Wszystkie newsy
2013-06-14 | 06:45
Praca
Wiceminister pracy: trudno jest ocenić rolę OFE w systemie emerytalnym
Rządowy raport o OFE jest już gotowy i resorty pracy oraz finansów wprowadzają do niego ostatnie poprawki. Zgodnie z zapowiedziami zostanie upubliczniony w przyszłym tygodniu. Wiceszef resortu pracy, Marek Bucior uważa, że bardzo trudno jest jednoznacznie ocenić funkcjonowanie OFE w całym systemie emerytalnym. Twierdzi, że ZUS-owski system spełnia swoją rolę, ale oczekiwania emerytów są wyższe. To zaś oznacza konieczność dodatkowego oszczędzania na emeryturę, co Polacy coraz częściej robią. Środki gromadzone w OFE to tylko jeden ze sposobów lepszego zabezpieczenia finansowego na starość.
2013-06-13 | 06:50
Handel
Na polskim rynku mogą się pojawić nowe sieci handlowe. Niewykluczone kolejne przejęcia
Mimo nie najlepszej sytuacji gospodarczej nie można wykluczyć kolejnych przejęć w sektorze sklepów średnio i wielkopowierzchniowych, a nawet pojawienia się nowej marki. Sieci handlowe wprawdzie zdają sobie sprawy z ogromnej konkurencji, ale dostrzegają też potencjał prorozwojowy. – Polska jest dla nich dynamicznym i atrakcyjnym rynkiem – mówi Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
2013-06-13 | 06:35
Gospodarka
B. Wyżnikiewicz: dołek mamy już za sobą. W kolejnych kwartałach gospodarka przyspieszy
Spowolnienie gospodarcze w pierwszym kwartale tego roku sięgnęło dna, ale teraz nastąpi odbicie – uważa Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Lepsze nastroje przedsiębiorców, spadające sezonowo bezrobocie, niska inflacja i niskie stopy procentowe to, jego zdaniem, główne czynniki, które mogą pobudzić popyt krajowy w kolejnych kwartałach.
2013-06-12 | 06:55
Gospodarka
Prof. L. Balcerowicz: zostawcie OFE, a zlikwidujcie przywileje emerytalne
Prof. Leszek Balcerowicz uważa, że likwidacja OFE i oparcie emerytur tylko o ZUS zaszkodziłoby systemowi emerytalnemu i całej gospodarce. Tłumaczy, że otwarte fundusze emerytalne przyczyniły się do sukcesu naszego rynku kapitałowego, bo zgromadzone w nich oszczędności pracują. Jest również za likwidacją przywilejów poszczególnych grup zawodowych, w tym m.in. rolników, górników i mundurowych. Jego zdaniem szkodzą one gospodarce.
2013-06-12 | 06:35
Przemysł
Deloitte: przybywa przejęć i konsolidacji w sektorze chemicznym. Chińczycy coraz bardziej aktywni
Światowy przemysł chemiczny szuka nowych źródeł surowca i nowych rynków zbytu. Dlatego przedsiębiorstwa skupiają się na przejęciach innych firm. Dotyczy to także rynku polskiego. Na świecie coraz większą rolę odgrywają Chińczycy, szukający dodatkowo możliwości ulokowania kapitału. W Polsce przedsiębiorcy z tego kraju są jednak wciąż mało obecni.
2013-06-10 | 06:45
Finanse
Prof. L. Balcerowicz: nie pomoc finansowa, a głębokie reformy mogą uratować państwa UE
Największym zagrożeniem dla stabilności gospodarek Unii Europejskiej jest odkładanie przez rządy niezbędnych reform – uważa profesor Leszek Balcerowicz. Były wicepremier i minister finansów uważa, że UE nie pomoże tworzenie kolejnych programów pomocowych dla bankrutujących krajów. By przyspieszyć wzrost gospodarczy, zdaniem Balcerowicza, Europa powinna dokończyć budowę jednolitego rynku, stworzyć strefę wolnego handlu ze Stanami Zjednoczonymi i zmienić politykę klimatyczną.
2013-06-10 | 06:37
Gospodarka
J. Dąbrowski: gwarancje de minimis to za mało. Małe i średnie firmy potrzebują natychmiastowej pomocy
– Małe firmy, by przetrwać na rynku, potrzebują dziś wyraźnego wsparcia – mówi Jarosław Dąbrowski, prezes firmy doradczej Dąbrowski Finance. Kredyty z gwarancją de minimis to krok w dobrym kierunku, ale – według Dąbrowskiego – muszą zwiększyć się wolumeny oraz zmodyfikować zasady ich udzielania. Konieczne są szybkie działania, których efekt przedsiębiorcy odczują od razu, a nie za 3 czy 5 lat.
