Wszystkie newsy
2013-05-16 | 06:50
Energetyka
MSP może wstrzymać prywatyzację Energi do uchwalenia ustawy o OZE
Skarb Państwa rozważa wstrzymanie prywatyzacji Energi do czasu uchwalenia ustawy o OZE. Ministerstwo chce ocenić, jaki wpływ na sprzedaż spółki może mieć niepewność inwestorów, co do przyszłych przepisów. By zwiększyć atrakcyjność Energi, MSP zastanawia się też nad wniesieniem do niej dodatkowych aktywów. Po debiucie giełdowym resort rozważy poszukiwanie inwestora strategicznego.
2013-05-15 | 11:45
Giełda
Prezes KGHM: zagrożenia wrogim przejęciem nie ma. Ale zarząd musi być na to przygotowany
– Zabezpieczanie spółki przed wrogim przejęciem to podstawowe zadanie zarządu. To żadna wielka sprawa – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź o przygotowanej strategii działania w razie takiego scenariusza. W ten sposób uspokaja, że o żadnej próbie wrogiego przejęcia spółki nie ma mowy. Tym bardziej, że dziś KGHM to bardzo drogie aktywo. A plany przejęć na kolejne lata mają jeszcze zwiększyć wartość spółki.
2013-05-07 | 06:37
Energetyka
Handel biomasą na giełdzie po wakacjach
Handel biomasą na Towarowej Giełdzie Energii ma ruszyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ireneusz Łazor, prezes TGE, zapowiada, że jesienią mają zostać ukończone prace nad platformą, która zapewni infrastrukturę do obrotu surowcem. To trzecie co do wielkości naturalne źródło energii na świecie.
2013-05-07 | 06:35
Zdrowie
Inwestorzy zainteresowani zakupem ENEL-MED. Na rynku szykują się konsolidacje
Strategia rozwoju grupy Enel-Med na trzy kolejne lata będzie znana do końca sierpnia. Wiceprezes firmy prognozuje jednak, że do tego czasu Enel-Med zacznie prowadzić rozmowy z konkretnymi inwestorami. Podkreśla jednocześnie, że możliwych scenariuszy jest kilka, m.in. inwestor strategiczny, branżowy lub finansowy, ale w grę wchodzi również – choć jest to mało prawdopodobne – emisja akcji.
2013-04-25 | 06:15
Infrastruktura
Jest porozumienie Trakcji S.A. i PNI. Inwestycje kolejowe będą kontynuowane
Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych (PRKiI) – spółka zależna Trakcji S.A. - doszła do porozumienia z Przedsiębiorstwem Napraw Infrastruktury w sprawie kontynuowania prac na liniach kolejowych, na odcinku z Wrocławia do Żmigrodu. W Malborku Trakcja S.A. odkupiła sprzęt i materiały pozostawione przez znajdujące się od jesieni w stanie upadłości układowej PNI i może kontynuować roboty. Na Dolnym Śląsku PNI nadal będzie uczestniczyło w pracach w miarę swoich możliwości finansowych. Teraz Trakcja ma na celu odrobienie zaległości spowodowanych miesiącami przestoju na powyższych kontraktach.
2013-04-15 | 06:20
Giełda
Od dziś szybki system UTP zastąpi na giełdzie system Warset, a czas trwania sesji zostaje skrócony
Dziś na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zaczyna działać nowa nowa platforma transakcyjna – UTP. Ma ona umożliwić obsługę nawet 20 tys. zleceń na sekundę. Poprzedni system – Warset – obsługiwał maksymalnie 850. W celu zniwelowania ewentualnego ryzyka związanego z przejściem na nową technologię we wtorek 16 kwietnia nie odbędzie się sesja. Również od dziś wchodzi w życie nowy harmonogram sesji giełdowych. Będą one krótsze o 45 minut.
2013-04-12 | 06:55
Ubezpieczenia
Prezes PZU: w ciągu kilku dni jestem w stanie zgromadzić każdą kwotę potrzebną do wypłaty dywidendy
Zarząd PZU – podobnie jak przed rokiem – liczy się z inną decyzją Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w sprawie dywidendy. Rekomendacja zarządu mówi o przekazaniu prawie 100 proc. zysku netto na wypłatę dywidendy dla udziałowców, co oznaczałoby prawie 30 zł premii, przypadającej na każdą z akcji spółki. Teraz decyzja należy do WZA. – W ciągu kilku dni mogę zgromadzić praktycznie każdą płynność, która jest mi potrzebna – deklaruje Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU.
