Wszystkie newsy
2012-07-18 | 06:50
Energetyka
Bruksela straszy nas Trybunałem. Polska przekonuje, że unijne prawo wdrożyła
Komisja Europejska przesłała Polsce tzw. uzasadnioną opinię, czyli ostatnie ostrzeżenie przed wszczęciem procesu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Kara ta grozi nam za niewdrożenie dyrektyw o energetyce dotyczących rynku gazu i odnawialnych źródeł energii. W odpowiedzi posłowie chcą nowelizacji prawa energetycznego, a resort gospodarki uspokaja, że odpowiednie przepisy zostały już przyjęte.
2012-07-18 | 06:40
Energetyka
Produkcja energii ze słońca do 2016 roku 500 razy większa niż obecnie. Enea nie chce jednak w nią inwestować
Rynek fotowoltaiki ma przed sobą ogromne szanse rozwoju, także w Polsce – zapewniają przedstawiciele branży. Dziś Polska ma 2 MW mocy zainstalowanej w tym źródle energii, a do 2016 r. moce te zwiększyć mogą się ponad 500-krotnie, do 1,1 tys. MW. Maciej Owczarek, prezes Enei sceptycznie podchodzi do tych danych i stawia raczej na biogaz i wiatr.
2012-07-17 | 06:48
Energetyka
Handel gazem na giełdzie jeszcze w tym roku. URE i PGNiG czekają na decyzję KNF
Zgodnie z planem handel gazem na giełdzie powinien ruszyć w IV kwartale. – Nie mam żadnych sygnałów, że jest to nierealny termin – mówi Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. W najbliższym czasie spodziewana jest opinia KNF w tej sprawie.
2012-07-16 | 15:36
Energetyka
PKN Orlen rozpoczął wiercenia w poszukiwaniu gazu z łupków na Mazowszu
We wsi Goździk na koncesji "Garwolin" ruszyły prace nad pierwszym odwiertem PKN Orlen na Mazowszu. Pierwsze wyniki badań geologicznych wskazują, że gaz łupkowy może znajdować się na głębokości 4 tys. metrów. Wiercenia potrwają ok. 2 miesięcy.
2012-07-16 | 06:25
Zagranica
PISM: do wspólnej polityki energetycznej Europy jeszcze daleko
Zależność importu surowców od niepewnych dostawców sprawia, że Unia Europejska musi uzgodnić wspólną politykę energetyczną. Jednak nadal nie udało się wypracować choćby wspólnego stanowiska wobec Gazpromu, głównego dostawcy gazu.
2012-07-16 | 06:10
Energetyka
Kassenberg: Decydując się na budowę kosztownej elektrowni atomowej, zablokujemy nasz rozwój gospodarczy na wiele lat
Jeśli Polska ma być konkurencyjną gospodarką, musimy postawić na rozwój technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną. – Decydując się na budowę kosztownej elektrowni atomowej zablokujemy nasz rozwój gospodarczy na wiele lat – przestrzega Andrzej Kassenberg, ekspert zajmujący się energetyką.
2012-07-13 | 06:55
Energetyka
Inteligentne liczniki prądu już w fazie testów. Dzięki nim mają spaść ceny
W fazę testów weszły już prace nad wprowadzeniem w Polsce inteligentnych sieci energetycznych, czyli inteligentnych liczników prądu, ciepła czy gazu, które pozwalają m.in. na ich zdalne odczytywanie. – Badamy, na ile wypracowane rozwiązania są korzystne dla wszystkich graczy na rynku, a przede wszystkim dla klientów – mówi Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Zgodnie z przepisami UE, proces wdrażania ISE powinien się zakończyć do 2020 roku.
2012-07-12 | 06:48
Energetyka
Opóźnia się wprowadzenie ustawy o zielonej energii. UE grozi Trybunałem
Ostre podziały wewnątrz rządu sprawiają, że prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii przedłużają się o kolejne miesiące. Tymczasem Unia Europejska grozi skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości za niewdrożenie dyrektywy o OZE. Część jej zapisów trafi więc do noweli Prawa energetycznego. – Sama ustawa będzie gotowa do końca roku – zapewnia Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki. Mogą z niej jednak zniknąć ważne zapisy dotyczące wysokości wsparcia.