2013-06-07 | 06:05
Gospodarka
Trudny rynek irański szansą dla polskich firm
– Polska powinna dążyć do tego, żeby odbudować stosunki gospodarcze z Iranem – przekonuje Urszula Pytkowska, iranistka, zwracając uwagę na ogromny potencjał, jaki tkwi w tamtejszym rynku. Szanse na powodzenie mają inicjatywy związane przede wszystkim z budownictwem, energetyką, branżą spożywczą i chemiczną. Przykład do naśladowania dają Niemcy. Wartość wymiany handlowej naszych sąsiadów z Iranem sięga 4 mld euro rocznie. W naszym przypadku jest ona 100-krotnie niższa.
2013-06-04 | 06:50
Gospodarka
Polska może przegrać z sąsiadami wyścig o chińskie inwestycje. Potrzebna są szybkie decyzje
Sprzedaż chińskim inwestorom części maszynowej Huty Stalowa Wola i Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku to pierwsze poważne chińskie inwestycje na polskim rynku. Zainteresowanie inwestorów z Państwa Środka rośnie, brakuje jednak zdecydowanych działań polskiego rządu, które wspierałyby napływ chińskiego kapitału. Te pieniądze mogą więc trafić do Czech czy Węgier – ostrzega Jarosław Dąbrowski, ekspert ds. bankowości międzynarodowej.
2013-05-31 | 06:35
Gospodarka
Inwestorzy spodziewają się w ciągu najbliższego pół roku poprawy koniunktury.
Inwestorzy coraz optymistyczniej oceniają sytuację gospodarczą w Europie Środkowej i przygotowują się do przyszłych transakcji – wynika z najnowszego badania Deloitte. Koncentrują się na zarządzaniu portfelami oraz gromadzeniu funduszy i przyglądają spółkom – głównie z sektora wytwórczego i spożywczego. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się branża finansowa.
2013-05-29 | 06:55
Podatki
Z. Solorz-Żak: powinny być zmiany w podatkach. Mogłyby one pobudzić inwestycje
– Muszą być wprowadzone regulacje podatkowe, które umożliwią rozwój biznesu w Polsce – uważa Zygmunt Solorz-Żak, polski biznesmen, numer dwa na liście najbogatszych Polaków. Chodzi nie tylko o to, by system był jasny, a przepisy jednoznaczne, ale również o ulgi dla firm, które zachęciłyby je do realizacji inwestycji w Polsce, a nie za granicą.
2013-05-29 | 05:55
Zagranica
Zachodnie prowincje Chin szansą dla polskich inwestorów
Rozwijające się zachodnie prowincje Chin są dużą szansą dla polskiego biznesu. Tym bardziej, że najszybciej rosną tam branże, które są mocną stroną Polaków. To m.in. górnictwo i przemysł spożywczy.
2013-05-28 | 06:20
Handel
Prezes Unilever: w Polsce nie ma kryzysu. Chcecie zobaczyć kryzys, jedźcie do Grecji lub Hiszpanii
Na polskim rynku nie ma kryzysu – uważa prezes Unilevera w Europie Środkowej. Firma cały czas notuje wzrosty sprzedaży w naszym kraju. Unilever dostrzega jednak to, że klienci mają do dyspozycji mniej pieniędzy i rozsądniej planują wydatki, co skłoniło firmę do dostosowania swojej oferty do zmieniającyh się warunków na rynku.
2013-05-24 | 06:55
Gospodarka
Minister finansów: z gwarancji kredytowych z BGK w 2,5 miesiąca skorzystało 1700 firm. Banki porównują program do "Rodziny na swoim"
Ponad 1700 mikro, małych i średnich firm skorzystało z możliwości uzyskania kredytu bankowego gwarantowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Banki chwalą program, porównując jego popularność wśród firm do sukcesu „Rodziny na swoim” wśród klientów indywidualnych.
2013-05-24 | 06:50
Finanse
Prof. Orłowski: rząd może być zmuszony zwiększyć deficyt o 10-15 mld zł
Nowelizacja budżetu nie zaszkodzi polskiej gospodarce i nie będzie oznaką słabnięcia finansów państwa – uważa profesor Witold Orłowski. Jego zdaniem rząd może być zmuszony zwiększyć deficyt o 10-15 mld zł, ale nie będzie problemów ze sfinansowaniem zadłużenia. Minister finansów na początku miesiąca zasygnalizował, że decyzję w tej sprawie podejmie po pierwszym półroczu.