Wszystkie newsy
2012-04-18 | 06:25
Energetyka
Rząd przyjął plan oszczędzania energii
"Drugi Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej dla Polski" ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego oraz ochrony klimatu. - Podobnie jak wiele przepisów mówiących o oszczędności energii i ten plan nie będzie realizowany - uważa prof. Tadeusz Skoczkowski z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.
2012-04-17 | 06:30
Energetyka
Ustawa o odnawialnych źródłach energii przyciągnie inwestorów
Przewidywalność ceny i gwarancja odbioru energii to postulaty m.in. firm wiatrakowych, które mają znaleźć się w ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE). Zdaniem przedstawicieli branży takie zapisy powinny przyczynić się do rozwoju inwestycji w zieloną energię w kraju.
2012-04-12 | 06:40
Energetyka
Zmiany w ustawie o OZE pozytywne dla energetyki wiatrowej
Nad nowym projektem kontrowersyjnej ustawy wciąż pracuje Ministerstwo Gospodarki. Jednak wprowadzane do niego zmiany idą w dobrym kierunku - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Resort chce, by ustawa zaczęła obowiązywać od przyszłego roku.
2012-04-11 | 06:40
Energetyka
Mazowsze będzie oszczędzać energię
Większa efektywność energetyczna i inwestycje w odnawialne źródła to pomysły władz Mazowsza na inteligentne zarządzanie energią. Na energetykę niskoemisyjną region może otrzymać kilkaset milionów euro z unijnego budżetu na lata 2014-2020. Nakłady własne będą wysokie, ale powinny się zwracać z oszczędności zużycia energii - uważa marszałek województwa Adam Struzik.
2012-04-06 | 06:45
Energetyka
T. Chmal: Rynek gazu dojrzewa do liberalizacji. Wzrost cen może być mniej radykalny
Planowane zniesienie taryf gazowych i wprowadzenie wolnego rynku może skutkować podwyżkami cen gazu, co szczególnie odczułyby gospodarstwa domowe. Stąd pomysł, by - podobnie jak w przypadku energii elektrycznej - najpierw liberalizować rynek hurtowy. - To słuszne podejście - uważa Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego.
2012-04-05 | 06:25
Energetyka
System białych certyfikatów w 2013 r. zwiększy rachunki za prąd o 2-3 proc.
Resort gospodarki pracuje nad rozporządzeniami, które usprawnią funkcjonowanie ustawy o efektywności energetycznej. Już od przyszłego roku wchodzi w życie system białych certyfikatów, który będzie nagradzał firmy sprzedające energię za działania prooszczędnościowe. Jego wprowadzenie może oznaczać wzrost cen prądu dla odbiorców końcowych. Ministerstwo zapewnia, że będzie on nieznaczny.
2012-04-03 | 06:45
Energetyka
URE: został jeden warunek do uwolnienia cen prądu
Przyjęcie pakietu ustaw, które zagwarantują ochronę odbiorcy wrażliwego, umożliwi uwolnienie cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy mogłoby to nastąpić. Ochrona najuboższych odbiorców jest tym ważniejsza, że URE liczy się ze wzrostami cen prądu na początku procesu likwidacji taryf.
2012-04-03 | 06:35
Energetyka
B. prezes PGE: projekt na Litwie można kiedyś zrealizować
- PGE nie przestała być zainteresowana budową elektrowni atomowej na Litwie, nie zgodziła się tylko na proponowane wówczas warunki - podkreśla Tomasz Zadroga, były prezes spółki, który podjął decyzję o wycofaniu się z rozmów z Litwinami. Jego zdaniem przyszłość energetyczna całego regionu to właśnie energetyka jądrowa. Wierzy, że rządowi uda się przekonać do tego społeczeństwo w rozpoczętej właśnie kampanii.
2012-04-03 | 06:25
Energetyka
Budynki publiczne mało efektywne energetycznie. Przez złą ustawę o zamówieniach publicznych
Optymalizacja zużycia wody, prądu czy ciepła - każdy budynek może w ten sposób oszczędzać energię. Według projektu unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej władze będą musiały co roku ograniczać znacząco zużycie energii w co najmniej 3 proc. budynków publicznych. Dodatkowo przy wyborze nowych obiektów, zamawianiu towarów i usług będą musiały kierować się oszczędnościami energii.
2012-04-03 | 06:15
Energetyka
BOŚ Bank: liczymy, że ustawa o OZE pobudzi rynek mikroźródeł energii
Przeszło 1 mld zł - to kwota, jaką BOŚ przeznaczył na kredytowanie inwestycji w odnawialne źródła energii w ciągu 20 lat działalności. Największe kwoty pożyczane są na budowy farm wiatrowych. Indywidualni klienci najczęściej wybierają kolektory słoneczne. Zdaniem Anny Żyły, głównego ekologa banku, przepisy z ustawy o OZE mogą ożywić ten rynek.
2012-03-30 | 06:30
Energetyka
KWB "Konin": do 2015 roku 150 MW z energii wiatrowej
Kopalnia przygotowuje się do budowy farm wiatrowych. Jeszcze w tym roku spodziewana jest zgoda na budowę pierwszych trzech spośród pięciu wybranych lokalizacji. Wszystkie farmy powstaną na terenach zamkniętych kopalni odkrywkowych.
2012-03-29 | 16:44
Surowce
Kulczyk Oil Venture rezygnuje z nigeryjskiej ropy
Kulczyk Oil Venture, spółka Jana Kulczyka, nie skorzysta z opcji uczestnictwa w konsorcjum Neconde – Doszliśmy do wniosku, że na tym etapie, to nie jest projekt pasujący do modelu biznesowego KOV – mówi Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Investments.
2012-03-29 | 13:36
Energetyka
Kulczyk Investments: Gaz z Tanzanii może trafić do Chin, Indii i Japonii
Spółka Ophir Energy, w której Kulczyk Investments posiada ponad 10 proc. udziałów, odkryła w Tanzanii kolejne złoża gazu, szacowane na 100 mld m3. Dzięki budowie terminalu LNG w ciągu najbliższych kilku lat wydobyty surowiec może trafić na eksport, prawdopodobnie na rynki wschodnie.
2012-03-29 | 11:10
Energetyka
Min. Skarbu: Gaz z łupków może popłynąć do odbiorców w 2015 r.
- Prace poszukiwawcze i rozpoczęcie wydobycia gazu z łupków to podstawowe elementy polityki energetycznej Polski - zapewnił Mikołaj Budzanowski podczas inauguracji prac wiertniczych PGNiG w Lubyczy Królewskiej na Lubelszczyźnie. Minister ma nadzieję, że pierwsze kopalnie powstaną w ciągu najbliższych 3 lat tak, by w 2015 roku gaz z łupków mógł być dostarczany do odbiorców.
2012-03-29 | 11:08
Energetyka
PGNiG: czeka nas 100 dni ciężkiej pracy na odwiercie w Lubyczy Królewskiej
Spółka rozpoczyna kolejny etap poszukiwań gazu łupkowego w południowo-wschodniej Polsce. Odwiert na koncesji Tomaszów Lubelski, jednej z najbardziej obiecujących spośród 15 koncesji należących do PGNiG, potrwa 100 dni.