocztę Polską – uważa Janusz Konopka, szef firmy Speedmail. Prywatni operatorzy pocztowi nadal będą mieli ograniczoną możliwość realizacji usługi listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dlatego firma, by konkurować na wolnym rynku, stawia na innowacje.
2012-08-29 | 06:55
Energetyka
Tauron zaproponuje nowe projekty, by otrzymać darmowe uprawnienia do emisji CO2
Tauron znalazł się w gronie energetycznych koncernów, którym Komisja Europejska wykreśliła inwestycje dające możliwość otrzymania darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla. To może oznaczać utratę pieniędzy na modernizację. Aby do tego nie dopuścić, spółka zaproponuje nowe projekty. Nie jednak pewne, czy Komisja je zaakceptuje.
2012-08-29 | 06:50
Finanse
A. Łącki (KRD): wzrasta liczba faktur niezapłaconych na czas
Prawie 27 proc. faktur nie jest płaconych na czas, a średni czas spłaty to 4,5 miesiąca. Eksperci alarmują, że poziom zatorów płatniczych wzrasta z miesiąca na miesiąc. – Pogłębia się ta niekorzystna sytuacja – przyznaje w rozmowie Agencją Informacyjną Newseria Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów.
2012-08-29 | 06:45
Giełda
Spadły obroty na giełdzie. Sytuację ratują inwestorzy zagraniczni
Obroty na warszawskiej giełdzie pozostają na niskim poziomie. Podobnie zachowują się również inne europejskie parkiety. – Wpływ okresu wakacyjnego plus sceptycyzm inwestorów w stosunku do tego, co dzieje się na rynkach akcji częściowo tłumaczą te niewielkie obroty – wyjaśnia Sebastian Buczek, prezes zarządu Quercus TFI. Więcej kapitału płynie za to na rynki surowców i obligacji.
2012-08-29 | 06:35
Firma
Liczba fuzji i przejęć wciąż nie wraca do poziomów sprzed kryzysu. Ten rok też ma być słabszy
Ochrona zdrowia, przemysł i energetyka. To trzy branże, w których – według ankiety IMAP Access 2 – będzie się najwięcej działo pod względem liczby i wartości fuzji. Ankietowani partnerzy spodziewają się, że aktywność na rynku fuzji i przejęć spadnie w ujęciu rocznym, chociaż sygnały płynące z niego wydają się temu przeczyć. – W zeszłym roku zamknęliśmy cztery transakcje, w tym roku aż osiem, a mamy jeszcze szansę, żeby zamknąć co najmniej trzy lub cztery – mówi Agencji Informacyjnej Newseria dr Andrzej Wrębiak, prezes IMAP Access 2.
2012-08-29 | 06:10
Zagranica
Rosję czekają trudne lata. Jest zbyt mocno uzależniona od cen ropy i gazu
Rosja nie jest przygotowana na kryzys: gospodarka jest w dużej mierze uzależniona od cen surowców i od politycznych decydentów. To nie sprzyja długofalowym inwestycjom. – Ryzyko jest tu wysokie, ale i zyski mogą być dość wysokie – ocenia Iwona Wiśniewska, ekspertka z Ośrodka Studiów Wschodnich.
2012-08-28 | 06:48
Bankowość
RPO: potrzebujemy wyspecjalizowanego nadzoru nad parabankami lub stworzenia takiej instytucji w KNF
– Nie należy likwidować parabanków. Chodzi o wykonanie prawa, które już istnieje i zaostrzenie pewnych przepisów – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i zgłasza własne postulaty związane m.in. ze zwiększeniem nadzoru nad tymi instytucjami. Chce również, by ostrzeżenia Komisji Nadzoru Finansowego przed nieuczciwymi pośrednikami były bardziej dostępne, również w publicznym radiu i telewizji.
2012-08-28 | 06:40
Nieruchomości
Najtańsze mieszkania w Dom Development sprzedają się najgorzej
Kryzys na rynku nieruchomości w Polsce objął swym zasięgiem przede wszystkim sprzedaż najtańszych mieszkań – wynika z analiz prowadzonych przez deweloperów. To efekt coraz większych trudności z uzyskaniem kredytu na zakup własnego mieszkania, co powoduje, że wiele osób odkłada na później decyzję o kupnie. Jednocześnie, mieszkania z górnej półki sprzedają się coraz lepiej. Systematycznie rośnie też liczba lokali kupowanych za gotówkę.