2012-07-11 | 06:50
Energetyka
Giełdowe debiuty spółek węglowych lekarstwem na kryzys w branży
Węglokoks – jeszcze w tym roku, Kompania Węglowa – w 2014 roku. To spółki węglowe, które w pierwszej kolejności zadebiutują na GPW. W kolejce czekają już następne. – To najlepszy sposób, żeby uzdrowić sytuację w polskim górnictwie – twierdzi Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki. – Presja inwestorów wymusi restrukturyzację w spółkach.
2012-07-10 | 06:50
Energetyka
Małe elektrownie jądrowe ogrzeją domy i mieszkania
Elektrownie jądrowe mogą być wykorzystywane na dużą skalę przez przemysł, świetnie się też nadają do zasilania sieci ciepłowniczych – przekonuje prof. Grzegorz Wrochna z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Chodzi jednak nie o tradycyjne siłownie wielkiej mocy, a o małe reaktory modułowe. Nad taką technologią pracują Amerykanie, Francuzi, Koreańczycy, Rosjanie.
2012-07-09 | 06:25
Handel
Rusza handel biomasą przez Internet. Głównie z Europą Wschodnią
W sierpniu rozpocznie się sprzedaż biomasy na specjalnej internetowej platformie, umożliwiającej wymianę handlową głównie między Rosją, Ukrainą i Białorusią. Przygotowująca projekt firma Standard Trade, szacuje, że rynek ten wart jest nawet 7 mld zł i będzie rósł.
2012-07-09 | 06:20
Energetyka
Ekolodzy krytykują rządową kampanię o atomie. I robią własną
Ekolodzy krytykują plany budowy elektrowni atomowej, a prowadzonej przez rząd kampanii informacyjnej zarzucają przede wszystkim jednostronność. – Rząd nie ma odpowiedzi na nasze pytania, nie pokazuje żadnych alternatyw, a atom nie rozwiąże naszych problemów związanych z brakiem energii – tłumaczy Katarzyna Guzek z Greenpeace. Z takim przekazem ekolodzy chcą dotrzeć do społeczeństwa poprzez stronę internetową, wzorowanej na tej rządowej.
2012-07-06 | 06:59
Energetyka
Kulczyk: energia odnawialna jest niezbędna, nawet jeśli jest droga
– Zielona energia jest bardzo ważna. Nie wszystko, co tanie jest dobre, czasami rzeczy drogie są niezbędne. Tak jest, jeżeli się myśli się w kategoriach większych ram czasowych, a przede wszystkim myśli się o przyszłości – tak Jan Kulczyk komentuje dla Agencji Informacyjnej Newseria, dlaczego zdecydował się na inwestycję w farmę wiatrową na morzu.
2012-07-06 | 06:51
Energetyka
Czas na klimatyczny przełom. Minister środowiska broni polskiego węgla
– Mamy pomysł na politykę klimatyczną – przekonuje Marcin Korolec. Szef resortu środowiska tłumaczy, że chodzi o takie działania, które będą miały na celu, z jednej strony ochronę klimatu, a z drugiej, nie będą negatywnie wpływać na rozwój gospodarczy.
2012-07-06 | 06:40
Energetyka
Zawirowania wokół ustawy o zielonej energii. Zmiana strategii biznesowej firm energetycznych może być niezbędna
Strategia Enei zakłada pozyskanie do 2020 roku od 250 do 350 MW mocy zainstalowanej w wietrze oraz ok. 60 MW z biogazu. Wiele wskazuje na to, że Enea będzie musiała skorygować te plany. Choć sam prezes zachowuje zimną krew i ze spokojem przygląda się pracom nad ustawą o odnawialnych źródłach energii.