2013-04-09 | 06:50
Finanse
Prof. Elżbieta Mączyńska: opłaty pobierane przez OFE powinny być oparte tylko na ich wynikach
Wynagrodzenie na zasadzie success fee, czyli premii za sukces, działałoby motywująco na zarządzających OFE – uważa prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Obecnie – poza opłatą za zarządzanie – od składki pobierana jest opłata dystrybucyjna, która wynosi 3,5 proc., jest stała i niezależna od wyników. Procentowo to niewiele, ale kwoty są znaczne – wartość środków zgromadzonych w ramach OFE przekracza 270 miliardów złotych.
2013-03-28 | 06:35
IT i technologie
15 kwietnia ruszy na giełdzie nowy system transakcyjny. Zarząd GPW wierzy w zainteresowanie ze strony zagranicznych emitentów
Za trzy tygodnie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zostanie uruchomiony Universal Trading Platform – nowy system transakcyjny, stworzony przez NYSE - Euronext. Zastąpi on wysłużony Warset nabyty przed laty od giełdy paryskiej. – Staramy się uatrakcyjnić naszą ofertę pod względem technologicznym, przyciągając tym samym dobre spółki z regionu i spoza regionu – mówi Paweł Graniewski, członek zarządu GPW.
2013-03-28 | 06:30
Giełda
TVN wstrzymuje się z planami emisji nowych obligacji. Czeka na lepszą sytuację rynkową
Grupa TVN na razie nie wróci do planów emisji obligacji, choć nie oznacza to, że ostatecznie wycofuje się z tego pomysłu. – Przyglądamy się kondycji rynku – mówi prezes Markus Tellenbach. Grupa utrzymuje swoją strategię refinansowania długów.
2013-03-26 | 06:31
Giełda
Ostatnie rozmowy między GPW a maklerami: decyzja w sprawie godzin pracy giełdy może zapaść jeszcze w tym tygodniu
Władze warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych finalizują rozmowy z domami maklerskimi dotyczące czasu trwania sesji. Decyzję, czy godzina zakończenia sesji zostanie utrzymana, czy też zmieni się na wcześniejszą, inwestorzy poznają w ciągu najbliższych dni. W 2011 roku sesję wydłużono o godzinę, co – według domów maklerskich – nie spowodowało wzrostu zysków, a jedynie wzrost kosztów. Powołany w tej sprawie zespół roboczy w ciągu ostatnich miesięcy analizował efekty zmian harmonogramu pracy giełdy.
2013-03-19 | 06:10
Giełda
Fundusze skłonne zainwestować setki milionów euro. Cztery branże w centrum zainteresowań
Fundusze private equity, inwestujące w spółki nienotowane na giełdzie, zamierzają dokonać masowej ekspansji na rynek polski – wynika z najnowszego raportu kancelarii Baker&McKenzie. Największe zainteresowanie wzbudzają takie branże jak ochrona zdrowia, projekty infrastrukturalne, sieci handlowe i technologie. Przykładem zainteresowania funduszy inwestycyjnych polskim rynkiem jest ich inwestycja w paczkomaty firmy InPost, a także w sieć handlową Żabka.
2013-03-15 | 06:05
IT i technologie
ATM Systemy Informatyczne zmieniają nazwę. Jako Atende spółka chce rozwijać usługi w chmurze
Atende – tak będzie brzmieć nowa nazwa firmy ATM Systemy Informatyczne S.A. Zmiana ma na celu uniknięcie mylenia spółki z ATM S.A. oraz ATM Grupą S.A. Atende chce się teraz skoncentrować na dostarczaniu usług informatycznych w oparciu o model cloud computing. W celu zdobycia dobrej pozycji startowej ATM SI już zainwestowało ok. 3 mln zł.
2013-03-12 | 06:20
Energetyka
Kolejny krok do uwolnienia rynku gazu – wkrótce ruszy Giełdowa Platforma Informacyjna
Obligo giełdowe nałożone na sprzedających albo również na kupujących surowiec na giełdzie, lub częściowe uwolnienie sprzedawcy. Prezes Towarowej Giełdy Energii przedstawia propozycje mające w pełni zliberalizować rynek gazu. By ułatwić handel tym surowcem i stworzyć transparentny rynek, w ciągu najbliższych miesięcy uruchomi Giełdową Platformę Informacyjną.
2013-03-01 | 06:45
Energetyka
Ceny zielonych certyfikatów mają być bardziej przewidywalne
Nowy instrument na Towarowej Giełdzie Energii oraz ingerencja resortu gospodarki w system zielonych certyfikatów mają ustabilizować, a w konsekwencji podwyższyć ich ceny. Dzięki temu sprzedawcy energii z jednej strony uzyskaliby większą przewidywalność tych stawek. A z drugiej zmobilizowałoby ich to do inwestowania w odnawialne źródła energii.