2012-08-28 | 06:30
IT i technologie
Asseco Poland: 1100 kontraktów podpisanych w ciągu 6 miesięcy. 70 proc. przychodów z zagranicy
Branża medyczna, bankowość, rolnictwo, energetyka i administracja publiczna. To przykładowe sektory, w których firma informatyczna Asseco Poland dywersyfikuje swoją działalność. Polityka ta dotyczy również miejsc, w których prowadzi biznes. Ponad 70 proc. przychodów spółki pochodziło w I półroczu z zagranicy. Transakcje zagraniczne miały blisko 50 proc. udziału w wypracowanym zysku operacyjnym.
2012-08-28 | 06:20
Energetyka
Prof. A. Strupczewski: Rosjanie budują dobre elektrownie, ale mają małe szanse na wygranie przetargu w Polsce
Rosatom rozpoczął kilka tygodni temu budowę elektrowni atomowej na Białorusi, co wywołało zaniepokojenie Litwy, obawiającej się o bezpieczeństwo. Prof. Andrzej Strupczewski, ekspert ds. energetyki atomowej ocenia, że rosyjskie reaktory powstają zgodnie ze światowymi standardami. Mimo to, rosyjski koncern, który zapowiedział start w przetargu na budowę polskiej elektrowni jądrowej, ma mieć niewielkie szanse na wygraną.
2012-08-28 | 06:15
Edukacja
128 mln zł na podręczniki dla potrzebujących uczniów
231 tys. osób, czyli zaledwie 16 proc. uczniów uprawnionych do objęcia programem „Wyprawka szkolna” skorzystało w ubiegłym roku z dofinansowania do zakupu podręczników. W tym roku rząd przeznaczył na ten cel blisko 130 mln zł. Z puli przeznaczonej na pomoc najbiedniejszym rodzinom 5 proc. środków mogą uzyskać ci, którzy nie spełniają warunków dochodowych.
2012-08-28 | 06:10
Prawo
Zerowa stawka VAT na dostawę komputerów stacjonarnych dla szkół jest niezgodna z prawem UE, a nadal obowiązuje
Preferencyjna 0-proc. stawka VAT na dostawy do szkół komputerów stacjonarnych jest niezgodna z unijnym prawem – podkreślają eksperci. W tej sytuacji nie ma raczej co liczyć, że Ministerstwo Finansów obniży stawkę VAT na dostawę komputerów przenośnych, np. laptopów i tabletów, która w tej chwili opodatkowana jest podstawową, 23-procentowa stawką.
2012-08-27 | 06:59
IT i technologie
Orange zawalczy o pasmo 1800 MHz. Dużo cenniejszy będzie jednak przyszłoroczny przetarg
Orange zamierza wystartować w przetargu na częstotliwości z pasma 1800 MHz. – To przetarg trudny ze względu na jego strukturę, ale przyjmujemy wyzwanie i będziemy starali się w nim zaistnieć – deklaruje Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska. Cenne częstotliwości mogą wspomóc rozwój szybkiego Internetu w technologii LTE, chociaż większe znaczenie w tym zakresie będzie miał planowany na przyszły rok przetarg na częstotliwości 800 MHz.
2012-08-27 | 06:45
Nieruchomości
Budimex nie zamierza rezygnować z zaangażowania w branżę kolejową
Branża energetyczna, hydrotechniczna i usługi związane m.in. z utrzymanie dróg. W ten sposób Budimex stara się dywersyfikować swoją działalność, dotąd skoncentrowaną głównie na budownictwie. Kłopoty przejętej firmy PNI nie zraziły Budimeksu również do angażowania się w branżę kolejową. – Spółka zdecydowała się złożyć wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu, czego bardzo żałuję, bo na tej spółce nam bardzo zależało i nadal zależy, żeby kupić takie aktywo i je rozwijać – podkreśla Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.
2012-08-27 | 06:40
Energetyka
URE chce kar dla spółek energetycznych za próby naruszenia praw odbiorców energii
– Gdybym się zgodził na zatwierdzenie tych instrukcji, oznaczałoby to pogorszenie sytuacji odbiorców energii elektrycznej w stosunku do dystrybutorów – tak prezes URE tłumaczy, dlaczego nie zatwierdził instrukcji określających m.in. warunki korzystania z sieci przez użytkowników systemu. Według niego spółki-córki należące do Enei, RWE, Tauron, Energi i PGE mogły naruszyć prawa odbiorców energii. Zielone światło otrzymał tylko jeden operator systemu sieci – Energoserwis Kleszczów. Pozostałym grożą kary finansowe.