Wszystkie newsy
2012-07-31 | 06:45
Energetyka
Walka koncernów o polski atom. Możemy mieć elektrownię za 10 mld euro
Amerykanie, Francuzi, Japończycy, Koreańczycy, Rosjanie, Chińczycy – wszyscy przymierzają się do wystartowania w przetargu na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. – Jest duża konkurencja między producentami i ceny idą w dół – mówi prof. Grzegorz Wrochna z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Ekspert szacuje, że koszt postawienia pierwszego bloku energetycznego nie przekroczy 10 mld euro.
2012-07-30 | 06:55
Energetyka
Przetarg na tzw. negawaty, by nie zabrakło prądu w godzinach szczytu
Za trzy lata może okazać się, że Polakom zabraknie prądu w gniazdkach. Aby nie dopuścić do tego, PSE Operator odpowiedzialny za bezpieczeństwo krajowego systemu energetycznego, próbuje skłonić firmy do zmniejszenia poboru energii. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na tzw. negawaty. Urząd Regulacji Energetyki popiera to rozwiązanie.
2012-07-30 | 06:30
Energetyka
Jest nowa wersja „zielonej ustawy". I spory o wsparcie inwestycji
Resort gospodarki pokazał drugą wersję projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Przedstawiciele branży są zadowoleni przede wszystkim z tego, że po miesiącach konsultacji i poprawek, ujrzała światło dzienne. Zgłaszają też kolejne uwagi do zaproponowanych rozwiązań. Nowa wersja na przełomie sierpnia i września ma zostać skierowana pod obrady rządu, a do końca roku ma zostać przyjęta przez parlament.
2012-07-27 | 14:25
Energetyka
„Zielona ustawa” musi zostać przyjęta, bo przepadną nam unijne pieniądze
Resort gospodarki przedstawił dziś długo oczekiwany projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nadal jednak nie jest pewne, kiedy ustawa zostanie przyjęta. A już dziś za opóźnienia we wdrożeniu unijnego prawa grożą Polsce kary finansowe, a w dalszej perspektywie – odcięcie od części dotacji na lata 2014-2020.
2012-07-27 | 06:25
Energetyka
Firmy wiatrakowe oskarżają polityków o blokowanie inwestycji
Podporządkowanie lobby związanemu z tradycyjną energetyką i brak odpowiednich regulacji prawnych – to najczęstsze zarzuty wysuwane przez przedsiębiorców z branży wiatrakowej przeciwko rządowi. Dziś po roku prac światło dzienne ujrzy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej zawarte w nim przepisy miały wejść w życie przed końcem 2010 roku.
2012-07-26 | 06:40
Energetyka
Oddalenie ryzyka unijnych sankcji wstrzymało prace nad ustawą
Rząd zatrzymał pospieszną nowelizację Prawa energetycznego. Wpłynęły na to uwagi zgłoszone przez Biuro Analiz Sejmowych oraz obawy, że przyczyni się ona do zablokowania prac nad tzw. trójpakiem energetycznym. W konsekwencji na uwolnienie rynku gazu trzeba będzie jeszcze poczekać.
2012-07-26 | 06:37
Energetyka
Tauron czeka na roztrzygnięcia ustawy o odnawialnych źródłach energii. Być może spółka zmieni biznesplan
Tauron stawia na wiatraki – do 2020 r. zamierza uruchomić elektrownie o łącznej mocy nawet 800 MW. A w ciągu najbliższych miesięcy ma się rozstrzygnąć, jakie wsparcie otrzymają tego typu źródła. Jeśli w ustawie o odnawialnych źródłach energii preferowane będą i inne technologie, energetyczny gigant zmieni swój biznesplan.
2012-07-25 | 06:45
Energetyka
NFOŚiGW: 340 mln zł na wsparcie inteligentnych sieci energetycznych
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nakłania do oszczędzania środowiska i pieniędzy. Na dofinansowanie budowy inteligentnych sieci energetycznych zaplanowano 340 mln zł. Nabór wniosków do pierwszego konkursu ruszy pod koniec roku. Zainteresowani już mogą przygotowywać dokumenty.
2012-07-19 | 06:15
Energetyka
PAN: wiatraki należy stawiać nie bliżej niż 500 m od domów. Trzeba zmienić prawo
Brak regulacji prawnych dotyczących energetyki wiatrowej sprawił, że elektrownie są stawiane zbyt blisko domów. Minimalna odległość powinna wynosić 500 m – tak wynika z ekspertyzy przygotowanej przez Polską Akademię Nauk na zlecenie marszałka woj. kujawsko–pomorskiego.
2012-07-18 | 06:50
Energetyka
Bruksela straszy nas Trybunałem. Polska przekonuje, że unijne prawo wdrożyła
Komisja Europejska przesłała Polsce tzw. uzasadnioną opinię, czyli ostatnie ostrzeżenie przed wszczęciem procesu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Kara ta grozi nam za niewdrożenie dyrektyw o energetyce dotyczących rynku gazu i odnawialnych źródeł energii. W odpowiedzi posłowie chcą nowelizacji prawa energetycznego, a resort gospodarki uspokaja, że odpowiednie przepisy zostały już przyjęte.
2012-07-18 | 06:40
Energetyka
Produkcja energii ze słońca do 2016 roku 500 razy większa niż obecnie. Enea nie chce jednak w nią inwestować
Rynek fotowoltaiki ma przed sobą ogromne szanse rozwoju, także w Polsce – zapewniają przedstawiciele branży. Dziś Polska ma 2 MW mocy zainstalowanej w tym źródle energii, a do 2016 r. moce te zwiększyć mogą się ponad 500-krotnie, do 1,1 tys. MW. Maciej Owczarek, prezes Enei sceptycznie podchodzi do tych danych i stawia raczej na biogaz i wiatr.
2012-07-17 | 06:48
Energetyka
Handel gazem na giełdzie jeszcze w tym roku. URE i PGNiG czekają na decyzję KNF
Zgodnie z planem handel gazem na giełdzie powinien ruszyć w IV kwartale. – Nie mam żadnych sygnałów, że jest to nierealny termin – mówi Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. W najbliższym czasie spodziewana jest opinia KNF w tej sprawie.
2012-07-16 | 15:36
Energetyka
PKN Orlen rozpoczął wiercenia w poszukiwaniu gazu z łupków na Mazowszu
We wsi Goździk na koncesji "Garwolin" ruszyły prace nad pierwszym odwiertem PKN Orlen na Mazowszu. Pierwsze wyniki badań geologicznych wskazują, że gaz łupkowy może znajdować się na głębokości 4 tys. metrów. Wiercenia potrwają ok. 2 miesięcy.
2012-07-16 | 06:25
Zagranica
PISM: do wspólnej polityki energetycznej Europy jeszcze daleko
Zależność importu surowców od niepewnych dostawców sprawia, że Unia Europejska musi uzgodnić wspólną politykę energetyczną. Jednak nadal nie udało się wypracować choćby wspólnego stanowiska wobec Gazpromu, głównego dostawcy gazu.
2012-07-16 | 06:10
Energetyka
Kassenberg: Decydując się na budowę kosztownej elektrowni atomowej, zablokujemy nasz rozwój gospodarczy na wiele lat
Jeśli Polska ma być konkurencyjną gospodarką, musimy postawić na rozwój technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną. – Decydując się na budowę kosztownej elektrowni atomowej zablokujemy nasz rozwój gospodarczy na wiele lat – przestrzega Andrzej Kassenberg, ekspert zajmujący się energetyką.